Trwa ładowanie...
d20vpb8

Przegląd wiadomości gospodarczych, czwartek 1 grudnia, 17.00

...
Share
d20vpb8

01.12. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Ministerstwo Gospodarki, w raporcie oceniającym nakłady inwestycyjne po III kwartałach 2011 roku ocenia, że przedsiębiorstwa mają znaczne środki na inwestycje, ale nie są one ich chętne użyć ze względu na niepewną sytuację w gospodarce.

d20vpb8

Wzrost PKB w Polsce w 2011 roku wyniesie minimum 4,0 proc.- uważa premier Donald Tusk.

W październiku 2011 roku do Polski sprowadzono 53.174 samochodów używanych wobec 56.422 we wrześniu - podało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła w USA o 6 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 402 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

d20vpb8

BUDŻET

Deficyt budżetu państwa po październiku 2011 roku wyniósł 22.470,4 mln zł wobec 22.537,2 mln zł szacowanych wcześniej - podało w czwartek Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu.

Deficyt budżetu państwa po listopadzie prawdopodobnie pozostał na poziomie zbliżonym do październikowego - powiedziała dziennikarzom wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Rząd wybierze najprawdopodobniej pośredni wariant budżetu na 2012 rok ze wzrostem PKB 2,5 proc. - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że jest to wariant ostrożny i w przyszłym roku możliwy jest większy wzrost PKB.

d20vpb8

Deficyt budżetu państwa w przyszłym roku na pewno nie będzie większy, niż 35 mld złotych, przy założeniu wzrostu gospodarczego na poziomie 2,5 proc. - poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

Japoński premier Yoshihiko Noda poinformował w czwartek, że zlecił ministerstwu finansów opracowanie czwartego w tym roku fiskalnym budżetu dodatkowego, mającego wesprzeć gospodarkę w sytuacji silnego jena, powodzi w Tajlandii i kryzysu w strefie euro.

DŁUG

Ministerstwo Finansów w tej chwili nie spodziewa się spadku popytu na papiery skarbowe ze strony inwestorów zagranicznych - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

d20vpb8

Hiszpania sprzedała obligacje skarbowe o wartości 3,75 mld euro, tyle też wynosił limit - podał w czwartek Bank Hiszpanii w komunikacie.

Francja sprzedała obligacje skarbowe o wartości 4,346 mld euro wobec ustalonego maksimum 4,5 mld euro.

Unia Europejska może wyłączyć dług bankowy wyemitowany przed 2013 rokiem z planu umorzenia długów upadających banków - powiedziała agencji Bloomberg osoba zaznajomiona z tematem.

WSKAŹNIKI

d20vpb8

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim niespodziewanie wzrósł w listopadzie 2011 r. do 52,7 pkt z 50,8 pkt w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM) w czwartek w komunikacie.

W listopadzie główny wskaźnik PMI spadł z październikowego poziomu 51,7 pkt i osiągnął wartość 49,5 pkt, sygnalizując ogólne pogorszenie warunków w polskim sektorze przemysłowym po raz pierwszy od października 2009 roku. Listopadowy odczyt zasygnalizował wyraźne osłabienie wskaźnika w porównaniu do grudnia 2010 r., kiedy to ukształtował się on na poziomie 56,3. - podał HSBC.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 46,4 pkt wobec 47,1 pkt na koniec października - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 47,3 pkt wobec 48,5 pkt na koniec października - podano końcowe wyliczenia.

d20vpb8

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 47,9 pkt wobec 49,1 pkt na koniec października - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 47,6 pkt wobec 47,8 pkt w październiku, po korekcie - podano w czwartek w Londynie w komunikacie.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,93 proc. i wyniósł 8.597,38 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 2,3 proc. i wyniósł 2.386,86 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd Enei będzie prawdopodobnie rekomendować wypłatę 30 proc. zysku za 2011 rok - powiedział PAP Hubert Rozpędek, wiceprezes Enei ds. ekonomicznych. Ocenił, że na wyniki spółki w IV kwartale wpływ może mieć wysoka produkcja energii w Elektrowni Kozienice.

