Trwa ładowanie...
d36i6qh

Przegląd wiadomości gospodarczych, czwartek 14 października, 17.00

...

Share
d36i6qh

14.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Minister finansów Jacek Rostowski nie przewiduje, żeby deficyt sektora finansów publicznych przekroczył 8 proc. PKB w tym roku.

Deficyt budżetowy po wrześniu wyniósł ok. 39,5 mld zł - powiedziała w czwartek Hanna Majszczyk, wiceminister finansów.

d36i6qh

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła w USA o 13 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 462 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 445 tys. wobec 449 tys. po korekcie tydzień wcześniej.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wzrósł w sierpniu do 46,3 mld USD, z 42,6 mld USD miesiąc wcześniej po korekcie - poinformował w czwartek Departament Handlu w komunikacie. Analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 44,0 mld USD.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA we wrześniu wzrosły o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca - poinformował w czwartek Departament Pracy w komunikacie.

d36i6qh

BUDŻET

Wzrost długu publicznego w relacji do PKB w okresie 2008-2013, po odjęciu OFE, wynosi 5-7 proc. OFE są odpowiedzialne za trzecią część długu - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

Gdyby dług publiczny przekroczył 55 proc. PKB, należałoby natychmiast wstrzymać przekazywanie składek z ZUS do OFE - uważa Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

DŁUG

Europejski Bank Inwestycyjny udzieli Polsce kredytu w wysokości 2 mld euro na realizację celów Narodowej Strategii Ram Odniesienia w latach 2011-2013 - podał EBI w komunikacie.

d36i6qh

W II połowie listopada delegacja Ministerstwa Finansów weźmie udział w road show dotyczącym emisji obligacji w jenach. Najprawdopodobniej do emisji dojdzie jeszcze w tym samym miesiącu - poinformowała PAP Anna Suszyńska z Departamentu Długu Publicznego MF. Podaż oraz termin zapadalności obligacji zostaną ustalone podczas rozmów z inwestorami. Zdaniem Suszyńskiej nie musimy obawiać się bańki spekulacyjnej na rynku walutowym, mimo rekordowego napływu kapitału zagranicznego.

Emisja samurajów, do której powinno dojść w II połowie listopada nie będzie większa niż w roku ubiegłym, kiedy MF uplasowało na rynku papiery za 44,8 mld jenów - powiedział wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Dodał, że MF planuje emisję obligacji drogowych na rzecz KFD w 2011 roku na poziomie zbliżonym do tegorocznych emisji.

WSKAŹNIKI

Podaż pieniądza (M3) we wrześniu 2010 r. wzrosła o 0,4 proc. mdm, czyli o 3.350,6 mln zł i wyniosła 752.914,2 mln zł - podał w czwartek NBP.

d36i6qh

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,60 proc. i wyniósł 2.676,90 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 0,63 proc. do 23.499,09 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,91 proc. i wyniósł 9.583,51 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,6 proc. i wyniósł 2.879,64 pkt.

SPÓŁKI

Cena maksymalna akcji w ofercie GPW została ustalona na 43 zł - poinformował w czwartek minister skarbu Aleksander Grad.

d36i6qh

Pierwszy dzień notowania akcji Giełdy Papierów Wartościowych na giełdzie odbędzie się 9 listopada - wynika z prospektu emisyjnego spółki. Do 8 listopada akcje zostaną przydzielone inwestorom.

Zapisy na akcje GPW dla inwestorów indywidualnych odbędą się w dniach 18-27 października, dla inwestorów instytucjonalnych od 29 października do 3 listopada. Spółka zaoferuje inwestorom indywidualnym maksymalnie 30 proc. akcji sprzedawanych - poinformowała GPW w prospekcie emisyjnym.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie przewiduje objęcia akcji w ofercie GPW przez inwestorów branżowych - poinformował na czwartkowej konferencji minister skarbu Aleksander Grad.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce do końca października zakończyć negocjacje w sprawie zbycia pakietu 51 proc. akcji Enea, tak by cały proces zakończyć jeszcze w tym roku - powiedział w czwartek minister skarbu Aleksander Grad.

d36i6qh

Kurs akcji spółki Abak, zajmującej się obsługą podatkową i księgową, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 38,5 proc. do 2,77 zł.

Wynik operacyjny Grupy Lotos w III kwartale 2010 r. powinien być zbliżony do wyniku z II kwartału - poinformował PAP Mariusz Machajewski, wiceprezes spółki.

