Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 3 września
...
03.09.2013 | aktual.: 03.09.2013 07:53
03.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 3 września.
RZECZPOSPOLITA
Banki łowią klientów na długie lokaty. Instytucje zaczynają mocno promować depozyty długoterminowe, które mogą okazać się pułapką, gdy RPP zacznie podnosić stopy procentowe. (s.B1)
Polska jest jednym z liderów we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań na rynku płatności bezgotówkowych. Według danych NBP w portfelach mamy już 16 milionów kart z funkcją zbliżeniową. (s.B2)
Chomikuj.pl, portal pozwany przez 15 wydawców za nielegalne obracanie ich treściami, na razie działa jak dotąd. Mimo że wydawcy skierowali sprawę do sądu już kilka miesięcy temu, ich proces przeciwko portalowi nie ruszył. (s.B5)
Władze Rumunii potwierdziły fiasko projektu Nabucco West. Unia nie zbuduje gazociągu omijającego Rosję. (s.B8)
Inwestorzy spodziewają się dalszych zwyżek cen złota, ale zdaniem analityków odbicie na tym rynku ma się ku końcowi. (s.B9)
"Postępowanie taryfowe jest w toku" - poinformował prezes URE Marek Woszczyk zapytany o prace nad taryfą PGNiG. Dodał, ze taryfy muszą zostać ustalone na zupełnie innych niż do tej pory zasadach, zmieni się w związku z tym struktura taryf. Dojdzie m.in. do oddzielenia obrotu gazem od jego transportu. "Dziś jest zdecydowanie za wcześnie, by mówić o kierunku zmian, zarówno ogólnym jak i w poszczególnych grupach odbiorców" - informuje Woszczyk. (s.B16)
PARKIET
W I półroczu TFI zarobiły na czysto 175,8 mln zł, o 4 proc. więcej niż rok temu. Wyniki poprawiły nie tylko stosunkowo niewielkie TFI, których wyższy zysk można wytłumaczyć "efektem bazy", ale również najwięksi gracze na rynku. (s.1)
Na rynku spekuluje się, że do zmian w zarządzie KGHM dążył Zdzisław Gawlik, który 1 lipca, po rocznej przerwie, powrócił na stanowisko wiceministra skarbu. W zakresie jego kompetencji jest m.in. sprawowanie nadzoru nad KGHM. (s.1,7)
GAZETA WYBORCZA
Rosja zaostrza konflikt o ciężarówki. Narastają obawy o paraliż transportu drogowego z Rosją. W odpowiedzi na apele o rezygnację z przepisów łamiących konwencję TIR Moskwa wypowiedziała umowę organizacji realizującej konwencję. (s.21)
Dwóm bankom w Polsce grożą pozwy grupowe za nieprecyzyjne zapisy dotyczące zasad wyliczania spreadu walutowego w umowach na kredyty frankowe. (s.22)
PULS BIZNESU
Walne odzieżowej spółki Solar przegłosowało nowego, trzeciego już audytora. Zarząd będzie chciał, by trzeci audyt rozpoczął się do 15 września. (s.11)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Do roponośnych łupków dowierciła się spółka Miedź Copper, związana z kanadyjską grupą kapitałową Lumina Capital. W zeszłym miesiącu w okolicach Zielonej Góry rozpoczęła swój drugi odwiert. Chciała dostać się do złóż miedzi, by zbadać ich potencjał. Nim jednak wiertło dotarło do pokładów tego surowca, na głębokości ok. 1500 m trafiło na łupkową skałę, jak się okazało, bogato nasyconą w ropę. Kanadyjczycy zwrócili się o pomoc do firmy San Leon, która po sąsiedzku prowadzi poszukiwania niekonwencjonalnych surowców. Ci zachwycili się wynikami badań. (s.A1,A8)
Do 2017 r. Orlen wykona kilkadziesiąt nowych odwiertów poszukiwawczych. Spółka proces ten sfinansuje w ramach puli podstawowej nakładów inwestycyjnych zaplanowanych w strategii, czyli 2,4 mld zł. (s.A11) (PAP)
morb/