Trwa ładowanie...
d1qtwjq

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 27 stycznia, 17.00

...

Share
d1qtwjq

27.01. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Po danych o PKB za 2011 r. zejście z deficytem sektora finansów publicznych w 2012 r. poniżej 3 proc. PKB jest bardziej pewne - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

Dane o PKB za 2011 r. potwierdzają, że deficyt sektora finansów publicznych w 2011 r. wyniósł ok. 5,6 proc. PKB - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

d1qtwjq

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2011 roku o 4,3 proc. po wzroście o 3,9 proc. w 2010 roku. Inwestycje w tym czasie wzrosły o 8,7 proc., a popyt krajowy wzrósł o 3,8 proc. - podał w piątek wstępne szacunki Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 8,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku, a mdm wzrosła o 20,8 proc. - podał GUS.

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 12,5 proc. wobec 12,1 proc. w listopadzie - podał GUS.

Prezydent Bronisław Komorowski spodziewa się wzrostu PKB w 2012 na poziomie 2,5-3 proc.

d1qtwjq

Pomimo dobrego poziomu wzrostu PKB w 2011 roku, MF nie zamierza zmieniać swoich prognoz makroekonomicznych na 2012 rok - oceniła w rozmowie z PAP wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Z danych GUS na koniec grudnia 2011 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 234,7 tys. osób poszukujących zatrudnienia, o 2,2 tys. osób więcej niż w listopadzie i o 62,0 tys. osób mniej niż w grudniu 2010 roku.

Prawdopodobieństowo zacieśniania polityki montetarnej większe, niż jej luzowania; I kwartał to podejście "wait and see", po pierwszym kwartale dyskusja, czy zostawić stopy czy podnosić - Zielińska-Głębocka, RPP.

Przy obecnym stanie gospodarki prawdopodobieństwo podwyżek stóp jest większe niż obniżek - uważa Jan Winiecki z RPP. Obecnie jednak na zmiany stóp jest za wcześnie, ponieważ Rada musi mieć dane za kilka miesięcy aby ocenić, z jaką dynamiką następują zmiany w inflacji i wzroście gospodarczym.

d1qtwjq

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła w grudniu o 15,1 proc. rdr, po wzroście w listopadzie o 14,5 proc., a mdm spadła o 2,2 proc. - podał GUS.

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły w grudniu w ujęciu rdr o 4,7 proc., po wzroście o 11,3 proc. w listopadzie - podał GUS.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-grudzień była o 5,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2010 roku przy większym o 2,1 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 5,5 proc.- podał GUS w komunikacie.

Z danych na koniec grudnia 2011 roku wynika, że pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 35,1 tys. ofert pracy - podał GUS w piątkowym komunikacie.

d1qtwjq

W końcu listopada 2011 r. pogłowie trzody chlewnej wynosiło 13.052,2 tys. sztuk, co oznacza spadek o 11,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podał GUS.

Przewozy ładunków w grudniu 2011 roku wzrosły rdr o 10,4 proc. do 38,0 mln ton, a mdm spadły o 5,5 proc.- podał GUS.

Produkcja węgla kamiennego w grudniu 2011 roku wzrosła rdr o 7,4 proc. do 7,1 mln ton, a po 12 miesiącach 2011 roku wyniosła 76,27 mln ton, co oznacza spadek o 0,4 proc. rdr - podał GUS.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d1qtwjq

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w IV kwartale 2011 roku o 2,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu.

Sprzedaż detaliczna w Japonii wzrosła w grudniu 2011 r. o 0,3 proc. mdm, po spadku w listopadzie o 2,0 proc., po korekcie - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Handlu.

Stopa bezrobocia w Hiszpanii w IV kw. 2011 r. wzrosła do 22,9 proc. z 21,5 proc. w III kw. - poinformował w piątek instytut statystyczny w komunikacie.