PKO BP przeznaczy na dywidendę z zysku za 2009 rok 2,375 mld zł, co daje 1,9 zł brutto na akcję - podała spółka w komunikacie prasowym.

Fitch potwierdza rating Orbisu na poziomie BBB+, perspektywa została podniesiona do stabilnej z negatywnej - podała agencja ratingowa w komunikacie.

Cyfrowy Polsat, który rozpoczął wydawanie bezpłatnego przewodnika telewizyjnego dla swoich abonentów, spodziewa się, że dzięki wpływom z reklam dwutygodnik szybko osiągnie próg rentowności - poinformował dziennikarzy prezes platformy cyfrowej Dominik Libicki.

Operator logistyczny PEKAES zrezygnował na razie z wprowadzenia swojej spółki deweloperskiej DePoint na giełdę i chce ją sprzedać inwestorowi. Sprzedaż innej spółki - ATB Truck - może nastąpić w I kw. 2011 roku - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Jacek Machocki.

Operator logistyczny PEKAES ocenia, że przekroczy w 2010 roku poziom 500 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży oraz, że powinien być uzyskany zakładany w strategii średnioroczny wzrost przychodów rzędu 12,5 proc. - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Jacek Machocki.

Prezes Asseco Poland, Adam Góral, pozytywnie ocenia wyniki grupy uzyskane w trzecim kwartale 2010 roku.

Proces przejęcia przez Asseco Poland grupy Formula Systems, na który będą przeznaczone pieniądze z emisji s. J, ma się zakończyć do 22 listopada. Akwizycja ta ma przyśpieszyć budowę przez Asseco dużej międzynarodowej grupy - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes Asseco Adam Góral.

Kulczyk Oil Ventures w I kwartale 2011 roku powinien zakończyć analizowanie danych zebranych w trakcie badań w Syrii. Pierwszy odwiert poszukiwawczy planowany jest tam w pierwszym półroczu przyszłego roku. W Brunei planowane jest testowanie istniejących odwiertów i wykonywanie nowych. KOV szacuje, że pieniądze pozyskane z przeprowadzonej w maju emisji wystarczą mniej wiecej do połowy przyszłego roku. Spółka myśli o kolejnej emisji akcji, jednak na razie nie określa, kiedy mogłoby do niej dojść.

Kub-Gaz zamierza podwoić produkcję gazu w ciągu dwóch lat. Obecnie w spółce realizowany jest program inwestycyjny o wartości 7 mln USD. Zostanie on zakończony prawdopodobnie na przełomie zimy i wiosny przyszłego roku. W przyszłości spółka ma sama finansować swoje inwestycje. Jak oceniają przedstawiciele firmy, byłoby to możliwe w ciągu dwunastu miesięcy.

PRYWATYZACJA

Skarb Państwa może w przyszłości całkowicie wyjść z akcjonariatu kluczowych spółek, także z PKO BP i PZU. Jednak plan finansowy do roku 2013 przewiduje jedynie sprzedaż części pakietów tych firm - poinformował dziennikarzy Aleksander Grad, minister Skarbu Państwa.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Banku BGŻ zdecydowało, że do debiutu giełdowego banku dojść ma nie wcześniej niż w maju 2011 roku i nie później niż do stycznia 2012 roku - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce przeprowadzić ofertę publiczną banku BGŻ późną wiosną 2011 roku, w oparciu o wyniki za 2010 rok - poinformował w czwartek minister skarbu Aleksander Grad.

WALUTY

Umocnienie złotego wywołane środowymi danymi o inflacji nadal utrzymuje się. Zdaniem dilerów polska waluta w perspektywie tego tygodnia może trwale zejść poniżej 3,90 za euro. Dług, który osłabił się po danych o wrześniowej dynamice cen zaczyna się stabilizować, rynek z uwagą będzie śledził wypowiedzi członków RPP o perspektywach polityki pieniężnej w nadchodzących miesiącach.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,7697 a kurs złotego do euro na 3,8992 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,4101 USD i 114,43 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu nie przekazał otwartym funduszom emerytalnym składek z powodu przerwy technicznej - poinformowało PAP biuro prasowe ZUS.

Od początku roku ZUS przekazał OFE 17.099,3 mln zł.

ROLNICTWO

W najbliższych miesiącach żywność będzie drożeć zdecydowanie wolniej niż we wrześniu - powiedział PAP minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem, podwyżka VAT będzie miała neutralny wpływ na ceny żywności w 2011 r. i nie należy spodziewać się kilkuprocentowych wzrostów cen żywności.