Enea zakłada, że na przełomie stycznia i lutego podpisze umowę z konsorcjum banków na temat komercyjnego programu emisji obligacji o wartości ok. 5 mld zł, z którego ok. 1 mld zł może być wyemitowane w przyszłym roku. W ciągu kilku tygodni Enea będzie wiedzieć, na jaki poziom kredytowania może liczyć ze strony instytucji multilateralnych: EBOiR, EBI i NBI. Liczy, że będzie to ponad 2 mld zł, które przeznaczy na inwestycje w dystrybucję i OZE - powiedział w rozmowie z PAP Hubert Rozpędek, wiceprezes Enei ds. ekonomicznych.

Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budus, notowane na rynku New Connect, podpisało umowę o wartości 25,5 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Warimpex Finanz-und Beteiligungs sprzedaje swój 50-proc. udział w projekcie rozwojowym hoteli ekonomicznych w Europie Środkowej na rzecz partnera joint venture, spółki zależnej Starwood Capital Group. Sprzedaż obejmuje m.in. dwa hotele we Wrocławiu, znajdujące się w stanie budowy - poinformował Warimpex w komunikacie.

Eurotel, prowadzący sieć sprzedaży produktów i usług związanych z telefonią komórkową, zawarł umowę nabycia 528 udziałów, stanowiących łącznie 33 proc. kapitału zakładowego spółki Media System, działającej w segmencie telesprzedaży - poinformował Eurotel w komunikacie. Wartość transakcji to blisko 41,3 tys. zł.

Eurotel spodziewa się, że spółka Media System będzie osiągać break-even point od stycznia przyszłego roku, a przychody w całym 2012 r. wyniosą 5 mln zł. Rentowność netto powinna być wówczas na dwucyfrowym poziomie - powiedział na konferencji Tomasz Basiński, wiceprezes Eurotela.

Grupa Eurotela ocenia, że jest możliwa 10-proc. dynamika zysku netto w 2011 roku i 7-proc. wzrost w 2012 roku - powiedział w czwartek PAP Tomasz Basiński, wiceprezes Eurotela.

Awbud zawarł umowę z Francuska Park Sp. z o.o. na wykonanie budynku w ramach zespołu mieszkaniowego "Francuska Park" - podał Awbud w czwartkowym komunikacie. Za wykonanie zadania Awbud otrzyma ryczałtowe wynagrodzenie w kwocie 23,65 mln zł netto.

Oferta Rafako o wartości ok. 32 mln zł na wymianę elektrofiltra w Elektrowni Kozienice została uznana za najkorzystniejszą - poinformowała spółka w komunikacie.

CP Energia w ramach przeprowadzonej publicznej oferty akcji serii K przydzieliła 32.455.057 walorów. Cena emisyjna akcji wynosiła 1 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez spółkę Węglokoks kontroli nad Hutą Łabędy - poinformował Urząd w komunikacie.

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez spółkę Węglokoks kontroli nad Hutą Łabędy - poinformował Urząd w komunikacie.

W dniach 21-27 listopada tego roku największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji telewizyjnych zanotował ponownie TVN. Udział ten wyniósł niemal 21,5 proc., co oznacza ok. 86,4 mln zł. Na drugim miejscu znalazł się Polsat z udziałem na poziomie ok. 15,3 proc., czyli wpływami rzędu 61,7 mln zł - wynika z danych AGB Nielsen Polska.

Tableo, spółka zajmująca się dystrybucją części i akcesoriów motoryzacyjnych, zadebiutowała w czwartek na rynku NewConnect.

Tableo chce przeznaczyć środki pozyskane z emisji akcji na częściową realizację strategii rozwoju spółki, która zakłada przeprowadzenie w ciągu kilku najbliższych lat konsolidacji polskiego rynku producentów tablic rejestracyjnych. Jednocześnie spółka chce nadal rozwijać działalność związaną z dystrybucją części zamiennych do pojazdów użytkowych - poinformował na czwartkowej konferencji Rafał Fiałkowski, prezes Tableo.

