Trwa ładowanie...
d2h5gz8

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 15 października, 20.00

...

d2h5gz8
d2h5gz8

15.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Inflacja HICP w Polsce wyniosła we wrześniu 2010 roku w ujęciu rocznym 2,5 proc. wobec 1,9 proc. w sierpniu - podał w środę Eurostat.

Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych we wrześniu 2010 roku w Polsce wyniosła 27.873, czyli w ujęciu rok do roku wzrosła o 12,1 proc. - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

d2h5gz8

Dynamika PKB w III kwartale 2010 roku może wynieść 3,4 proc. - powiedział Michał Boni, minister w Kancelarii Premiera.

Zmiany stawek podatku VAT planowane od 2011 roku podwyższą inflację o 0,3 pkt. proc. - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Niespodziewany wzrost inflacji we wrześniu do 2,5 proc. z 2,0 proc. w sierpniu mógł mieć charakter jednorazowy - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Elżbieta Chojna-Duch. Jej zdaniem w kolejnych miesiącach ceny żywności mogą się stabilizować.

W pierwszym półroczu 2010 roku wydatki na reklamę online wzrosły o 18 proc. rok do roku, do 777 mln zł - wynika z badania IAB AdEx, przeprowadzonego dla IAB Polska przez firmę doradczą PwC.

d2h5gz8

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Wysokie bezrobocie oraz niska inflacja są czynnikami uzasadniającymi dalsze luzowanie polityki monetarnej w USA - uważa szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke.

Sprzedaż detaliczna w USA we wrześniu wzrosła o 0,6 proc. wobec oczekiwanego wzrostu o 0,4 proc. - komunikat Departament Handlu USA.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA we wrześniu wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

d2h5gz8

Inflacja w strefie euro wyniosła we wrześniu 2010 r., w ujęciu rdr, 1,8 proc. - podał w piątek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie, w końcowych wyliczeniach.

Inflacja w strefie euro wyniosła we wrześniu 2010 r., w ujęciu rdr, 1,8 proc. - podał w piątek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie, w końcowych wyliczeniach.

BUDŻET

Przychody z prywatyzacji wynoszą obecnie ok. 17,5 mld zł - poinformował Jan Bury, wiceminister skarbu państwa.

d2h5gz8

Stan środków walutowych w dyspozycji Ministra Finansów na koniec września 2010 r. wyniósł łącznie 5.422,5 mln euro, czyli 21.619,5 mln złotych - podał resort finansów w komunikacie.

Deficyt budżetu państwa po III kwartale 2010 roku wyniósł 39.506,8 mln zł, co daje 75,7 proc. deficytu planowanego na poziomie 52,2 mld zł - podało w piątek Ministerstwo Finansów w komunikacie.

DŁUG

Ministerstwo Finansów zaoferuje w poniedziałek, 18 października, bony 52-tygodniowe za 500-600 mln zł - podał resort w piątek w komunikacie.

d2h5gz8

Ministerstwo Finansów zapłaciło we wrześniu 2010 roku równowartość 59 mln euro kapitału od długu zagranicznego oraz równowartość 75,5 mln euro odsetek - podał resort finansów w komunikacie.

WSKAŹNIKI

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł w październiku do 15,73 pkt z 4,1 pkt w poprzednim miesiącu - podała w piątek nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York).

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w październiku 67,9 pkt i okazał się niższy od oczekiwań - podano w piątek w końcowym wyliczeniu.

d2h5gz8

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,85 proc. i wyniósł 2654,25 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,87 proc. i wyniósł 9.500,25 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 3,2 proc. i wyniósł 2.971,16 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,21 proc., do 3.827,37 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,57 proc., do 6.492,30 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,42 proc., do 5.703,37 pkt.

SPÓŁKI

Union Investment TFI w wyniku kupna akcji nowej emisji zwiększył zaangażowanie w Krynicki Recykling i obecnie ma 1,2 mln akcji spółki, które uprawniają do wykonywania 8,51 proc. głosów na WZA - poinformował Krynicki Recykling w komunikacie.