W najbliższym czasie ceny pieczywa i innych produktów zbożowych będą rosły w ślad za rosnącymi cenami zbóż konsumpcyjnych - wynika z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

BUDOWNICTWO

Produkcja cementu we wrześniu wzrosła o 1,8 proc. rdr i wyniosła 1.677,2 tys. ton - podało stowarzyszenie producentów cementu.

POLITYKA

Z październikowego sondażu TNS OBOP wynika, że w porównaniu z wrześniem poparcie dla PO spadło o 1 pkt. proc. do poziomu 46 proc., a poparcie dla PiS spadło o 8 pkt proc., do 26 proc. Gdyby wybory odbyły się w październiku, do parlamentu dostałby się także SLD, z poparciem 12 proc. wyborców. PSL z wynikiem 4 proc. znalazłoby się poza Sejmem.

PROGNOZA

Ekonomiści banku Nordea po środowych danych o CPI wychodzą z założenia, że RPP podniesie stopy procentowe na październikowym posiedzeniu. Dlatego zrewidowali w dół prognozy dla eurozłotego i rekomendują strategie oparte o pozycję krótką na USDPLN - wynika z czwartkowego raportu.

Wzrost cen żywności w grudniu 2010 roku wyniesie ok. 5 proc. w ujęciu rocznym - wynika z analiz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

OPINIA

Po tym jak w środę WIG 20 osiągnął kolejne maksima, czwartkowe notowania na warszawskim parkiecie miały spadkowy przebieg. Zdaniem analityków rynek jest nadal w trendzie wzrostowym, ale krótkoterminowa korekta może sprowadzić indeks blue chipów w okolice 2.650 pkt.

Analitycy ministerstwa gospodarki spodziewają się, że w październiku inflacja wzrośnie do 2,7 proc. rdr, a w końcu roku nie powinna przekroczyć 3 proc.

Stopa inflacji bazowej osiągnęła już najniższy punkt w obecnym cyklu, ale nie zanosi się na jej szybki wzrost w stosunku do obecnego poziomu - napisał w czwartkowym komentarzu bank Credit Suisse.

Gdyby złoty umocnił się do poziomu 3,70 za euro, mogłoby to wywołać ostrą interwencję słowną ze strony polskich władz - wynika z czwartkowego raportu banku Nomura.

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla polskich akcji w najbliższym czasie jest konsolidacja wokół obecnych poziomów, a następnie wzrosty około 15 proc. w grudniu - uważa zarządzająca funduszem Espa Stock Europe-Emerging Amalia Ripfl. Jej zdaniem Polska obok Rosji wyrasta obecnie na najbardziej atrakcyjny rynek w regionie.

Chiny są winne nierównowadze na rynkach walutowych, a niedowartościowany juan zmniejsza efektywność handlu międzynarodowego - uważa profesor Princeton University Paul Krugman, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.

Ropa naftowa może przed końcem 2010 r. zdrożeć do 100 USD za baryłkę - ocenia Shokri Ghanem, prezes libijskiej National Oil Corp.

Ceny ropy naftowej na obecnych poziomach nie są zbyt wysokie - powiedział w czwartek sekretarz generalny OPEC Abdullah El-Badri na konferencji prasowej po posiedzeniu organizacji w Wiedniu, na którym członkowie OPEC podjęli decyzję o pozostawieniu kwot produkcyjnych bez zmian.

Ryzyko, że w USA wystąpi podwójne dno recesji, wynosi 35-40 proc. - ocenia Nouriel Roubini, profesor New York University.

Na świecie mówi się o prowadzonej "wojnie walutowej", gdzie główną stroną sporną są rynki wschodzące, które niechętnie obserwują silne umocnienie swoich lokalnych walut. Na ten problem można spojrzeć jednak z zupełnie innej strony. Otóż sprawa dotyczy nie tylko wspomnianych peryferyjnych walut, ale także tych głównych. Japoński jen ponownie jest najsilniejszy od 15 lat względem dolara, a waluta strefy euro, pomimo wciąż tlącego się problemu umownie nazywanego "greckim", w czwartek wybiła się powyżej ważnego poziomu 1,40 USD - pisze w komentarzu dla PAP Łukasz Bugaj, analityk Xelion.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji drożeje w reakcji na spadek zapasów paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 79 centów, czyli 1 proc., do 83,80 USD.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8415,25 USD/t.(PAP)

osz/ ana/

d36i6qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36i6qh