Trwa ładowanie...
d3q0xhj

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 13 września, 17.00

...

Share
d3q0xhj

13.09. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

PROGNOZA

Polski wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 3,4 proc., a inflacja HICP ukształtuje się na poziomie 2,6 proc. - wynika z najnowszej, ogłoszonej w poniedziałek prognozy Komisji Europejskiej. W poprzedniej, majowej prognozie KE prognozowała dynamikę PKB na poziomie 2,7 proc., a HICP 2,4 proc.

MAKROEKONOMIA - KRAJ

d3q0xhj

Wzrost PKB rzędu 3,5 proc. w tym roku jest prawdopodobny, a jeśli wzrośnie dynamika inwestycji, to możliwy jest wzrost na poziomie 4,0 proc. - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

Podwyżka podatku VAT na towary, które są elementem kosztów produkcji, spowoduje efekt wtórny w postaci dalszego wzrostu cen - uważa Andrzej Kaźmierczak z RPP.

Ceny artykułów żywnościowych spadły w sierpniu w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc. - powiedziała PAP Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d3q0xhj

Węgry mogłyby przystąpić do strefy euro w 2014 lub 2015 roku - oświadczył w poniedziałek w telewizji państwowej sekretarz stanu przy urzędzie premiera Mihaly Varga.

DŁUG

Ministerstwo Finansów zaoferuje w środę, 15 września, obligacje DS1020 za 1,5-3,0 mld zł - podał resort w komunikacie.

Węgrom nadal grozi obniżenie ratingu kredytowego do poziomu śmieciowego - piszą w nocie analitycy Standard & Poor's.

d3q0xhj

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w piątek 138,00 punktów bazowych.

BUDŻET

Deficyt budżetu po sierpniu wyniósł ok. 37 mld zł - poinformowała w poniedziałek dziennikarzy wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 43 mld zł, a w części dofinansowania UE 31,4 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

d3q0xhj

WSKAŹNIKI

W lipcu wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski wzrósł w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 0,25 pkt do poziomu 102,73 pkt - podała w poniedziałek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,40 proc. i wyniósł 2.559,89 pkt.

d3q0xhj

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 1,60 proc. do 23.415,34 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,89 proc. i wyniósł 9.321,82 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,9 proc. i wyniósł 2.688,32 pkt.

SPÓŁKI

d3q0xhj

Sytuacja grupy Asseco jest lepsza niż spodziewał się rynek m.in. dzięki zamówieniom z sektora administracji publicznej. W drugim półroczu możliwe są zdarzenia jednorazowe jak np. kolejne rozwiązanie rezerwy na podatek dochodowy lub odpis z tytułu utraty wartości spółek zależnych, ale ich łączny wpływ na wyniki powinien być neutralny - poinformował PAP prezes Asseco Poland Adam Góral.

Zakup Formula Systems ma spowodować skokowy wzrost grupy Asseco. Niewykluczone, że Formula kupi jedną z dużych firm izraelskich, jej spółki zależne także mają przygotowane projekty akwizycyjne - poinformował w wywiadzie dla PAP Adam Góral, prezes Asseco Poland. W jego ocenie Asseco płaci dobrą cenę za przejęcie Formula Systems, która oprócz premii za kontrolę zawiera też premię za know-how i dostęp do rynków.

Asseco Poland spodziewa się zakończenia emisji nowych akcji przed końcem listopada. Oprócz refinansowania zakupu Formula Systems środki z emisji mają zostać wykorzystane na inne projekty akwizycyjne m.in. w Europie Zachodniej. Asseco stara się także o zakup spółki wystawionej na sprzedaż przez MSP oraz polskiej firmy wyspecjalizowanej w rozwiązaniach GIS-owych - poinformował w wywiadzie dla PAP Adam Góral, prezes Asseco Poland.