Analitycy KBC Securities wycenili akcje Giełdy Papierów Wartościowych metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych w przedziale od 1,338 do 1,694 mld zł - wynika z raportu, do którego dotarła PAP.

Analitycy Ipopemy w raporcie z 4 października wycenili akcje Giełdy Papierów Wartościowych w przedziale od 1,52 do 1,57 mld zł - wynika z raportu, do którego dotarła PAP.

Widełki cenowe w ofercie sprzedaży akcji Giełdy Papierów Wartościowych (GPW)
wynoszą 36-43 zł - wynika z informacji agencji Bloomberg.

Kupnem akcji Polskich Linii Lotniczych LOT zainteresowanych jest czterech inwestorów. Podwyższenie kapitału przewoźnika i wejście do niego inwestora możliwe jest na przełomie II i III kwartału 2011 roku - poinformował w piątek dziennikarzy Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu.

Fiat Auto Poland we wrześniu wyprodukował 43.475 samochodów - podała spółka w komunikacie. W ciągu trzech kwartałów z linii produkcyjnych tyskiego zakładu zjechało 427.224 samochodów.

Umowa między TP i TVN to nie jest krok do przejęcia czy fuzji - powiedział dziennikarzom Markus Tellenbach, prezes TVN. Pierwsza część wspólnej oferty może się pojawić na rynku jeszcze przez Bożym Narodzeniem, a pełna w 2011 roku.

Mieszko jest przygotowany operacyjnie do tego, by poszerzać swoją działalność o nowe segmenty rynku słodyczowego. Spółka nie wyklucza, że w nowe segmenty rynku może wchodzić poprzez przejęcia, choć nie pracuje obecnie intensywnie nad akwizycjami. Priorytetem dla zarządu jest wzmocnienie spółki, by była zdolna do przejęć - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Mieszka Marek Malinowski.

Mieszko chce w drugim półroczu tego roku utrzymać dynamikę wzrostu z pierwszego półrocza i stawia sobie za cel wzrost wyników i przychodów rok do roku. Spółka jest zadowolona z wyników za trzeci kwartał - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Mieszka Marek Malinowski.

CenterNet, spółka zależna NFI Midas, zwarł 12 października porozumienie z fundacją Lux Veritatis, spółką Bonum oraz spółką Multi Channel Marketing Group, aby zażegnać trwający spór - poinformował NFI Midas w komunikacie.

Spółka DGA objęła 80 proc., udziałów w spółce Allcards, dokupiło 50 proc. udziałów w DGA Fast Deal, stając się 100 proc. właścicielem i powołało spółkę DGA Amber, obejmując w niej 50 proc. udziałów - poinformowało DGA w piątkowym komunikacie.

Grupa Tauron do końca roku może zrefinansować 600 mln zł zadłużenia. W pierwszej połowie przyszłego roku grupa szukać będzie środków na realizację inwestycji, nie zdecydowała jeszcze, czy będą to kredyty, czy obligacje. Emisja akcji nie jest wykluczona w przypadku realizacji projektów nieujętych w obecnym programie inwestycyjnym - powiedział dziennikarzom Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

Prezes TP Maciej Witucki ma nadzieję, że współpraca z TVN pomoże telekomowi w osiągnięciu zakładanych do końca 2012 roku celów biznesowych 1 mln klientów telewizji i 3 mln klientów internetu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczyna poszukiwania ropy i gazu w Karpatach. W Niebieszczanach w piątek ruszyło wiercenie otworu o głębokości prawie 5 km - powiedziała PAP Ewa Król z sanockiego oddziału firmy.

Polska Grupa Energetyczna (PGE) rozesłała zaproszenia do potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem akcji Exatela, a zainteresowane firmy mają podpisać deklaracje o poufności do wtorku - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Cyfrowy Polsat, który 22 października zwiększy maksymalną prędkość transmisji danych do 28,8 Mb/s, w pierwszym kwartale 2011 roku chce uruchomić internet w technologii LTE - poinformował dziennikarzy prezes platformy cyfrowej Dominik Libicki.