BUDŻET

d1qtwjq

Sejm przyjął budżet na 2012 rok. Zgodnie z projektem deficyt budżetowych w 2012 roku ma być nie wyższy niż 35 mld zł. Dochody budżetu państwa w przyszłym roku mają wynieść 293.752,3 mln zł, zaś wydatki maksymalnie 328.752,3 mln zł. Głosowało 433 posłów, za było 233, przeciw 200.

DŁUG

Ministerstwo Finansów uplasowało w czwartek, w ramach ponownego otwarcia, obligacje o zapadalności 23 marca 2022 roku i wartości 1 mld dolarów amerykańskich. Emisję wyceniono 295 pb powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych, co odpowiada rentowności 4,901 proc., popyt na papiery wyniósł 4,8 mld USD - poinformował w czwartek w nocy resort finansów, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

Po emisji obligacji nominowanych w dolarach amerykańskich MF ma sfinansowane ponad 31 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych - poinformował w piątek PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Ministerstwo Finansów zaoferuje w poniedziałek 30 stycznia bony 30-tygodniowe za 1,0-2,0 mld zł oraz 52-tyg. także za 1,0-2,0 mld zł - podał resort finansów w piątek w komunikacie.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 238,80 punktów bazowych, wobec 256,71 punktów bazowych na koniec ubiegłego tygodnia.

Włochy sprzedały na aukcji półroczne bony o wartości 8 mld euro. Target wynosił 8 mld euro.

Włochy sprzedały na aukcji 331-dniowe bony o wartości 3 mld euro.

Parlament Bułgarii zgodził się w piątek na udział kraju w unijnym pakcie fiskalnym pod warunkiem, że nie będzie on zmuszony dostosowywać własnej polityki podatkowej i podejmować wynikających z niego finansowych zobowiązań.

Szef Deutsche Banku ogłosił w piątek w Davos, że prywatne banki są skłonne zaakceptować 70-proc. straty na greckich obligacjach, więc jest blisko porozumienia w tej sprawie z Atenami. Komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn uznał, że są szanse na to w weekend.

WSKAŹNIKI

W styczniu 2012 roku odnotowano poprawę nastrojów konsumenckich społeczeństwa w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał GUS w piątek w komunikacie. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej polepszył się o 1,8 pkt proc. mdm i ukształtował na poziomie -26,8 pkt proc. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej polepszył się mdm o 3,4 pkt proc. i ukształtował na poziomie -34,0 pkt proc.

W grudniu 2011 roku do Polski sprowadzono 39.316 samochodów używanych wobec 44.775 w listopadzie - podało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w styczniu 75,0 pkt., wobec 69,9 pkt. zanotowanych w grudniu - podano w piątek w końcowym wyliczeniu.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,09 proc. i wyniósł 8.841,22 pkt.

SPÓŁKI

Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź, której posiedzenie rozpoczyna się w piątek o godz. 10.00, ma zapoznać się z informacjami zarządu m.in. o przejęciu kanadyjskiej spółki Quadra FNX, czy z informacjami na temat podatku od kopalin i jego wpływie na działalność spółki. Na dzisiejszym posiedzeniu rady nie należy się spodziewać podjęcia istotnych decyzji - poinformował PAP rzecznik KGHM Dariusz Wyborski.

Grajewo otrzymało od konsorcjum banków ofertę kredytową opiewającą na 110 mln euro. Podpisanie umowy kredytowej i uruchomienie kredytu bankowego wymaga zabezpieczenia przez sponsorów projektu dodatkowych środków. Grajewo liczy, że rozruch nowego zakładu płyty MDF w Rosji miałby miejsce w 2013 roku.

Grajewo zakończyło 2011 rok dodatnim wynikiem na wszystkich poziomach. W tym roku spodziewa się dalszej poprawy rezultatów finansowych. Firma liczy, że dobre wyniki pozwolą jej zmniejszyć koszty długu - powiedział PAP Wojciech Gątkiewicz, prezes spółki.