EMC Instytut Medyczny przesunął zapisy na 1,2 mln akcji serii G w ramach wykonywania prawa poboru na 7 - 21 grudnia 2011 roku - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Netia może podjąć decyzję o ewentualnym programie obligacji na początku przyszłego roku. Jest zainteresowana emisją w PLN. Jej wartość będzie zależna od sytuacji na rynku fuzji i przejęć - powiedział dziennikarzom John Eastick, dyrektor finansowy spółki.

Działający w branży budowlano-inżynieryjnej Synkret, który zadebiutował niedawno na NewConnect, chce zwiększyć udział segmentu ochrony środowiska w jej przychodach do 30-35 proc. w 2015 roku. Spółka planuje przeniesienie notowań na parkiet główny warszawskiej giełdy w ciągu dwóch lat. Nie wyklucza kolejnej emisji akcji - poinformował PAP prezes Synkretu, Mateusz Ludwin.

PKN Orlen sprowadzi w przyszłym roku od niemieckich dostawców RWE Supply & Trading oraz Entrade Grupa ok. 90 mln metrów sześciennych gazu ziemnego, co stanowi 7-8 proc. rocznego zapotrzebowania koncernu. Odbiorcami będą zakład produkcyjny w Płocku oraz Anwil we Włocławku - poinformował PKN Orlen w komunikacie prasowym.

Konsorcjum Neconde, z udziałem Kulczyk Investments, podpisało umowę kupna 45 proc. udziałów w koncesji wydobywczej w Nigerii za 585 mln USD - poinformował Kulczyk Oil Ventures w komunikacie prasowym. KOV ma możliwość wzięcia udziału w konsorcjum (z udziałem na poziomie 20 proc.) za łączną kwotę ok. 162,5 mln USD, jeśli pozyska finansowanie do końca marca 2012 roku.

Zakłady Chemiczne Police kontynuują program redukcji zatrudnienia. W całym 2011 roku powinny zwolnić 400 osób - powiedział PAP Ireneusz Marciniak, wiceprezes spółki. Na razie firma nie zapowiada kolejnych zwolnień.

W pierwszym półroczu 2011 roku wartość rynku reklamy internetowej w Polsce wyniosła 942 mln zł, w porównaniu do 741 mln zł odnotowanych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2010 r. Oznacza to wzrost o 25,4 proc. - wynika z badania IAB AdEx, realizowanego przez IAB Polska współnie z firmą doradczą PwC.

Coal Energy, ukraiński producent węgla, zakłada, że nakłady inwestycyjne w roku obrotowym 2011/12 wyniosą 55 mln USD, spółka planuje m.in. przygotować dwie zmechanizowane ściany wydobywcze i uruchomić zakład przetwarzania odpadów i wzbogacania węgla. Wydobycie ma wynieść minimum 1,8 mln ton, planowane wcześniej 2 mln ton jest jednak możliwe do osiągnięcia. Spółka szuka możliwości przejęć - powiedział PAP Viktor Vyshnevetskyy, prezes Coal Energy.

Coal Energy, ukraiński producent węgla, chciałby, by marże osiągnięte w I kwartale roku obrotowego 2011/2012 udało się utrzymać do końca roku. Na rentowność pozytywny wpływ powinien mieć wzrost sprzedaży eksportowej. Całoroczne wyniki w bieżącym roku obrotowym będą lepsze rok do roku - powiedział PAP Viktor Vyshnevetskyy, prezes Coal Energy.

Mostostal Export potrzebuje kapitału na restrukturyzację spółki - poinformował Paweł Narkiewicz, członek zarządu i akcjonariusz zapowiadając, że poszuka dla niej inwestora branżowego. Nie wyklucza też, że fundusz Calatrava Capital, którego jest prezesem, mógłby się w nią zaangażować.

