Trwa ładowanie...
d2k0eem

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 11 października, 20.00

...

d2k0eem
d2k0eem

11.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Poprawa zarządzania płynnością sektora finansów publicznych, polegająca na lokowaniu wolnych środków przez jednostki sektora w Banku Gospodarstwa Krajowego jako depozytu, którym zarządza Ministerstwo Finansów, może obniżyć dług publicznych w relacji do PKB w 2011 roku o 1,3 proc. - wynika z projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych opublikowanej w poniedziałek przez resort finansów.

Reguła wydatkowa, która zostanie wpisana do ustawy o finansach publicznych i wejdzie w życie od 2011 roku, da w przyszłym roku 2,8 mld zł oszczędności, w 2012 roku 8,5 mld zł, w 2013 roku 17,4 mld zł, zaś w 2014 roku 29,5 mld zł - wynika z projektu noweli ustawy o finansach publicznych, opublikowanego w poniedziałek przez Ministerstwo Finansów.

d2k0eem

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych przygotowany przez Ministerstwo Finansów zaostrza konsekwencje przekroczenia przez dług publiczny drugiego progu ostrożnościowego, czyli 55 proc. PKB m.in. poprzez likwidację w podatku PIT ulg: internetowej, prorodzinnej oraz 50 proc. i 20 proc. kosztów uzyskania przychodu oraz warunkowe podwyżki stawek VAT.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Deficyt handlu zagranicznego w okresie styczeń-sierpień 2010 roku wyniósł 7.420,8 mln euro - podał w poniedzialek Główny Urząd Statystyczny.

We Francji w sierpniu 2010 r. stagnacja produkcji przemysłowej. Wskaźnik pozostał bez zmian mdm po wzroście w lipcu o 0,8 proc., po korekcie - poinformował w poniedziałek w komunikacie instytut statystyczny Insee.

d2k0eem

Produkcja przemysłowa we Włoszech wzrosła w sierpniu o 1,6 proc. mdm, po wzroście w lipcu o 0,3 proc., po korekcie - poinformował w poniedziałek w komunikacie urząd statystyczny Istat.

Produkcja przemysłowa w Irlandii w sierpniu 2010 r. spadła o 16,4 proc. mdm, po wzroście w lipcu o 4,3 proc. - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Centralne Biuro Statystyczne w Dublinie.

BUDŻET

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 50,4 mld zł, a w części dofinansowania UE 36,7 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

d2k0eem

DŁUG

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły na koniec ubiegłego tygodnia 126,91 punktów bazowych.

Ministerstwo Finansów zaoferuje w środę, 13. października, obligacje PS0416 za 2,0-3,0 mld zł - podał resort w poniedziałek w komunikacie.

WSKAŹNIKI

Polska gospodarka wzrośnie o 3,0 proc. w tym roku i o 3,3 proc. w przyszłym, a czynnikiem ryzyka jest sytuacja w strefie euro - uważa Timothy Ash, szef działu analiz rynków wschodzących w Royal Bank of Scotland Group. RBS prognozuje, że główna stopa procentowa na koniec 2011 r. wyniesie 4,75 proc., a pierwsza podwyżka możliwa jest w październiku.

d2k0eem

W październiku należy spodziewać się ustabilizowania stopy bezrobocia lub jej wzrostu - poinformowała PAP wiceminister pracy Czesława Ostrowska. Jej zdaniem na koniec 2010 roku stopa bezrobocia będzie oscylowała wokół poziomu 12 proc.

W sierpniu wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski wzrósł w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 0,38 pkt do poziomu 103,27 pkt - podała w poniedziałek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Dywersyfikacja sposobów finansowania polskiego rozwoju pozwoliłaby odciążyć budżet państwa i ograniczyć narastanie deficytu sektora finansów publicznych - uważa Michał Boni, szef zespołu doradców premiera Donalda Tuska.

d2k0eem

Według notyfikacji fiskalnej przekazanej przez Ministerstwo Finansów do Eurostatu deficyt sektora finansów publicznych według unijnej metodologii ESA'95 w 2010 roku wyniesie 7,9 proc. PKB - poinformowało PAP źródło rządowe.

Otwarcie niemieckiego i austriackiego rynku pracy nie spowoduje masowej emigracji, z polskiego rynku pracy może ubyć do 100 tys. osób - szacuje Michał Boni, minister w Kancelarii Premiera Donalda Tuska.

BANKI CENTRALNE

d2k0eem

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 2,5 proc. i wyniósł 2.806,94 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 0,47 proc. do 23.526,91 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,64 proc. i wyniósł 2625,95 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,26 proc. do 5.672,40 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,14 proc. do 3.768,49 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,28 proc., do 6.309,51 pkt.

SPÓŁKI

Eurocash zakłada, że zapisy na akcje oferowane spółki w związku z planami przejęcia Emperii będą przyjmowane w dniach 15-23 listopada - podał Eurocash w prospekcie emisyjnym.