Rovese (dawniej Cersanit) ocenia, że potencjał wzrostu spółki jest znaczny i już w tym roku wykaże ona istotną dodatnią dynamikę przychodów. Rovese chce rozwijać swoje moce produkcyjne także poprzez akwizycje - powiedział w TVN CNBC Wojciech Stankiewicz, prezes spółki.

CASA Management and Consulting, spółka zależna Comarchu, kupiła 100 proc. akcji szwajcarskiej firmy A-Mea Informatik AG, specjalizującej się w sprzedaży i wdrażaniu rozwiązań ERP, w tym Comarch ERP Enterprise. Łączna cena nabycia nie przekroczy 2 mln CHF (około 7,03 mln zł) - poinformował Comarch w komunikacie.

Comp podpisał z Telekomunikacją Polską umowę zakupu 100 proc. akcji spółki PayTel za 5,7 mln zł plus 1,5 mln zł możliwej dopłaty, która będzie uzależniona od kontynuacji współpracy z siecią salonów handlowych Orange powyżej trzech lat - poinformował PAP Robert Tomaszewski, przewodniczący rady nadzorczej Compu, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje. Transakcja ma umożliwić skokowy rozwój rynku transakcji elektronicznych w grupie Comp.

Elektrociepłownia EC Nowa, z grupy Tauron, ogłosiła przetarg na budowę turbozespołu upustowo-kondensacyjnego o mocy elektrycznej około 50 MW - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Grupa Kęty nie obserwuje spadku popytu na rynku. Słaby złoty pozytywnie wpływa na rentowność eksportu i chroni rynek przed importem produktów z zagranicy. Pierwsze tygodnie roku są pod względem sprzedaży porównywalne z ubiegłorocznymi - powiedział PAP Michał Malina, specjalista do spraw relacji inwestorskich.

Grupa Kęty w zeszłym roku rozpoczęła inwestycję w zwiększanie mocy produkcyjnych segmentu opakowań giętkich. W wyniku ponoszonych inwestycji wzrosną one o 15 proc. - powiedział PAP Michał Malina, specjalista do spraw relacji inwestorskich Kęt.

Wolumen produkcji ukraińskiego zakładu Grupy Kęty, wytwarzającego profile aluminiowe, powinien wzrosnąć w tym roku o 60-70 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to wyniósł 2 tys. ton - powiedział PAP Michał Malina, specjalista do spraw relacji inwestorskich Kęt.

Oferta Hewlett-Packard Polska została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na drugą część projektu "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" - podało Centrum Projektów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Oferta HP opiewała na 116,84 mln zł brutto i konkurowała z ofertą Sygnity, które zaproponowało wykonanie przedmiotu zamówienia za 110,64 mln zł brutto.

W dniach 16-22 stycznia największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji telewizyjnych zanotował Polsat. Udział ten wyniósł 15,86 proc., co oznacza ok. 35 mln zł. Na drugim miejscu znalazł się TVN z udziałem na poziomie ok. 14,25 proc., czyli wpływami rzędu 31,45 mln zł - wynika z szacunkowych danych Nielsen Audience Measurement, obliczonych według oficjalnych cenników stacji TV.

Ferro, producent i dystrybutor armatury oraz komponentów instalacji sanitarnych i grzewczych, spodziewa się, że rok 2012, podobnie jak 2011, będzie trudny dla branży ze względu na niekorzystne otoczenie rynkowe, jednak grupa nadal będzie rosła. Ferro chce zintensyfikować swoją obecność na wzrostowych rynkach Europy Wschodniej - poinformowała PAP prezes grupy, Aneta Raczek.

Ferro jest zadowolone z przychodów uzyskanych przez grupę w IV kwartale 2011 r., jednak marże okazały się kwartał do kwartału niższe ze względu na niekorzystne zmiany kursów walut. Zarząd zastanawia się nad wypłatą dywidendy z zysku za 2011 r. - poinformowała PAP prezes spółki, Aneta Raczek.

