Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 20 marca
...
20.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 20 marca.
RZECZPOSPOLITA
Uciekają przed ZUS na Wyspy. Nawet 20 tys. polskich przedsiębiorców płaci już składki emerytalne w Wielkiej Brytanii. (s.A5)
Greckie CDS nie wstrząsnęły systemem finansowym. Z kontraktów CDS na grecki dług wypłaconych zostanie netto jedynie ok. 2,5 mld USD. Uwaga inwestorów kieruje się na Portugalię. (s.B1)
Giełdowy prezes dłużej w fotelu. Szef zarządu spółki na GPW sprawuje dziś funkcję przeciętnie od ponad 4,5 roku. To o rok dłużej niż przed dwoma laty, choć średnią obniżają firmy tworzące indeks WIG 20. Polscy prezesi nadal mają jednak staż poniżej światowej średniej, która wynosi ok. 6,6 roku. (s.B2-B3)
Polskie fabryki sprzętu AGD mają za sobą kolejny dobry rok, mimo wciąż słabej koniunktury na największych europejskich rynkach. W 2011 roku eksporty sprzętu AGD wzrósł do niemal 13 mld zł. Ten rok też zapowiada się nieźle. (s.B4)
Apple podzieli się z akcjonariuszami. Firma z Cupertino chce przeznaczyć 45 mld USD na kwartalną wypłatę dywidendy i wykup swoich akcji (s.B5)
Wszystko zależy od ceny. Cyfrowy Polsat chce się dalej rozwijać w Internecie, ale nie ma na celowniku żadnego dużego portalu - deklaruje Dominik Libicki, prezes spółki, która właśnie kupiła platformę Ipla. (s. B16)
PARKIET
Kontrolowana przez Romana Karkosika giełdowa Alchemia chce przesunąć termin wchłonięcia spółek zależnych: Huty Batory, Walcowni Rur Jedność i Rurexpolu. Do fuzji ma dojść później, zmiana planów wynika z uzyskania opinii doradców prawnych i podatkowych. (s.4)
Nie tylko Pepees chce przejąć od Skarbu Państwa Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno - dowiedział się "Parkiet". MSP prowadzi także rozmowy z przedstawicielami Spółki Plantatorsko-Pracowniczej. (s.6)
Wandalex myśli o akwizycjach. Przychody producenta i dystrybutora wyposażenia do magazynów mają w tym roku rosnąć, ale mnie dynamicznie. (s.7)
Nie musimy przejmować, aby się rozwijać - mówi w wywiadzie dla "Parkietu" Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. (s.10)
GAZETA WYBORCZA
Brytania prywatyzuje drogi. Rząd w Londynie planuje oddanie autostrad i głównych dróg w leasing, bo nie stać go na ich utrzymanie (s.9)
Gazowe plany nad Bałtykiem. Nord Stream, magazyny, elektrownia... Za parę tygodni zakończy się budowa gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec, a w obu tych państwach ogłoszono już nowe plany wykorzystania bałtyckiej rury. (s.25)
DZIENIK GAZETA PRAWNA
Furtka do ustawy deweloperskiej. Wystarczy zawrzeć fikcyjną umowę: obietnicę sprzedaży mieszkania, aby uciec z inwestycją od kleszczy niekorzystnych przepisów, które wchodzą pod koniec kwietnia. Budowlańcy produkują więc tony papierów (s.A3)
Produkcja rośnie, ale hamuje. Wzrost produkcji przemysłowej zwolnił znacznie bardziej, niż oczekiwali tego eksperci. "To wytracanie prędkości, a nie jakiś dramat" - mówi DGP prezes NBP, Marek Belka. (s.A6)
Na biegunie Rosja sobie nie radzi. Wejdą tam prywatne firmy. Nowe prawo pozbawi Gazprom i Rosnieft statusu monopolisty w Arktyce. Państwowe firmy są mało efektywne, potrzebna im konkurencja. (s.A9)
Więcej opakowań, mniej benzyny. Lotos znalazł sposób na spadający popyt. Ograniczy produkcję paliwa i postawi petrochemikalia. (s.A10)
PULS BIZNESU
Węgiel skusił Jana Kulczyka. Miliarder będzie potrzebował paliwa do elektrowni na Pomorzu. Dlatego na Śląsku chce wybudować dwie kopalnie. Koszt - co najmniej 600 mln EUR. (s.4)
Bank of China, czyli budowa polsko-chińskiego mostu. Wyceniany na 130 mld USD gigant chce rozruszać inwestycje - nasze za wielkim murem i chińskie nad Wisłą. W kwietniu otworzy swoją siedzibę w Warszawie. Bankowy potentat nastawia się na korporacje, choć otworzy też pion detaliczny. Nie chce kupić banku w Polsce. (s.4)
Rosną szanse na hinduską inwestycję za 200 mln EUR. Po złych doświadczeniach na Węgrzech Apollo Tyres, producent opon z Indii, może zainwestować na południu Polski. (s.8)
GPW droższa od innych. Z raportu brokerów wynika, że stołeczny parkiet to jedna z najdroższych giełd w regionie. Szef GPW, Ludwik Sobolewski, wytyka mu jednak błędy. (s.10)
DnB Nord chce się skupić na MSP, ale nie będzie agresywnie pozyskiwał klientów. Stawia na jakość, nie na ilość. (s.15)
(PAP)
jow/