Firma bukmacherska Fortuna Entertainment Group planuje 28 października zadebiutować na warszawskiej giełdzie, a wcześniej 26 października zadebiutuje na giełdzie w Pradze - wynika z informacji Fortuny na stronie internetowej.

Firma bukmacherska Fortuna Entertainment Group, która zaoferuje inwestorom w ofercie łącznie do 15,83 mln akcji, planuje z emisji do 2 mln nowych akcji pozyskać ok. 10 mln euro brutto, a ok. 8,4 mln euro netto - wynika z prospektu emisyjnego Fortuny.

Maksymalna cena dla inwestorów indywidualnych w ofercie firmy bukmacherskiej Fortuna Entertainment Group wynosi 4,5 euro. Zapisy dla inwestorów indywidualnych w Polsce, Czechach i na Słowacji potrwają od 11 do 21 października - podała Fortuna w komunikacie.

Kurs akcji spółki informatycznej Opteam wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na warszawskiej giełdzie o 7,9 proc. do 5,87 zł.

Prawa do akcji spółki Vidis, dystrybutora urządzeń audiowizualnych, zadebiutowały w poniedziałek na rynku NewConnect. Do godziny 13.00 nie zawarto na nich żadnej transakcji.

Spółka usługowo-handlowa Direct eServices, działająca w segmencie akcesoriów komputerowych, chce zadebiutować na NewConnect w ciągu kilku tygodni - poinformowała spółka w komunikacie.

Prezes Eurocash Luis Amaral podtrzymuje, że zaproponowane warunki przejęcia Emperii są ostateczne i nie zostaną już zmienione.

Czeski fundusz inwestycyjny Penta Investments do końca 2010 roku zdecyduje o formie wyjścia z inwestycji w spółkę Żabka Polska i jeśli byłaby to giełda, to Żabka mogłaby zadebiutować na rynku w Warszawie najwcześniej w maju 2011 roku - poinformował dziennikarzy przedstawiciel Penty Jozef Janov.

Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło Lentex do negocjacji równoległych w sprawie prywatyzacji spółki Gamrat - poinformowało MSP w komunikacie.

Spółka 4fun Media, w związku z ogłoszeniem prognozy na 2010 rok, która zakłada m.in. osiągnięcie 4 mln zł zysku netto i 17,6 mln zł przychodów, podwyższyła przedział cenowy, w którym przyjmowane będą deklaracje kupna akcji do 16-20 zł za akcję, z 14-17 zł. Spodziewane maksymalne wpływy netto z emisji wyniosą 13,5 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Zarząd Techmeksu prowadził negocjacje z inwestorem, który deklarował przeznaczenie do 33 mln zł na dokapitalizowanie spółki. Deklarację w tej sprawie zarząd spółki uzyskał w połowie maja i zdecydował o opóźnieniu przekazania informacji w tej sprawie - poinformował Techmex w komunikacie. Syndyk spółki podał, że nie posiada wiedzy na temat rozmów z inwestorem i nie miał z nim kontaktu.

Pięć konsorcjów, których liderami są Asseco Poland, Sygnity, Hewlett-Packard Polska, IBM Polska oraz AGN Polska, zostały zaproszone do dialogu kokurencyjnego w przetargu organizowanym przez ARiMR na "Utrzymanie, modyfikację i ulepszanie systemów aplikacyjnych OFSA, OFSA-PROW, OFSA-PROW-DD, RG-PROW". Szacunkowa wartość tego zamówienia to 58,12 mln zł netto - poinformował PAP departament komunikacji ARiMR.

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło Asseco Poland do dalszych negocjacji w sprawie kupna Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa - poinformowało PAP źródło rynkowe.

Akcjonariusze Zakładów Chemicznych Police zdecydowali podczas poniedziałkowego walnego zgromadzenia o dalszym istnieniu spółki - poinformowały Police w komunikacie.

18 października do obrotu na GPW wprowadzonych zostanie prawie 140 mln akcji PGE - podała giełda w komunikacie.

Chemoservis-Dwory podpisał porozumienie w sprawie przejęcia czeskiej spółki K-Protos a.s. za 23,8 mln zł - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Emperia chce do końca października opracować i przedstawić radzie nadzorczej plan podziału grupy - podała spółka w komunikacie. Wydzielona ze spółki Grupa Dystrybucyjna Tradis ma być wprowadzona na GPW do końca marca 2011 roku.

Spółka Abak, zajmująca się obsługą podatkową i księgową, zadebiutuje na rynku NewConnect 14 października - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych w komunikacie prasowym.

Konsorcjum firm z liderem Polimex-Mostostal złożyło najtańszą ofertę o wartości ok. 1,15 mld zł brutto na zaprojektowanie i budowę 40-kilometrowego odcinka autostrady A1 od Strykowa do węzła Tuszyn - poinformowała w poniedziałek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Getin, który poprzez Carcade chce kupić bank w Rosji, liczy że dzięki tej transakcji rozszerzy działalność na tamtym rynku o kredyty samochodowe - poinformował Radosław Boniecki, prezes Getin Holdingu.

