Trwa ładowanie...
d3yvay5
d3yvay5

Przegląd wiadomości gospodarczych, czwartek 3 lutego, 17.00

...
Share
d3yvay5

03.02. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Tempo wzrostu gospodarczego w IV kwartale ubiegłego roku wyniosło 4,3 proc. rdr po wzroście w III kw. o 4,2 proc. - wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

d3yvay5

Minister finansów Jacek Rostowski w rozmowie z PAP poinformował, że Polska nie odpowiedziała jeszcze na list komisarza ds. gospodarczo-walutowych Olliego Rehna nawołujący do przedstawienia planu reform fiskalnych, które pozwolą sprowadzić deficyt sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB.

Ceny żywności do wiosny będą rosły, ze względu na sytuację na światowych rynkach rolnych - poinformował PAP wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

Pełniący obowiązki prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk spodziewa się, że w 2011 r. ceny energii elektrycznej w Polsce utrzymają się na obecnym poziomie.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d3yvay5

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w grudniu 2010 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 0,6 proc., podczas gdy w listopadzie spadła o 0,3 proc., po korekcie - poinformował w czwartek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie.

Bank centralny Czech pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w czwartkowym komunikacie. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 1,00 proc., już od 22 miesięcy.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 42 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 415 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

d3yvay5

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 2,6 proc. w IV kwartale 2010 r. - podał w czwartek Departament Pracy w pierwszym wyliczeniu.

Agencja ratingowa Fitch obniżyła długoterminowy rating kredytowy w zagranicznej walucie dla Egiptu z BB plus do BB, oraz długoterminowy rating kredytowy w krajowej walucie dla Egiptu z BBB minus do BB plus - poinformował Fitch w komunikacie.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w grudniu 2010 roku wzrosły mdm o 0,2 proc. po wzroście o 1,3 proc. miesiąc wcześniej po korekcie - poinformował w czwartek Departament Handlu USA.

DŁUG

d3yvay5

W styczniu 2011 roku poziom krajowego długu rynkowego wzrósł do 507,8 mld zł z 499,3 mld zł według stan na koniec grudnia 2010 roku - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

WSKAŹNIKI

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2011 roku 60,3 pkt wobec 59,2 pkt na koniec grudnia 2010 r. - podano w czwartek końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł styczniu 2011 r. 55,9 pkt wobec 54,2 pkt w grudniu 2010 r. - podały w czwartek źródła rynkowe w końcowych wyliczeniach.

d3yvay5

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2011 r. 57,0 pkt wobec 55,5 pkt w grudniu 2010 r. - podano końcowe wyliczenia na stronach internetowych w czwartek.

Indeks cen żywności na świecie w styczniu 2011 r. wyniósł 231 pkt., wobec 215 pkt. w grudniu 2010 r. - podała na stronie internetowej Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO). Od początku 2010 roku wskaźnik wzrósł o 57 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w styczniu 2011 roku aż 54,5 pkt wobec 49,7 pkt na koniec grudnia 2010 r. - podano w czwartek w wyliczeniach.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA wzrósł w styczniu i wyniósł 59,4 pkt - podał w czwartek Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

d3yvay5

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,25 proc. i wyniósł 10.431,36 pkt.

SPÓŁKI

Inwestorzy objęli wszystkie akcje Idea TFI oferowane w ramach oferty publicznej - podała spółka w komunikacie. Stopa redukcji w transzy otwartej wyniosła prawie 37 proc.

Banco Santander, największy bank w Hiszpanii, podał w czwartek, że jego zysk w IV kw. 2010 r. spadł o 4,6 proc. z powodu słabszych wyników na krajowym rynku.

Sony Corp., największy japoński eksporter elektroniki użytkowej, zanotował w III kw. 2010 r. (kończącym się 31 grudnia) lepsze wyniki od spodziewanych przez analityków. Zysk netto spadł wprawdzie o 8,6 proc. do 72,3 mld jenów (886 mln USD) z 79,2 mld jenów przed rokiem, ale analitycy spodziewali się tylko 65,9 mld jenów zysku.

Inwestycje kapitałowe KGHM Polska Miedź do 2018 roku mogą zbliżyć się do poziomu 17 mld zł - wynika z wypowiedzi Józefa Czyczerskiego, członka rady nadzorczej KGHM z ramienia pracowników. Według Czyczerskiego budżet ten jest budżetem rekordowego zadłużenia spółki i budżetem przeinwestowania kapitałowego, co w przyszłości, przy spadku cen miedzi, może grozić "zapaścią przedsiębiorstwa".