NWZA Zrembu-Chojnice zwołane na 15 listopada podejmie uchwałę o emisji 1,4 mln akcji s. E i 1,7 mln akcji s. F. Obie emisje mają się odbyć w trybie subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy - poinformował spółka w projektach uchwał na walne.

Interbud-Lublin wybuduje apartamenty mieszkalne na Litwie dla spółki UAB "Willemen Lithuania". Wartość umowy wynosi 13,85 mln euro brutto - podał Interbud-Lublin w komunikacie.

Prezes Bomi Andrzej Wojciechowicz złożył rezygnację ze stanowiska z powodu rozbieżności między nim a Radą Nadzorczą spółki w sprawie strategii rozwoju sieci detalicznej - podała spółka w komunikacie.

Do końca listopada Bomi zamierza przedstawić modyfikację strategii rozwoju segmentu detalicznego - podała spółka w komunikacie.

Wiceprezes KGHM Polska Miedź Ryszard Janeczek złożył rezygnację z pełnionej funkcji - poinformowała spółka w komunikacie.

General Electric Co. zanotował w III kwartale 2010 r. zysk w wysokości 29 centów na akcję - poinformowała spółka w piątek w komunikacie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uruchomiło gazociąg wysokiego ciśnienia Hrubieszów-Zamość. Wartość oddawanej do użytku inwestycji, rozpoczętej pod koniec 2008 roku, to blisko 77 mln zł - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

We wrześniu 2010 roku wartość sprzedaży na aptecznym rynku farmaceutycznym wzrosła rok do roku o 8, 8 proc. do 2,37 mld zł - podała w komunikacie prasowym firma badawcza PharmaExpert

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,7717 a kurs złotego do euro na 3,9074 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,4089 USD i 114,28 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

OPINIA

Prezes Cyfrowego Polsatu Dominik Libicki jest sceptycznie nastawiony do powodzenia współpracy TVN i Telekomunikacji Polskiej. "Będziemy się przyglądać współpracy TP i TVN, bo stworzyła się nowa jakość. Konkurencja próbuje desperackim ruchem nas dogonić" - powiedział dziennikarzom Libicki.

W Polsce w najbliższych miesiącach należy spodziewać się wzrostu inflacji, CPI na koniec tego roku może sięgnąć ok. 3,0 proc. rdr - wynika raportu Credit Suisse Asset Management Polska. Zdaniem autorów raportu, wyższa inflacja skłoni RPP do podniesienia stóp w listopadzie o 25 pkt. bazowych.

Analitycy z banku Raiffeisen spodziewają się, że w perspektywie kilku miesięcy bariera 3,85 złotego za euro zostanie pokonana, a rok 2011 minie pod znakiem powrotu do trendu aprecjacyjnego wspieranego przez dobrą kondycję gospodarki, dalsze prywatyzacje oraz pierwsze podwyżki stóp procentowych. Jednocześnie wskazują na kilka czynników ryzyka dla silnego umocnienia polskiej waluty.

Dynamiczne przyspieszenie inflacji we wrześniu przesuwa w górę jej ścieżkę na kolejne miesiące. Na koniec roku z dużym prawdopodobieństwem dynamika cen sięgnie okolic 3 proc. rdr.

Globalna gospodarka może złapać "japońską chorobę" oznaczającą długi okres stagnacji, jeśli decydenci nie będą mocniej działać, aby zapobiec powstaniu baniek - uważa Stephen Roach, przedstawiciel Morgan Stanley na Azję.

Oczekiwane dalsze poluzowanie ilościowe przez amerykańską Rezerwę Federalną jest skazane na porażkę i nie rozwiąże ono problemów strukturalnych, z którymi zmaga się gospodarka USA - uważa główny ekonomista Bank of America - Merrill Lynch Mickey Levy.

Jeżeli dług publiczny przekroczy 55 proc., rząd potrzebowałby 40 mld zł dodatkowo - powiedział Michał Boni, minister w Kancelarii Premiera. Dodał, że likwidacja ulg oraz podwyżka VAT łącznie zwiększą wpływy do budżetu o 20-22 mld zł.

