Trwa ładowanie...
d3irtph
d3irtph

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 4 lutego

...
Share
d3irtph

04.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 4 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Rząd nałoży na umowy o dzieło składkę emerytalną. "Rozważamy nałożenie jednej składki: emerytalnej (19,52 proc.) na wynagrodzenia z umów o dzieło, gdy jest to jedyne źródło zarobku" - powiedział wczoraj wiceminister pracy i polityki społecznej, Marek Bucior, na posiedzeniu zespołu Komisji Trójstronnej. (s. A1, C5)

d3irtph

Rynek tabletów traci impet. Ich sprzedaż wciąż idzie świetnie, ale widać, że tempo wzrostu wyraźnie maleje. W wielu krajach rynek tabletów już się nasycił. (s. B2-B3)

Paraliż w EuRoPol Gazie. Spór pomiędzy PGNiG i Gazpromem sprawia, że spółka nie podejmuje żadnych decyzji. (s. B4)

PGE zwalnia menedżerów. To może być wstęp do kolejnych zmian personalnych w spółkach zależnych grupy energetycznej. (s. B5)

Ważą się losy Elektrowni Puławy. Cztery konsorcja chcą budować blok gazowy w Puławach. Jednak projekt wart 3 mld zł może trafić do zamrażalki. (s. B5)

d3irtph

Orlen opuszcza Łotwę. Ropa ze złóż położonych na łotewskim szelfie Morza Bałtyckiego miała popłynąć już w przyszłym roku. Koncern zamyka jednak projekt. To już kolejne fiasko, jakie poniosła polska firma inwestująca w projekt wydobywczy, po porażce Lotosu na norweskim złożu Yme oraz PGNiG w Egipcie. (s. B6)

Totalizator sportowy miał w 2013 r. prawie 3,3 mld zł przychodów i 250 mln zł zysku netto, co jest trzecim wynikiem w historii - mówi w rozmowie z "Rz" prezes Wojciech Szpil. (s B16)

PARKIET

Grad ciężkich oskarżeń pod adresem PSW Capital. Do prokuratury trafiło zawiadomienie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego i obecnego prezesa notowanej na NewConnect spółki. Chodzi m.in. o wprowadzenie w błąd akcjonariuszy mniejszościowych, przekazywanie fałszywych komunikatów i manipulację informacją. (S. 03)

d3irtph

W dokumentach, które otrzymały podmioty zainteresowane udziałem w drugim etapie prywatyzacji PHN, znalazła się informacja, że Skarb Państwa oczekuje ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji tej spółki. (s. 03)

Kanadyjczycy sprzątnęli KGHM sprzed nosa dwie koncesje. MiedziCopper ma już 15 koncesji na poszukiwanie złóż w Polsce. Inwestor jest gotowy wybudować kopalnię za 4-5 mld USD, ale na przeszkodzie stoi podatek od kopalin. A KGHM nie godzi się z decyzją resortu środowiska. (s. 04)

IQ Partners, giełdowy fundusz venture capital, rozgląda się za nowymi źródłami finansowania inwestycji. Prowadzi rozmowy na temat sprzedaży bądź pozyskania partnerów dla kilku spółek portfelowych. (s. 06)

GAZETA WYBORCZA

d3irtph

Coraz więcej czytelników na całym świecie płaci za dostęp do swoich ulubionych tytułów w sieci. W tym roku kolejne gazety zapowiadają wprowadzenie opłat. (s. 19)

PULS BIZNESU

UOKiK gromi deweloperów. Aż 96 proc. sprzedających mieszkania łamie prawo. Dlaczego? Tłumaczą, że nie wiedzą, jak czytać prawo. (s. 2-3)

Jak położyć kres emigracji kapitału. Ukrócenie rejestracji firm na Cyprze i w Luksemburgu jest dziecinnie proste. Wystarczy drobna korekta przepisów podatkowych. (s. 4-5)

d3irtph

Syndyk serwuje Polskie Jadło. Część majątku krakowskiej spółki jest gotowa do sprzedaży. Do wzięcia są nieruchomości i znak towarowy. (s. 6-7)

CEZ pożyczył miliardy za darmo. Czeska spółka przeprowadziła bezprecedensową w regionie emisję obligacji wymiennych za akcje MOL. (s. 8-9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

"Rozpoczynamy dyskusję z partnerami społecznymi o tym, czy jest możliwy nowy model waloryzacji rent i emerytur. Jestem zwolennikiem podwyżki kwotowej, bo zyskują na niej osoby z najniższymi świadczeniami" - mówi w rozmowie z DGP Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy. (s. A3)

d3irtph

1,23 mld kont, 150 mld USD wartości. W swoje 10. urodziny Facebook wchodzi jako potęga biznesu. Czy nie jest to jednak kolos na glinianych nogach? (s. A8)

Rząd oszczędzi na mieszkaniach. Tegoroczny budżet programu MdM to 600 mln zł. Wykorzystać uda się 300-350 mln zł. Reszta przepadnie, bo na kolejny rok pieniędzy przesunąć nie można. (s. A9)

"W sektorze budowlanym niemal wszystkie firmy europejskie cierpią na brak zysku i pieniędzy, bo brakuje nowych przetargów. Dlatego Polska nadal jest atrakcyjnym rynkiem" - mówi w rozmowie z DGP Dariusz Blocher, prezes Budimeksu. (s. A11)

Zapowiada się ostra walka telekomów o częstotliwości LTE. Firmy pójdą licytować w obstawie prawników. Jak dowiedział się DGP, poza największymi operatorami komórkowymi, dokumentację aukcyjną, konieczną do składania wstępnych ofert, kupiło też kilka kancelarii prawnych. (s. A12) (PAP)

jow/

d3irtph

Podziel się opinią

Share
d3irtph
d3irtph