Royal Dutch Shell, największa spółka naftowa w Europie, zanotował w IV kwartale 2010 r. trzykrotny wzrost zysku z powodu wyższych cen ropy i rozpoczęcia nowych projektów, od Kataru po Brazylię. Zysk netto wzrósł do 6,79 mld USD z 1,96 mld USD w IV kw. 2009 - podała spółka w czwartek w raporcie kwartalnym.

KGHM jest na etapie analiz co do ewentualnego przejęcia szwajcarskiej spółki Metallum Group, zajmującej się recyklingiem metalu - poinformował dziennikarzy prezes KGHM Herbert Wirth.

KGHM nie jest zainteresowany Eneą - poinformował dziennikarzy Herbert Wirth, prezes KGHM.

W strategii do 2018 roku KGHM zakłada produkowanie około 40 mln uncji srebra i siedemset kilkadziesiąt tys. ton miedzi elektrolitycznej - poinformował na konferencji Herbert Wirth.

Hyperion szacuje, że w 2010 roku jego skonsolidowany wynik EBITDA wyniesie nie mniej niż 11 mln zł - poinformował Hyperion w komunikacie.

Investors Holding planuje w drugiej połowie 2011 roku rozpocząć prace zmierzające do debiutu na GPW, wcześniej na NewConnect ma trafić jego spółka zależna Dom Inwestycyjny Investors - podał Investors Holding w czwartkowym komunikacie.

Tauron jest zainteresowany akwizycją czterech firm - poinformowała w czwartek dziennikarzy Joanna Schmid, wiceprezes spółki.

Abak po podpisaniu umowy z Milmex Systemy Komputerowe odwołał prognozy na 2010 i 2011 rok, bowiem szacuje, iż dzięki tej umowie skonsolidowane przychody w 2011 roku będą co najmniej 20 proc. wyższe niż prognozowane - poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa konsultingowo-inżynieryjna Kompleks planuje debiut na NewConnect 10 lutego - poinformowali podczas konferencji prasowej przedstawiciele spółki. Z przeprowadzonej w grudniu 2010 r. emisji spółka pozyskała 3,875 mln zł. Redukcja zapisów na akcje wyniosła około 30 proc. W ciągu 4-5 lat spółka chce wejść na parkiet główny GPW.

Skarbiec TFI zmniejszyło zaangażowanie w akcje GF Premium i ma obecnie 0,73 proc. kapitału i głosów na WZA spółki - poinformowało GF Premium w czwartkowym komunikacie.

Grupa konsultingowo-inżynieryjna Kompleks planuje w tym roku zwiększyć przychody o 18 proc. do 33,6 mln zł - poinformowali podczas konferencji prasowej przedstawiciele spółki. Spółka chce zwiększyć udział w rynku basenów publicznych, a także wejść do segmentu basenów prywatnych, gdzie w ciągu 2-3 lat planuje uzyskać pozycję lidera.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pod koniec tego roku rozpocznie produkcję i sprzedaż ropy oraz gazu ze złoża w Norwegii - poinformował PAP wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński. Spółka rozpocznie też najprawdopodobniej próbne wydobycie gazu w Pakistanie.

Bipromet został wybrany przez KGHM w przetargu na wymianę elektrofiltru odpylni gazów konwertorowych. Wartość netto oferty wynosi 9,5 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Dow Chemical Co., największa spółka chemiczna w USA, zanotował w IV kw. 2010 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 47 centów - podała spółka w czwartek w raporcie kwartalnym.

Zysk spółki Merck, drugiej co do wielkości spółki farmaceutycznej w USA, wyniósł w IV kwartale 2010 r. 0,88 USD na akcję - podała firma w komunikacie w czwartek.

Oferta konsorcjum Energoinstalu na budowę bloków gazowo-parowych w EC Głogów i EC Polkowice, o wartości 233,4 mln zł, została wybrana w postępowaniu przetargowym - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Największe spółki węglowe zamknęły miniony rok zyskiem netto przekraczającym łącznie miliard złotych. Największy udział w tym wyniku ma Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) - wynika z przedstawionych w czwartek informacji górniczych firm.

