Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 26 stycznia
...
26.01.2010 | aktual.: 26.01.2010 07:38
26.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 26 stycznia
RZECZPOSPOLITA
Resort finansów szykuje dwie nowe ustawy, które mają ułatwić życie zwykłym płatnikom i przedsiębiorcom. Zamiast obecnych ustaw o PIT i CIT wprowadzone zostaną dwie zupełnie nowe. (s.A1,C5)
Mniejsze porty lotnicze planują stworzenie siatki połączeń między sobą. Jeżeli nie dogadają się z PLL LOT, ogłoszą przetarg na obsługę lotów po Polsce. Projekt może liczyć na wsparcie finansowe marszałków województw - ustaliła "Rzeczpospolita". (s.B1)
Premier chce, aby Polska weszła do unii walutowej już w 2015 roku. Polsce nie uda się wypełnić zalecenia Komisji Europejskiej i obniżyć deficytu finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB do 2012 roku. W aktualizacji programu konwergencji, który dziś ma przyjąć rząd, zapisano, że najwcześniej nastąpi to w roku 2013 - wynika z informacji "Rzeczpospolitej" (s.B2).
Popyt na paliwo wzrósł, ale Gaz-System jeszcze nie sięga po rezerwy. Silne mrozy spowodowały, że zapotrzebowanie na gaz w kraju wzrosło w ciągu tygodnia o 18 proc. (s.B5)
Trzy firmy zainteresowane przejęciem Anwilu. Zakłady Azotowe Puławy złożyły Orlenowi warunkową ofertę zakupu Anwilu. (s.B7)
"Wyniki Polsatu za 2009 rok są niższe niż w roku poprzednim, ale na ostateczne wyniki trzeba jeszcze trochę poczekać. Na pewno udało się nam wyjść z kryzysu bez dużego uszczerbku i mam nadzieję, że ten rok będzie już lepszy" - mówi Zygmunt Solorz-Żak.(s.B11)
GAZETA WYBORCZA
Miał być szybki internet w całej wschodniej Polsce, ale projekt już na starcie ma ponad półroczny poślizg. Możemy stracić miliard złotych z Unii - ostrzegają UKE i eksperci. Nie zdążymy - alarmują samorządy. (s.1)
Zmiany proponowane przez Ministerstwo Pracy naruszają podstawowe założenia reformy emerytalnej z 1999 r. - ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego. (s.26)
PARKIET
I kwartał nie będzie dla nas szczególnie udany. Nawet jeśli początek roku będzie słaby, to nadal powinnismy utrzymać rentownosć- ocenia prezes TIM.W całym 2010 roku obroty firmy będą porównywalne z 2009 rokiem. Realnie jednak patrząc, spodziewam się ich niewielkiego spadku - mówi prezes. (s.5)
Możemy nie sprzedać firm chemicznych - przyznał wczoraj po raz pierwszy wiceszef Skarbu Państwa Adam Leszkiewicz. Decyzja ma zapaść na początku lutego. (s.4)
Polnord, który w 2009 roku sprzedał 411 mieszkań, w 2010 roku powinien pochwalić się dwukrotnie wyższym wynikiem. Cel na 2011 - 1,5 tys. sprzedanych mieszkań. (s.1,5)
Poszerzanie zakresu usług dla klientów i inwestowanie w infrastrukturę telekomunikacyjną planują w tym roku spółki Zygmunta Solorza-Żaka. (s.6)
Budowa sieci teleinformatycznej na potrzeby ogólnopolskiego numeru alarmowego 112 i jej późniejsza obsługa będą miały znaczący wpływ na rezultaty ATM przez kilka najbliższych lat. (s.1,6)
Za rok na giełdę mogą trafić akcje Emalii Olkusz. (s.8)
PULS BIZNESU
RWE już nie chce Enei ani PAK. Zdaniem ekspertów, brak chętnych na energetykę nie przekreśla szans na prywatyzację branży. (s.2)
Wszystko wskazuje na to,że do przejęcia kontroli nad Pepeesem szykuje się Sovereign Capital, firma doradczo-inwestycyjna. (s.9)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Coraz więcej banków znowu udziela kredytów walutowych. Od wczoraj kredyty w euro dostępne są w BZWBK. Kilka dni wcześniej pojawiły się one w ofercie Getin Noble Banku. (s.C1, C11)
PZU zapowiada szybszą wypłatę odszkodowań. Pracujemy nad rozwiązaniem gwarantującym określony termin nie tylko wydania decyzji o wypłacie, ale przekazania odszkodowania na konto - mówi Andrzej Kinal, dyrektor zarządzający ds. likwidacji szkód w PZU. (s.C1, C10)
Air Italy i LOT uważają, że Urząd Lotnictwa Cywilnego złamał prawo, wydając liniom EuroCypria i Aurela zezwolenia lotnicze. (s.C3)
W 2009 roku Europejski Bank Inwestycyjny pożyczył polskim bankom równowartość 2,5 mld zł. Negocjacje z kolejnymi bankami trwają - powinni na tym skorzystać przedsiębiorcy. (s.C9)(PAP)
seb/