Budimex poinformował w piątek o wygaśnięciu umowy z Palatium na budowę zespołu biurowego Libra Business Centre ETAP II. W komunikacie podano, że strony prowadzą rozmowy dotyczące nowej umowy na realizację tej inwestycji.

Spółka motoryzacyjna Ford zanotowała w IV kw. 2011 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 20 centów - podał Ford w piątek w raporcie kwartalnym.

Skorygowany zysk na akcję Procter & Gamble, największej na świecie spółki w branży produktów konsumpcyjnych, w II kw. wyniósł 1,10 USD - podała spółka w piątek w raporcie kwartalnym.

Spółka technologiczna Honeywell International zanotowała w IV kwartale 2011 r. skorygowany zysk 1,05 USD na akcję - podała firma w piątek w raporcie kwartalnym.

Zarząd Neuca zaproponuje dywidendę na akcję za 2011 rok większą o co najmniej 10 proc. od tej za 2010 rok i będzie to ponad 2,5 zł za akcję - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes spółki Piotr Sucharski.

Grupa Neuca zakłada, że w 2012 roku rynek farmaceutyczny może być stabilny wobec 2011 roku, podobnie jak przychody grupy, jednak Neuca liczy na wzrost rentowności w tym roku - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Neuki Piotr Sucharski. Spółka chce nadal obniżać zadłużenie, po tym jak w 2011 roku najprawdopodobniej udało jej się zejść z tym wskaźnikiem do poziomu 3,5 X EBITDA.

Grupa Neuca jest spokojna o realizację prognoz w 2011 roku zakładających 6,44 mld zł przychodów ze sprzedaży i 44 mln zł zysku netto, a udziały grupy w rynku lekko wzrosły w IV kw. Duży popyt w grudniu sprawił, że rynek farmaceutyczny wzrósł w całym 2011 roku o ok. 5 proc. r/r - powiedział w wywiadzie dla PAP prezes spółki Piotr Sucharski.

Krakowska spółka informatyczna Comarch kupiła 100 proc. udziałów w szwajcarskiej firmie A-MEA Informatik AG, która jest jednym z najważniejszych graczy na tamtejszym rynku aplikacji do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP).

W 2011 roku największe wpływy z reklam wśród stacji telewizyjnych zanotował TVN. Wpływy TVN sięgnęły poziomu 3,26 mld zł. Na drugim miejscu znalazł się Polsat z wpływami rzędu 3,06 mld zł - poinformowały Wirtualnemedia.pl, powołując się na dane firmy Kantar Media.

KSG Agro prognozuje uzyskanie w 2012 roku 31,8 mln USD zysku netto, 42,3 mln USD EBITDA i 66,7 mln USD przychodów ze sprzedaży. Do 2014 roku grupa chce powiększać bank ziemi, tonaż hodowli trzody chlewnej oraz produkcję peletu - podało KSG Agro w komunikacie.

Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva BZ WBK, zwiększył zaangażowanie w Get Banku do 5,29 proc. kapitału zakładowego i głosów na WZ spółki - poinformował bank w komunikacie.

WALUTY

Złoty tracił w końcówce tygodnia przez gorsze dane z USA, a wyprzedaż polskiej waluty może być kontynuowana na początku przyszłego tygodnia.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2163 a kurs złotego do euro na 4,2223 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3145 USD i 101,18 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

INFRASTRUKTURA

Liczba aktywnych kart SIM na rynku telefonii komórkowej na koniec czwartego kwartału 2011 roku wzrosła o 1.289,7 tys. sztuk do 50,702 mln z 49,412 mln na koniec trzeciego kwartału 2011 roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

OPINIE

Prezes NBP Marek Belka powiedział, że jest bardziej optymistyczny niż większość analityków, jeżeli chodzi o perspektywy krajowego wzrostu gospodarczego w 2012 roku. Spodziewa się on, że dynamika PKB Polski przekroczy 3 proc.

