Trwa ładowanie...
d2g114k
d2g114k

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 8 grudnia

...
Share
d2g114k

08.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 8 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Zarobki menedżerów spadły w tym roku średnio o 10 proc. Szefowie niektórych firm sami je sobie obniżyli. W ponad połowie polskich firm nie wypłacono w tym roku premii rocznych lub je zmniejszono. Zazwyczaj z powodu niższych od planowanych zysków, jednak są też przykłady dobrowolnych cięć. (s.A1, B4)

d2g114k

Wkrótce amerykański Kraft Foods może przejąć brytyjskiego Cadbury. Łączny udział obu firm w rynku czekolady w Polsce sięga 60 proc., a dopuszczalny poziom to 40 proc. Dlatego część ich zakładów może zmienić właściciela. (s.B1)

Do 2015 r. Wielka Brytania znajdzie się poza pierwszą dziesiątką gospodarek - prognozuje londyńskie Centre for Economics and Business Research (CEBR). (s.B1)

Najwięcej sporów wywołuje wielkość funduszu klimatycznego dla najbiedniejszych państw. Decyzje, które zapadną w Kopenhadze, mogą poważnie obciążyć polski budżet i firmy. Polska składka wyniesie setki milionów euro. (s.B2-B3)

Logistyka znów inwestuje we flotę i magazyny. Firmy z branży przygotowują się do ożywienia rynku, które ich zdaniem zacznie się w II połowie 2010 roku. (s.B6)

d2g114k

Polski rynek motoryzacyjny ma niewielkie szanse na rychłą poprawę. Mimo wzrostu sprzedaży nowych samochodów w listopadzie (o 7 proc. w porównaniu z październikiem) oraz nieco lepszego wyniku za okres 11 miesięcy (wzrost o 0,5 proc. rok do roku) prognozy na przyszły rok są niekorzystne. (s.B7)

Branża targowa nie uniknęła skutków spowolnienia. Ale rynek nie załamał się, a 2010 r. zapowiada się lepiej. (s.B9)

GAZETA WYBORCZA

Dwie trzecie Polaków boi się emerytury. Starość widzimy paskudną i biedną. Wreszcie do większości dotarło, że nowe emerytury będą znacznie niższe. (s.1)

d2g114k

Ceny mieszkań jeszcze spadną - przekonują jedni analitycy. - Już nie - twierdzą inni. Radę mają wszyscy - spadają ceny oferowanych mieszkań, ale ceny transakcyjne przestały. (s.22)

Rząd ma "Plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych". Pytanie, czy odważy się go realizować przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi, czy odłoży go na później. (s.23)

PARKIET

Szef GPW chce, aby drobni inwestorzy biorąc udział w dużych ofertach publicznych nie kupowali akcji na kredyt. (s.01, 11)

d2g114k

Od kilku miesięcy kurs naszej waluty utrzymuje się w trendzie wzrostowym. To bardzo dobra wiadomość dla spółek, które kupują surowiec za granicą oraz dla tych, które mają długi w walutach obcych. (s.04)

Centrozap stawia na energetykę. Za pięć lat przychody z projektów surowcowo-energetycznych zaplanowanych przez holding mają przekroczyć 2,5 mld zł. (s.05)

Jeśli Kraft przejmie firmę Cadbury, będzie to oznaczać rewolucję na polskim rynku słodyczy. Kto na niej skorzysta? (s.06)

Towarzystwa ubezpieczenioowe wciąż obniżają ceny polis majątkowych dla przedsiębiorstw. Jednak nie wszystkich rodzajów produktów to dotyczy. Wyjątkiem są ubezpieczenia należności. (s.10)

d2g114k

PULS BIZNESU

Leszek Czarnecki żałuje inwestycji na Ukrainie. Nie on jeden. Polscy przedsiębiorcy ochoczo ruszali na podbój rynku nad Dnieprem. Wielu się parzyło. (s.01, 04-05)

Na rynek pracy wraca spokój. Więcej firm chce zatrudniać pracowników, niż ich zwalniać. Znowu jesteśmy w czołówce Europy. (s.03)

Szef URE Mariusz Swora ma odejść na własną prośbę. Podobno jednak nie padł ofiarą konfliktu z Ministerstwem Gospodarki. (s.09)

d2g114k

Banki rozluźniają politykę kredytową, a podaż nowych mieszkań się kurczy. Czy to oznacza wzrost cen w 2010 roku? (s.14)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Banki tworzą czarne listy zagrożonych deweloperów, ci, którzy mają problemy ze sprzedażą, nie otrzymują kredytu na kolejne inwestycje. Ograniczenia w dostępie do kredytów spowodowały redukcję inwestycji budowlanych o 75 proc. (s.B1)

E-sklepy kuszą nawet o 40 proc. niższymi cenami niż w sklepach tradycyjnych, ale nie brakuje ofert, za które można słono zapłacić. Badania pokazują, że superbezpiecznie jest tylko w 2 proc. e-sklepów. (s.C1-C2)

POLSKA

Zdaniem Bogusława Grabowskiego, byłego członka RPP, w tym roku euro może kosztować 4 zł, a na koniec przyszłego roku 3,7 zł. Złoty może się umocnić dzięki prywatyzacji. (s.16) (PAP)

pam/

d2g114k

Podziel się opinią

Share
d2g114k
d2g114k