Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 19 listopada
...
19.11.2013 | aktual.: 19.11.2013 07:53
19.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 19 listopada.
RZECZPOSPOLITA
Na półmetku rządu 45 proc. Polaków chce wcześniejszych wyborów. Premier woli rekonstruować gabinet. (s.A5)
Pod względem wydatków na sprzęt elektroniczny Polska jest nadal w ogonie Europy. Więcej na ten cel wydają również kraje sąsiednie. (s.B2)
Prawie 30 naukowców z całego świata sprzeciwia się promowanym przez rząd "czystym" technologiom węglowym. Chcą większego udziału OZE. (s.B7)
Trzeci kwartał rynek reklamowy ponownie zamknął spadkiem, ale najgorsze już za nami. Widoczny jest powolny odwrót od recesji. (s.B11)
P4, operator sieci Play, chce obniżyć koszty finansowania. Przygotowuje się do refinansowania zadłużenia sięgającego 2,4 mld zł. )s.B12=
PARKIET
Rynek powinien odpocząć - mówili miesiąc temu analitycy. Nie mylili się. Giełda straciła jednak niewiele, a wciągu ostatnich trzech sesji nadrobiła straty z nawiązką. A ma być jeszcze lepiej. "Nieduża skala spadków pokazała siłę rynku. Giełda odpoczęła i znów wykazuje dalszy potencjał do wzrostów" - poinformował Marcin Mierzwa z BM Alior Banku. (s.1,3)
Comp chce znacząco zwiększyć sprzedaż urządzeń fiskalnych za granicą. Przygotowuje się do bardzo mocnego wejścia na rynek węgierski. Z końcem roku w tym kraju wchodzą przepisy obligujące podatników do korzystania z kas. (s.8)
GAZETA WYBORCZA
Zorganizowany przez resort gospodarki "szczyt węglowy" pokazał, że polskie stanowisko zyskuje zrozumienie w ONZ. Chcemy obniżać emisje CO2 nie przez porzucenie węgla, ale dzięki modernizowaniu energetyki, aby zużywała mniej surowca i mniej truła. (s.26)
PULS BIZNESU
Z sondażu dla Grupy IQS dla "PB" przeprowadzonego 13 listopada 2013 r. wynika, że pozostać w OFE chce 39 proc. dorosłych Polaków, a tylko 22 proc. deklaruje, że przeniesie oszczędności do ZUS. To spora zmiana w stosunku do czerwca. Wówczas zwolennicy ZUS wygrywali ze zwolennikami OFE, odsetki wynosiły, odpowiednio, 26 i 30 proc. (s.8)
TelForceOne zasypie sieci handlowe tanimi smartfonami. Testuje też sprzedaż e-papierosów. Efekty są obiecujące. (s.9)
Wraz z początkiem czwartego kwartału 2013 r. wzrósł popyt na mieszkania z rynku wtórnego. Kupujący muszą się jednak przygotować na rosnące marże kredytów hipotecznych. (s.15)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Premier zapowiada głębokie zmiany kadrowe. W miejsce wyeksploatowanych "zderzaków" zatrudni nowe osoby, które również po pewnym czasie mogą się okazać chłopcami do bicia. Za personalnymi mogą pójść też zmiany strukturalne. Po ewentualnym odejściu Michała Boniego MAiC i MSW mogą starć się jednym resortem, podobnie jak sport i edukacja. Cyfryzacją państwa może zająć się całkiem nowy urząd kontrolowany przez premiera. Do rozważenia jest też dawno obiecywana likwidacja MSP. (s.A1,A2,A3)
Ministerstwo Finansów pozyska w tym roku 92,4 proc. należności budżetowych. To mniej niż resort planował rok temu (wtedy spodziewał się 94,7 proc.). (s.A1,A13)
Moment na inwestycje w rynek usług medycznych jest idealny. Enel-Med i Polmed starają się o inwestorów. Gotowość do wyłożenia 30 mln zł na sieć przychodni deklaruje Neuca. (s.A11) (PAP)
morb/