Pełniący obowiązki prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk ocenia, że obecnie podwyżka cen gazu jest nieuzasadniona. URE spodziewa się wniosku Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w najbliższych dniach.

Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi prace analityczne w sprawie możliwości sprzedaży pakietu akcji PKO BP, a proces przygotowania akcji do sprzedaży potrwać może 4-5 miesięcy - poinformował dziennikarzy wiceprezes BGK Jerzy Kurella.

Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi prace analityczne w sprawie możliwości sprzedaży pakietu akcji PKO BP, a proces przygotowania akcji do sprzedaży potrwać może 4-5 miesięcy - poinformował dziennikarzy wiceprezes BGK Jerzy Kurella.

Zarząd Stalprofilu będzie wnioskował o wypłacenie wyższej dywidendy za 2010 r. od tej z roku 2009 - powiedział PAP Jerzy Bernhard, prezes spółki.

Wyniki Budimeksu za 2010 rok będą lepsze od oczekiwań analityków, spółka prawdopodobnie złoży ofertę na PNI - powiedział PAP Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

Budimex podpisał umowę o wartości 64,4 mln zł na budowę budynku biurowo-hotelowego - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Reform Company w upadłości likwidacyjnej złożyła do sądu wniosek w sprawie wezwania Atlas Estates (Millennium) (AEM), spółki zależnej Atlas Estates (AEL), do próby ugodowej w zakresie zapłaty przez AEM kwoty 66,79 mln zł wraz z odsetkami od marca 2007 r. z tytułu szkody, jaką poniosła Reform Co. w wyniku sprzedaży budynku Millenium Plaza. W ocenie AEL żądanie Reform Company nie znajduje istotnej podstawy faktycznej, jak i prawnej - podał AEL w komunikacie.

Kulczyk Oil Ventures Inc. zakończył odwiert O-8 na polu Olgowskoje. Natrafił w tym odwiercie na liczne strefy występowania gazu - podał KOV w komunikacie.

WALUTY

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3745 USD i 112,46 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Nastroje na rynkach walutowych i długu są pozytywne, co na najbliższych sesjach przełoży się na wzrost wartości złotego oraz dalsze umocnienie na rynku długu - oceniają ekonomiści.

FUNDUSZE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu przekazał otwartym funduszom emerytalnym 142,59 mln zł - podał ZUS. Od początku roku ZUS przekazał OFE 1.962,2 mln zł.

Wartość środków przekazywanych z budżetu z tytułu wykupu SPW oraz transferów do OFE w lutym wyniesie łącznie 5,0 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Z tego transfery do OFE wyniosą 2 mld zł.

OPINIA

Agencja Fitch ocenia, że perspektywa dla większości polskich, czeskich i węgierskich banków jest stabilna, jednak istnieją pewne zagrożenia - podano w raporcie.

Z aktualnej wyceny instrumentów finansowych wynika, że w styczniu 2011 roku rynek dyskontował wejście Polski do strefy euro w przedziale 2020 do 2021 r. - podano w lutowym "Monitorze konwergencji nominalnej" opublikowanym w czwartek przez resort finansów.

Agencja ratingowa Standard & Poor's nie przewiduje obniżenia ratingu kredytowego USA, obecnie na poziomie AAA, w najbliższym czasie - poinformował w czwartek Scott Bugie, dyrektor zarządzający ds ratingów instytucji finansowych w S&P

Efekty zmian w polskim systemie emerytalnym są już uwzględnione w cenach akcji. Wysoki oczekiwany wzrost zysków polskich spółek sprawia, że na koniec roku indeks WIG 20 może wzrosnąć do 3100 punktów, oznacza to, że Polska może być jednym z lepiej zachowujących się rynków wschodzących w tym roku - uważa Francois Theret, zarządzający Natixis Emerging Europe Fund.

Poziomy, na których znajdują się obecnie stopy procentowe w strefie euro są wciąż odpowiednie, a inflacja wciąż pod kontrolą - powiedział prezydent Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet po posiedzeniu rady banku, która podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną z powodu zaostrzenia protestów w Egipcie - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 70 centów do 91,27 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na marzec 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 103,31-103,33 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną podczas tej sesji i są rekordowo wysokie z powodu poprawy aktywności wytwórczej w USA, Chinach i strefie euro - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na rekordowe 9.993,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,5 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 9940,50 USD/t.

(PAP)

pif/ asa/

d3yvay5

Podziel się opinią

Share
d3yvay5
d3yvay5