Grupa Asseco w przyszłości chce umacniać swoją pozycję w regionach, w których już jest obecna, szczególnie w Europie Zachodniej. Planuje też wchodzić na zupełnie nowe geograficznie rynki jak np. Ameryka Południowa, czy Rosja. Możliwe jest duże przejęcie, które wzmocni grupę w segmencie rozwiązań dla banków. Nie jest planowane wprowadzenie Asseco South Western Europe na GPW - poinformował w wywiadzie dla PAP Adam Góral, prezes Asseco Poland.

Wskaźnik kosztów do dochodów BZ WBK, po uwzględnieniu synergii wynikających z przejęcia go przez Santandera, spadnie w 2013 roku do 41 proc. z 50 proc. pod koniec 2009 roku - podał w poniedziałek Santander.

Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel powiedziała w poniedziałek, że Urząd podtrzymuje swoje negatywne stanowisko dotyczące ewentualnego połączenia polskich spółek energetycznych PGE i Energa.

Sanofi Aventis ogłosił przymusowy wykup 42.524 akcji Nepentesa, stanowiących 0,27 proc. kapitału zakładowego spółki, po 28 zł za sztukę. Wykup potrwa od 13 do 17 września - poinformował pośredniczący w transakcji DM Banku Handlowego.

Towarzystwo Ubezpieczeń Europa wznowiło zawieszoną w czerwcu ofertę publiczną. Maksymalna cena emisyjna papierów serii H i papierów sprzedawanych przez Getin Noble Bank została ustalona na 160 zł - podała spółka w komunikacie.

Europejski Fundusz Hipoteczny prognozuje, że skonsolidowany zysk operacyjny firmy w 2010 roku wyniesie ok. 18 mln zł, a skonsolidowany EBITDA ok. 27 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Europejski Fundusz Hipoteczny przeznaczy część środków z planowanej emisji na zakup hotelu lub budynku biurowego. Spółka szuka partnera do budowy hotelu w Mikołajkach - poinformowali na poniedziałkowej konferencji przedstawiciele spółki.

Asseco Central Europe wygrało przetarg organizowany przez czeską pocztę (Česká po?ta s.p.) na dostawę i uruchomienie terminali. Wartość oferty złożonej przez spółkę to 350 mln CZK (około 55,8 mln zł) netto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Mennica sprzeda wszystkie posiadane akcje Ruchu w odpowiedzi na wezwanie ogłoszone przez Lurena Investments po 10,7 zł za sztukę - podała spółka w komuniakcie.

Hydrobudowa Polska zawarła z Dąbrową Górniczą kontrakt na modernizację infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej o wartości netto 73 mln zł. Spółka zawarła też umowę na budowę systemu bezpieczeństwa pasażerów i bagażu na lotnisku w Gdańsku o wartości 47,8 mln zł - podała Hydrobudowa Polska w poniedziałkowym komunikacie.

Cena emisyjna w publicznej ofercie 4.250.000 akcji serii D ZPC Otmuchów została ustalona na 13,50 zł. Dla inwestorów indywidualnych zostało przeznaczonych 1.118.000 akcji serii D, a dla instytucji 3.132.000 akcji serii D oraz 1.340.000 akcji serii B - poinformowała spółka w komunikacie.

Kurs akcji spółki Dr Kendy wzrósł w debiucie na NewConnect o 15 proc. do 1,15 zł.

Polski Holding Rekrutacyjny planuje debiut na rynku NewConnect na początku czwartego kwartału 2010 roku - poinformowała firma w komunikacie prasowym.

WALUTY

Poniedziałek na krajowym rynku upłynął przy małych obrotach zarówno w handlu złotym, jak i polskim długu. Zdaniem dilerów duża liczba danych makroekonomicznych w tym tygodniu będzie kluczowa dla wyceny złotego. Inwestorzy z rynku długu skupią się na wtorkowym odczycie inflacji za sierpień oraz środowej aukcji obligacji 10-letnich.

