Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 22 listopada

...

22.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 22 listopada.

RZECZPOSPOLITA

Na silniejsze wsparcie będą mogły liczyć firmy, które eksportują na rynki związane z dużym ryzykiem - przede wszystkim wschodnie - ale dające duże perspektywy rozwoju. Jeszcze w tym miesiącu BGK uruchomi nowy instrument finansowy - przyrzeczenie zapłaty dla firm, których partnerzy np. na Białorusi czy w Kirgistanie mają kłopoty z uzyskaniem ubezpieczenia transakcji. (s.B1)

Air Market, spółka lotnicza z NewConnect, rozmawia o mariażu ze znaną firmą turystyczną. W ramach reorganizacji grupy Triada jej część trafi na rynek NewConnect. Sky Club, jedno z trzech biur podróży Triady, może zostać kupione przez notowaną na tym alternatywnym parkiecie giełdową spółkę Air Market. W zamian do właścicieli Sky Club trafiłyby akcje giełdowej firmy. (s.B1)

Polkomtel przygotowuje się do emisji obligacji o wartości 900 mln euro - podały agencje Bloomberg i Dow Jones. (s.B5)

Już w najbliższy piątek rosyjski Gazprom ma zostać stuprocentowym właścicielem białoruskiej sieci gazociągów należących do spółki Biełtransgaz. (s.B7)

PARKIET

Piątkowe tąpnięcie kursu KGHM nie nauczyło urzędników, jak komunikować ważne dla spółek zmiany inwestorom. (s.1)

Andrzej Jakubiak, szef KNF, wystosował kolejny list. Po sektorze bankowym przyszedł czas na branżę ubezpieczeniową. Jak sugeruje część specjalistów, pismo szefa KNF może skończyć wojnę cenową i spowodować wzrost cen ubezpieczeń. (s.1)

Zerowa wycena CEDC dołuje kurs. Zdaniem analityków Nomury perspektywy firmy byłyby lepsze, gdyby znalazła inwestora. Nie wierzą jednak w ten scenariusz. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Lecący na łeb na szyję kurs forinta i groźba obniżenia ratingu do poziomu śmieciowego sprawiły, że węgierski rząd znów prosi o zagraniczną pomoc. Premier Orban próbuje zagłuszać problemy gospodarcze, rozliczając dawnych komunistów. (s.1,10)

Podwyżka składki rentowej może nastąpić już z początkiem lutego. Budżet państwa zyska na niej 6-7, a nie jak mówił w expose premier - 13 mld zł rocznie. Rząd myśli o tym, by ulżyć pracodawcom. Za kilka lat. (s.19)

Dwie z trzech największych agencji ratingowych chwalą zapowiedzi reform przedstawione przez premiera. Wiarygodność kredytowa Polski może zostać podwyższona, o ile ambitnych planów nie pokrzyżuje koalicjant. (s.19)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

System rentowy zostanie dogłębnie przebudowany - powiedział Jacek Rostowski. Rząd będzie chciał zreformować zasady wyliczania rent i powiązać ich wysokość ze składką - zapowiada w wywiadzie dla "DGP" minister finansów. (s.A6)

PKP fatalnie zarządza nieruchomościami - alarmuje NIK w najnowszym raporcie. Wynajmuje pomieszczenia i nie potrafi wyegzekwować za to opłat. (s.A7)

Inwestorzy czekają na konkretne plany hiszpańskich oszczędności. Indeksy madryckiej giełdy lecą na łeb na szyję, a rentowność obligacji rośnie. (s.A9)

PULS BIZNESU

Wprowadzenie podatki od kopalin to nie zbrodnia. Jednak chaotyczny styl, w jakim zrobił to premier Donald Tusk pozostawia wiele do życzenia. Inwestorzy zapłacili za tę nonszalancję. Podatku przestraszyli się akcjonariusze KGHM, PGNiG i Lotosu. (s.4,5)

O tym, że Netia, Hawe i GTS powinny znaleźć się na krótkiej liście oferentów na TK Telekom, można było powiedzieć zanim proces się rozpoczął. Branże zaskoczyła informacja o inwestorze finansowym dopuszczonym do due diligence. W kilku źródłach poinformowano "PB", że ofertę złożył Icentis Igora Chalupca. (s.5)

Producenci cementu nie ustąpią w sprawie CO2. Jeśli rząd nie zrezygnuje z produkcji limitów na 2012 r., branża poprosi o pomoc KE. (s.10)

W III kw. 2011 w ofertach sprzedaży deweloperów było 48 tys. mieszkań, najwięcej w historii polskiego rynku nieruchomości. (s.18) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)