Bez podwyżki stawek podatku VAT od stycznia 2011 roku dług publiczny w relacji do PKB przekroczyłby drugi próg ostrożnościowy z ustawy o finansach publicznych, czyli 55 proc. - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Obecnie w części gospodarek rynków wschodzących pojawiają się sygnały narastania presji inflacyjnej. Gdyby banki centralne, utrzymując niskie stopy procentowe w celu pobudzenia inwestycji i przyspieszenia wyjścia ze spowolnienia wzrostu gospodarczego, dopuściły do wzrostu inflacji, wynik prowadzonej przez nie polityki mógłby być przeciwny do zamierzonego - napisali we wspólnym artykule dla "Rzeczpospolitej" Andrzej Rzońca z RPP oraz Piotr Ciżkowicz z Ernst & Young.

W nadchodzącym tygodniu ceny paliw na stacjach detalicznych mogą wzrosnąć - wynika z cotygodniowej analizy portalu e-petrol.pl.

Zmiana zasad waloryzacji rent i emerytur z procentowej na kwotową może być korzystna, jeśli przyniesie oszczędności budżetowe i zachęci do pozostawania dłużej na rynku pracy - oceniają Andrzej Rzońca z RPP i ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Wiktor Wojciechowski.

Ceny hurtowe benzyny i oleju napędowego, które wpływają na wysokość cen paliw na rynku detalicznym, mogą w najbliższym czasie obniżyć się - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex, monitorującego rynek paliwowy. W porównaniu z poprzednim tygodniem paliwo na stacjach można kupić taniej.

PROGNOZA

Produkcja wieprzowiny w 2010 r. wzrośnie o 3 proc. rdr i wyniesie 1775 tys. ton - wynika z prognoz IERiGŻ. W I półroczu 2011 roku produkcja wieprzowiny może być większa niż w I półroczu 2010 roku o około 4 proc. Wzrost produkcji wołowiny w II półroczu 2010 r. zrekompensuje jej spadek w I półroczu i w skali całego roku produkcja żywca wołowego będzie podobna jak w 2009 roku.

W 2010 roku przewidywany jest wzrost produkcji mięsa drobiowego do ok. 1.350 tys. ton, tj. o ponad 8 proc., a eksportu o ponad 17 proc. do ok. 400 tys. ton - wynika z prognozy IERiGŻ. W 2011 roku produkcja drobiu wzrośnie o kolejne 6-7 proc. do ok. 1.440 tys. ton.

PROGRAMY UE

Od połowy stycznia do 15 października br. Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 20.255,8 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

SONDAŻE

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w październiku, ich zwycięzcą zostałaby PO, na którą chce głosować 39 proc. wyborców (o 4 pkt proc. mniej niż we wrześniu) - wynika z sondażu CBOS.

Pracujący Polacy na ogół dobrze oceniają organizację i warunki pracy panujące w zatrudniających ich przedsiębiorstwach. Przeszło 80 proc. twierdzi, że w ich firmach praca jest dobrze zorganizowana, ponad 90 proc. ocenia, że przestrzega się zasad bezpieczeństwa i higieny pracy - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie PKPP Lewiatan. Tylko 60 proc. pracowników uważa, że system ocen i nagród w firmach jest sprawiedliwy.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji lekko tanieje w reakcji na spadek popytu na paliwa w USA. Na dodatek rafinerie maja ograniczenia w produkcji z powodu remontów - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 3 centy do 82,66 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na grudzień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 84,02-84,04 USD za baryłkę.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 3 grosze - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Ceny miedzi w Londynie odbijają się podczas tej sesji, po wcześniejszym spadku i znów przybliżają się do poziomów najwyższych od 27 miesięcy - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 8.425,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,3 proc. Wcześniej metal był wyceniany na 8.418,75 USD/t.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8370,50 USD/t.

Tegoroczne zbiory zbóż w Unii Europejskiej wyniosły 275,9 mln ton, czyli o 5,4 proc. mniej w porównaniu z ubiegłym sezonem - szacuje francuska firma analityczna Strategie Grains.(PAP)

zdz/

d2h5gz8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h5gz8