Pioneer Pekao Investment Management zwiększył zaangażowanie w Boryszewie do 5 proc. akcji i głosów na WZA - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa po dokonaniu oceny ofert dopuściło Asseco Poland, B3System i Web Inn do dalszego etapu negocjacji w sprawie kupna Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa - poinformowało MSP w komunikacie.

Oferta konsorcjum, w skład którego wchodzi Torpol, spółka zależna Polimeksu-Mostostalu, została wybrana w przetargu na zaprojektowanie i budowę odcinka linii kolejowej Tarnów - Dębica - podał Polimex-Mostostal w komunikacie.

Pol-Aqua podpisała kontrakt na budowę i przebudowę wybranych części sieci kanalizacyjnej w zlewni oczyszczalni ścieków Gigablok w Katowicach o wartości 73,6 mln zł - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy NFI Midas zdecyduje o emisji nie więcej niż 177.560.010 akcji serii C - poinformowała spółka w projektach uchwał na WZA.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki MEW SA zdecyduje o emisji nie mniej niż 100 tys. i nie więcej niż 3 mln akcji serii C z pozbawieniem w całości prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy - podała spółka w projektach uchwał.

Podziemny Magazyn Gazu uruchomi we wtorek w Bonikowie (Wielkopolskie) Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Jego pojemność wyniesie 200 mln m sześc.

FARMACEUTYKI

Wprowadzenie urzędowych cen i marż leków finansowanych przez NFZ - to główne założenie projektu ustawy refundacyjnej, który w poniedziałek został skierowany do Rady Ministrów.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8525 a kurs złotego do euro na 3,9754 - poinformował NBP.

Wojna walutowa to dla Polski kwestia wtórna - ocenił Peter Harrold, dyrektor Banku Światowego na Europę Środkową i Kraje Bałtyckie.

Presja na osłabienie złotego może wynieść go do poziomu 3,98-3,99 za euro - poinformowali w poniedziałek analitycy rynków finansowych. Rynek długu czeka na zaplanowaną przez Ministerstwo Finansów na środę aukcję obligacji PS0416, która prawdopodobnie wprawi w ruch krzywą rentowności. Na rynkach FX i FI poniedziałkowa sesja przebiegała spokojnie.

OPINIA

Po trzech spadkowych sesjach poniedziałek na GPW przyniósł lekkie wzrosty indeksów. Zdaniem analityków na najbliższych sesjach bardziej prawdopodobny jest jednak scenariusz spadkowy, a tylko przy wzrostach w USA rynek czeka ruch horyzontalny.

Stopa inflacji towarów i usług konsumpcyjnych za wrzesień wzrośnie do 2,3 proc. rdr z 2,0 proc. rdr w sierpniu. Głównym powodem jest ustanie sezonowych obniżek żywności - uważają analitycy.

We wrześniu średnie ceny ofertowe wzrosły w największych miastach Polski o 1 proc. - wynika z raportu Expandera i portalu Szybko.pl.

Do końca tego roku indeksy w USA i na świecie mogą wzrosnąć o minimum 5 proc. - ocenia Robert John Parker, "Bob", starszy analityk Credit Suisse Asset Management.

NOBEL

Profesorowie Peter Diamond, Dale Mortensen i Christopher Pissarides otrzymali tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za analizę tzw. rynków poszukiwania (search markets). Naukowcy wyjaśnili, dlaczego na rynku pracy występuje bezrobocie, chociaż są wolne etaty.

ROLNICTWO

Według Copa-Cogeca, tegoroczna produkcja zbóż w UE będzie o 5 proc. mniejsza w porównaniu z ubiegłym sezonem i wyniesie 274,138 mln ton - podał w co tygodniowym raporcie Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na przełomie września i października 2010 r., w krajowym skupie, monitorowane rodzaje zbóż podstawowych były o około 2 proc. droższe niż tydzień wcześniej - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego. Taniej na rynkach rolnych można było kupić produkty mleczarskie oraz żywiec wieprzowy, natomiast żywiec wołowy utrzymał swoją cenę z poprzedniego tygodnia.

Ceny żywności we wrześniu wzrosły w ujęciu miesięcznym o 0,5 proc. lub więcej - powiedziała PAP Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jej zdaniem, w związku z niższymi niż przed rokiem zbiorami zbóż w najbliższych miesiącach ceny pieczywa wzrosną o 2-3 proc.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na listopad 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 84,01-84,03 USD za baryłkę.

Ceny zbytu węgla w sierpniu wzrosły rdr o 14 proc. do 307,61 zł/tona - podał resort gospodarki, analizujący rynek węgla.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8325,50 USD/t. (PAP)

mln/ asa/

d2k0eem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k0eem