Z decyzjami o zmianie stóp procentowych należy poczekać przynajmniej do marca, zaś stabilizacja stóp jest możliwa w całym pierwszym półroczu - uważa Elżbieta Chojna-Duch z RPP.

Nie można jeszcze przesądzać, że obecne umocnienie złotego to stały trend - uważa Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

Piątkowe dane o PKB za 2011 r. wspierają jastrzębi ton Rady Polityki Pieniężnej, ale nie oznaczają, że podwyżka podstawowych stóp procentowych nastąpi w krótkim czasie, ponieważ silny wzrost gospodarki nie generuje inflacji - uważają analitycy banku HSBC.

Ceny mieszkań w ciągu roku mogą spaść o 2,9 proc. - wynika z ankiety przygotowanej przez Home Broker. Zdaniem analityków Home Broker w 2012 r. nastąpi dalszy spadek cen mieszkań, jednak skala spadku będzie niższa niż w 2011 r.

Wyraźne umocnienie polskiej waluty powinno niebawem przełożyć się na spadki cen paliw na stacjach - wynika z analizy portalu e-petrol. W nadchodzących dniach jest szansa na mniejsze rachunki za tankowanie, obniżki nie będą jednak bardzo wyraźne.

Polskie akcje zyskają w tym roku, potencjał wzrostowy jest jednak ograniczony, a w regionie Europy Środkowo-Wschodniej są ciekawsze inwestycyjnie rynki - uważa Thomas Wilson, zarządzający funduszem Schroder Emerging Europe.

W 2012 roku dobra koniunktura w handlu detalicznym będzie kontynuowana, sprzedaż detaliczna może wzrosnąć o 7-10 proc. rok do roku - powiedział w rozmowie z PAP Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Po sfinalizowanym pod koniec ubiegłego roku przejęciu przez Eurocash grupy Tradis, rynek dystrybucyjny będzie się dalej konsolidował. Moment na integrację muszą zwłaszcza wykorzystać firmy średniej wielkości, np. Eko, Baćpol, Bomi. W procesach koncentracji hurtu i detalu dużą rolę odegrać mogą fundusze, w tym private equity - ocenił w rozmowie z PAP Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Ceny rozmów telefonii komórkowej powinny w 2013 r. spaść o ok. 20 proc., stanie się tak dzięki obniżkom stawek hurtowych - oceniła w rozmowie z PAP nowa prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Magdalena Gaj.

W nadchodzącym tygodniu litr oleju napędowego może potanieć o ok. 10 groszy, zaś litr Pb95 o ok. 5 groszy - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

PROGRAMY UE

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 r., do 27 stycznia 2012 r., bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 78.917,86 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

SONDAŻE

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej wynosi 37 proc. i w porównaniu z ostatnim badaniem spadło o 1 pkt proc. Na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 22 proc. ankietowanych - o 5 pkt proc. mniej niż w pierwszej połowie grudnia - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej".

W styczniu nastąpiło kolejne pogorszenie nastrojów społecznych Polaków. Odsetek respondentów uważających, że ogólnie mówiąc sprawy w Polsce idą w złą stronę, wzrósł względem grudnia o 3 pkt proc. do 67 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP. Pozytywnie sytuację określa 23 proc. Polaków, o 1 pkt proc. mniej mdm.

KADRY

Sejm w piątkowym głosowaniu powołał wiceminister administracji i cyfryzacji Magdalenę Gaj na stanowisko Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną z powodu optymizmu, że w gospodarce USA widać oznaki ożywienia. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 7 centów do 99,77 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 110,76-110,78 USD za baryłkę.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 15 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają po czwartkowych danych z rynku nieruchomości w USA. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.542,50 USD za tonę, po spadku o 0,6 proc.(PAP)

zdz/ osz/

d1qtwjq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtwjq
d1qtwjq