Trwa ładowanie...
d2ekvl3
d2ekvl3

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 2 listopada

...
Share
d2ekvl3

02.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 2 listopada.

RZECZPOSPOLITA

Gminy dopilnują, by ich mieszkańcy nie unikali opłat za wywóz odpadów. Ceny wzrosną. (s.A1,B4)

d2ekvl3

Polska planuje ograniczenie dotacji do zielonej energii. Firmy budujące farmy wiatrowe stracą część dopłat i zielone certyfikaty. Nasz system wsparcia energii odnawialnej jest najdroższy w UE. (s.B1)

W tym roku rząd podpisał już 150 umów na remonty torów o wartości ponad 3,5 mld zł. W najbliższych dniach będą parafowane kolejne, których realizacja ma kosztować 2,8 mld zł. Główni gracze na naszych torach to Trakcja Polska, Feroco i spółki z grupy PKP. (s.B2)

W Kompanii Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym ruszają poszukiwania prezesów. (s.B4)

Start nowego rodzaju usług skierowanych do branży energetycznej i służb ratowniczych zapowiedział operator sieci komórkowej Plus. Spółka zamierza wkrótce uruchomić oparty na technologii CDMA system łączności dyspozytorskiej. Oferta komercyjna ma się pojawić już na początku przyszłego roku. (s.B4)

d2ekvl3

Około 100 mln zł z tegorocznego zysku Lubelskiego Węgla, prognozowanego na 201 mln zł, może trafić do akcjonariuszy - ustaliła "Rz". (s.B6)

BOŚ będzie potrzebował dokapitalizowania. "Emisja akcji jest możliwa jesienią przyszłego roku. Środki pozyskane z tej emisji umożliwiłyby nam rozwój w 2011 i 2012 roku. Na ten cel bank chciałby przeznaczyć ok. 250 mln zł" - mówi "Rz" Mariusz Klimczak, prezes BOŚ. Prawdopodobnie będzie to emisja bez prawa poboru. Na rynek mogłaby też trafić pewna pula akcji należących do głównego akcjonariusza banku - NFOŚiGW. W grę mogłoby wchodzić np. kilkanaście procent akcji banku. Kilka procent walorów BOŚ posiada też PKO BP, możliwe, że również chciałby sprzedać swoją pulę. Wszystko to zwiększyłoby płynność banku na giełdzie. "Chcielibyśmy, żeby w rękach mniejszościowych akcjonariuszy było 30-40 proc. akcji BOŚ" - mówi szef banku. Bank szykuje się także do wprowadzenia na giełdę swojego domu maklerskiego. "Ostatecznej decyzji nie ma, ale skłaniamy się do upublicznienia naszego biura maklerskiego. Moim zdaniem debiut giełdowy Domu Maklerskiego BOŚ byłby możliwy w kwietniu, maju przyszłego roku" - tłumaczy Klimczak.
(s.B7)

PARKIET

Skarb Państwa może w nadchodzących miesiącach sprzedać instytucjom finansowym ok. 10 proc. akcji Tauronu - spekuluje część analityków. Ich zdaniem przemawia za tym fakt, że wzrósł ostatnio udział resortu skarbu w akcjonariacie spółki energetycznej. Dyskusjom sprzyja też to, że na początku października skarb sprzedał 10 proc. akcji PGE. (s.1,3)

d2ekvl3

Upublicznienie połączonych wcześniej Pagedu Sklejki i Sklejki-Pisz możliwe jest już w przyszłym roku - ocenia Daniel Mzyk, prezes grupy Paged. "Planujemy sprzedać akcje stanowiące kilkanaście procent w podwyższonym kapitale" - powiedział prezes. Większość środków z oferty spółka przeznaczy na finansowanie projektów na Wschodzie. Chodzi o kupno w Rosji lub na Białorusi zakładu produkującego sklejkę. Wartość inwestycji jest szacowana na 30-100 mln zł. (s.1,4)

Około 350-400 mln zł może być warta wybierająca się na GPW grupa Multikino - wynika z analizy dostępnych danych i porównania z graczami z Zachodu. (s.5)

"Rozpoczął się audyt ekonomiczny, prawny i techniczny Hydrobudowy Polska i Aprivii. Powinien potrwać dwa-trzy miesiące. Jest zatem szansa, że na początku przyszłego roku zamkniemy transakcję" - powiedział Jacek Krzyżaniak, rzecznik prasowy PBG. 51 proc. akcji Hydrobudowy Polska i 50,1 proc. Aprivii ma nabyć od PBG hiszpański Obrascon Huarte Lain. Inwestor ma zapłacić za udziały nieco ponad 500 mln zł. Negocjacji co do ceny już nie będzie. (s.6)

Podaż mieszkań rośnie szybciej niż popyt na nie. Niektóre firmy sprzedają lokale z małym zyskiem, by zdobyć środki na spłatę kredytów wziętych na zakup ziemi. (s.6)

d2ekvl3

Ceny nawozów azotowych w Polsce osiągnęły już tegoroczny szczyt - wynika z analiz firmy Martin & Jacob, która jest ekspertem rynku rolnego. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

By ograniczyć straty Poczta Polska zamknie część placówek. W efekcie nawet połowa Polaków będzie musiała przywyknąć do nadawania listów na stacji benzynowej lub w spożywczaku. (s.22)

PULS BIZNESU

d2ekvl3

e-Kiosk, notowana na NewConnect spółka z portfela funduszu IQ Partners, podpisała list intencyjny w sprawie fuzji z e-Gazety, należącą w 100 proc. do Pressbubliki. Do końca roku mają zostać ustalone warunki brzegowe, mają też zostać rozpoczęte negocjacje ws. wyceny. Połączenie byłoby możliwe na początku 2011 roku. (s.3)

Alianz Bank idzie pod młotek. Na liście jego kupców znalazł się Leszek Czarnecki. Placówki banku (ponad 50) mogłyby zasilić tworzoną przez niego sieć Tax Care, zajmującą się doradztwem podatkowo-księgowym. (s.10)

Inwestycje samorządowe rosną już szósty rok z rzędu. Prawie 60 proc. środków pochłania infrastruktura. W 2011 roku będzie podobnie. (s.18,19)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d2ekvl3

Rosjanie twierdzą, że polski rząd podczas negocjacji gazowych zaprosił ich do prywatyzacji Lotosu. Potwierdzili też, że tranzyt gazu przez Polskę został przedłużony do 2045 roku. (s.A1,A4)

Raty kredytowe w CHF są nawet o 10 proc. niższe niż w złotych - wynika z zestawienia "DGP" i Home Brokera. (s.A1,A14)

Polsat, TVN i dostawcy internetu rozpoczęli rozgrywkę o rynek nowej telewizji. Stawka jest duża - chodzi o usługi warte w tym roku ok. 9 mld zł. Widzowie coraz chętniej oglądają telewizję przez internet wtedy, kiedy chcą. Nadawcy budują dla nich ofertę. (s.A11)

Wybór Marcina Piroga na szefa LOT-u oraz obecność wśród kandydatów Filipa Costy są wiązane przez ekspertów z możliwością wprowadzenia do spółki inwestora finansowego. (s.A11)

PKP InterCity ostro odchudza załogę. Z programu dobrowolnych odejść chce skorzystać 750 osób na prawie 9 ty. zatrudnionych. (s.A12) (PAP)

morb/

d2ekvl3

Podziel się opinią

Share
d2ekvl3
d2ekvl3