Pronox Technology złożył do GPW wniosek o zawieszenie notowań akcji spółki w dniu 2 grudnia do chwili głosowania nad propozycjami układowymi złożonymi przez spółkę w jej postępowaniu upadłościowym - podał Pronox w komunikacie.

WALUTY

Złoty zachowywał się w czwartek stabilnie dzięki poprawie sentymentu na świecie, na co wpłynęła m.in. skoordynowana akcja banków centralnych mająca na celu zwiększenie płynności w systemie. Zmienność panowała za to na krajowym rynku długu. Koniec tygodnia nie powinien przynieść w tej kwestii zasadniczych zmian.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3400, a kurs złotego do euro na 4,5083 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3492 USD i 104,84 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

RYNKI WALUTOWE

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

BANKI

Banki zaostrzają walkę o środki klientów, a oprocentowanie depozytów o terminach od 3 do 6 miesięcy wzrosło do 5 proc. w październiku z 4,7 proc. we wrześniu - wynika z danych NBP.

ROLNICTWO

Brak opadów w miesiącach jesiennych pozostanie bez wpływu na zbiory zbóż w przyszłym roku - powiedział PAP Marek Sawicki, minister rolnictwa.

OPINIA

Wzrost polskiego PKB na poziomie 1,6 proc. za 2012 r. oraz 2,4 proc. za 2013 r. przewiduje francuski bank inwestycyjny BNP Paribas w opublikowanych właśnie prognozach na I. kw. najbliższego roku.

W październiku 2011 r. eksport z Polski wyniósł 12,13 mld euro. Był więc o 0,3 proc. mniejszy niż we wrześniu oraz o 5,2 proc. większy niż w październiku 2010 r. - szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. W całym 2011 roku eksport z Polski wzrośnie o 10,2 proc., a w 2012 r. o 11,3 proc. w ujęciu rocznym.

RPP złagodzi retorykę, kiedy zobaczy bardziej przekonujące oznaki osłabienia wzrostu i obniży stopy w 2012 roku o 75 pb - oceniają ekonomiści banku Citi Handlowy.

Ton komentarzy Rady Polityki Pieniężnej w najbliższych miesiącach będzie stawał się coraz bardziej umiarkowany, co będzie preludium przed obniżką stóp procentowych, łącznie o 50 pb w 2012 r. - uważają analitycy Morgan Stanley.

Bank Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu PKB dla Polski w 2012 roku z 2,8 proc. do 2,0 proc. Zdaniem banku stopy proc. NBP pozostaną na niezmienionym poziomie w zarówno w 2012, jak i w 2013 roku.

Duża podaż mieszkań w końcówce roku spowoduje obniżkę cen nowych lokali w 2012 roku, jednak do gwałtownej przeceny nie dojdzie - wynika z raportu firmy Emmerson.

Program EBC skupu obligacji może być ograniczonym działaniem, a nowy układ fiskalny w Europie będzie lepszym sposobem, aby zahamować kryzys zadłużenia w Europie - stwierdził w czwartek prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

W listopadzie średnie ceny do uprawnień CO2 (EUA) spadały przez niepewną sytuację na rynkach, a ich spadki w kolejnych miesiącach mogą być kontynuowane również za sprawą wprowadzenia do handlu uprawnień z rezerwy dla nowych instalacji - uważają eksperci biura Consus.

KADRY

Prezes Rady Ministrów powołał Rafała Baniaka na stanowisko podsekretarza w Ministerstwie Skarbu Państwa - poinformował resort w komunikacie.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną i są powyżej 100 USD za baryłkę. Giełda paliw reaguje zwyżką po skoordynowanej akcji najważniejszych banków centralnych, która ma poprawić płynność na rynkach finansowych - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 48 centów do 100,84 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 110,02-110,04 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają w reakcji na słabe informacje o PMI dla przemysłu w Chinach w listopadzie. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.781,50 USD za tonę, po spadku notowań o 1,3 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7825,75 USD/t. (PAP)

amp/ now/ asa/

d20vpb8

Podziel się opinią

Share
d20vpb8
d20vpb8