Narodowy Bank Polski ustalił w poniedziałek kurs złotego do dolara na 3,0745 wobec 3,0867 w piątek, a kurs złotego do euro na 3,9407 wobec 3,9316 w piątek - poinformował NBP.

OPINIA

Ekonomiści prognozują, że euro na koniec września warte będzie 3,97 złotego - wynika z wrześniowej ankiety PAP. Prognoza waha się w przedziale 3,90-4,10 zł za euro.

Tempo wzrostu PKB w III kwartale sięgnie 3,4 proc. rdr, a w IV kwartale 3,0 proc. rdr. - wynika z miesięcznej prognozy Raiffeisen Banku. Poprzednio ekonomiści banku prognozowali dynamikę na odpowiednio 3,4 proc. i 3,2 proc. Ich zdaniem, w sierpniu inflacja rdr wyniesie 2,2 proc. Na koniec roku kurs EUR/PLN utrzyma się w okolicach 4,00, zaś kurs USD/PLN może zwyżkować w kierunku 3,30.

Do pierwszych podwyżek stóp procentowych NBP dojdzie dopiero na początku przyszłego roku, jednak ryzyko dla takiej prognozy jest duże - uważają analitycy z Raiffeisen Bank Polska. Ich zdaniem przewaga w RPP zwolenników utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie jest krucha.

Deficyt sektora finansów publicznych w przyszłym roku wyniesie 6,4 proc. PKB wobec 7,3 proc. PKB w 2010 roku - oceniają ekonomiści Invest-Banku.

W sierpniu inflacja w Polsce przyspieszyła do 2,1 proc., a dynamika produkcji przemysłowej wyniosła około 12,0 proc. - prognozują ekonomiści banku Nordea. Ich zdaniem RPP podniesie stopy procentowe pod koniec tego roku.

Poniedziałek przyniósł wyraźne wzrosty giełdowych indeksów, przy dość wysokich obrotach. W krótkim terminie możliwe są dalsze wzrosty i atak na tegoroczne szczyty.

Kryzys nie skończy się, dopóki nie będzie znaczącego spadku bezrobocia - ocenił Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Światowa gospodarka znowu liczy na Chiny, na silny popyt wewnętrzny zza Wielkiego Muru, i już się tak nie martwi o wzrost gospodarczy w USA - ocenia Łukasz Bugaj, analityk Xelion.

Ogłoszone w niedzielę przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego nowe regulacje dla sektora bankowego, które zobowiązują banki do ponadtrzykrotnego podniesienia swojego najwyższej jakości kapitału, są "bardzo wymagające" - powiedział w poniedziałek prezes Deutsche Banku Jospeph Ackermann.

ROLNICTWO

Na przełomie sierpnia i września 2010 roku średnio w kraju pszenica była o 46 proc. droższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku i o 14 proc. droższa niż przed miesiącem. Na przełomie sierpnia i września br. odnotowano natomiast obniżkę cen skupu trzody chlewnej oraz nieznaczny spadek cen zbytu masła - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego.

POLITYKA

Odsetek zwolenników obecnego rządu zwiększył się we wrześniu o 3 pkt proc. do 41 proc. - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Negatywnie o rządzie wypowiada się 27 proc. Polaków, o 4 pkt proc. mniej niż przed miesiącem. Poparcie dla premiera Donalda Tuska pozostało na poziomie 47 proc.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji zwyżkuje z powodu optymizmu, że popyt na paliwa w USA i Chinach wzrośnie - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, zwyżkuje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 88 centów, czyli 1,2 proc., do 77,33 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na październik 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 78,35-78,37 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na rynkach metali rosną podczas tej sesji w reakcji na dane o wzroście produkcji przemysłu w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 7.630 USD za tonę, po wzroście notowań o 1,9 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7630,50 USD/t. (PAP)

jtt/

d3q0xhj

Podziel się opinią

Share
d3q0xhj
d3q0xhj