Trwa ładowanie...
d42nu5u
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 9 stycznia, 17.00

...

Share
d42nu5u

09.01. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

W ciągu ostatniego tygodnia 2011 roku spadły ceny m.in. wieprzowiny - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

d42nu5u

NBP na czwartkowym przetargu sprzedał w ramach podstawowej operacji otwartego rynku 8-dniowe bony pieniężne za 92.068,88 mln zł - podał NBP w komunikacie.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

W Niemczech w listopadzie 2011 r. produkcja przemysłowa spadła o 0,6 proc. mdm, po wzroście w poprzednim miesiącu o 0,8 proc. - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Eksport Niemiec wzrósł w listopadzie 2011 r. o 2,5 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po spadku w październiku o 2,9 proc., po korekcie - poinformował w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie.

d42nu5u

Planując rychłe wprowadzenie spornego podatku od transakcji finansowych Francja chce dać dobry przykład pozostałym krajom - tłumaczył w poniedziałek w Berlinie prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Poparcie dla "podatku Tobina" wyraziła kanclerz Angela Merkel.

BUDŻET

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 r., do 5 stycznia 2012 r., bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 78.134,1 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 121,8 mld zł, a w części dofinansowania UE 87 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

d42nu5u

Jeśli KE oceni, że Polska nie podjęła wystarczających kroków, by w 2012 r. zejść z deficytem poniżej 3 proc. PKB, to Rada UE może upublicznić słabości budżetu - dowiedziała się PAP. Byłoby to silnym sygnałem dla rynków - powiedział w poniedziałek rzecznik KE.

Francja może skierować ustawę o podatku od transakcji finansowych do głosowania parlamentarnego już w lutym, nawet bez wsparcia swych partnerów z Unii Europejskiej - oświadczył w niedzielę sekretarz stanu do spraw mieszkalnictwa Benoist Apparu.

DŁUG

Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu bony 49-tygodniowe za 2.222,9 mln zł przy popycie 5.401,9 mln zł i maksymalnej rentowności 4,520 proc. - podał resort w poniedziałek w komunikacie.

d42nu5u

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej skończyło prace nad projektem ustawy podwyższającej wiek emerytalny do 67 roku życia, może on jeszcze w tym tygodniu trafić do konsultacji - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Niemcy i Francja są gotowe zbadać, czy możliwe jest przyspieszenie wpłat kapitału na stały Europejski Mechanizm Stabilizacyjny, tak by mógł on funkcjonować już od lipca 2012 r. - poinformowała w poniedziałek w Berlinie kanclerz Angela Merkel.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy chcą, aby Grecja pozostała w strefie euro. "Chcemy, aby Grecja pozostała członkiem euroregionu" - powiedziała w poniedziałek kanclerz Merkel po spotkaniu z prezydentem Francji.

Zasady, które będą regulować dyscyplinę budżetową w nowym traktacie fiskalnym, którego stworzenie zapowiedziano na grudniowym szczycie Unii Europejskiej mogą zostać opracowane jeszcze w styczniu - oceniła w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel.

d42nu5u

Jeśli UE nie udzieli Grecji potężnego finansowego wsparcia, wysiłki na rzecz wyjścia z kryzysu trzeba skupić na dokapitalizowaniu banków, Grecja zaś powinna wystąpić ze strefy euro i zdewaluować drachmę - powiedział w niedzielę prezes banku centralnego Czech.

Węgry sprzedały w poniedziałek na aukcji 6-tygodniowe bony o wartości 40 mld forintów (163 mln USD), jak planowano.

WSKAŹNIKI

Indeks mobilności, badający prawdopodobieństwo zmiany pracodawcy w ciągu 6 miesięcy, wyniósł w listopadowym badaniu 109 pkt, czyli wzrósł wobec sierpnia o 4 pkt - wynika z badania agencji Randstad. Z badania wynika także, że 59 proc. pracowników spodziewa się w 2012 r. wzrostu wynagrodzeń.

d42nu5u

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro na styczeń 2012 r. wzrósł do minus 21,0 pkt z minus 24,0 pkt w grudniu 2011 - podała w poniedziałek grupa badawcza Sentix w komunikacie.

Baltic Dry Index w poniedziałek 9 stycznia wyniósł 1.308 pkt. wobec 1.624 pkt we wtorek 3 stycznia, co oznacza spadek o 19,46 proc.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 2,9 proc. i wyniósł 2.225,89 pkt.

SPÓŁKI

W należącej do PKN Orlen litewskiej rafinerii Orlen Lietuva nastąpiła awaria w jednej z jednostek, w wyniku której nastąpił pożar. Jak podał Orlen Lietuva na stronie internetowej, pożar został ugaszony. Incydent nie wpłynie na dostawy paliw dla klientów - zapewnia spółka.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wyemitowało w poniedziałek obligacje o wartości 4,7 mld zł w ramach programu emisji obligacji zawartego w czerwcu 2010 roku - podała spółka w komunikacie.

Getin Holding ocenia, że ze względu na plan sprzedaży akcji w TU Europa wskaźniki rozwoju spółki ujęte w strategii na lata 2011-2013 są nieaktualne. Getin nie ma planów podniesienia kapitału, konieczne może być jednak kolejne podniesienie kapitału Idea Banku - poinformował PAP Łukasz Chojnacki, wiceprezes Getin Holdingu.

Get Bank, który według planów 20 stycznia zadebiutować ma na GPW, połączy się z Getin Noble Bankiem później niż zakładał wcześniejszy harmonogram, ale powinno to nastąpić do końca pierwszego półrocza 2012 roku - poinformował PAP Łukasz Chojnacki, wiceprezes Getin Holdingu.

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski ocenia, że wynik finansowy grupy w 2011 roku był bardzo dobry. Ostateczna jego wysokość zależeć będzie od tego, czy spółka rozwiąże dużą część rezerw zawiązanych wcześniej na sporny podatek od podziemnych wyrobisk.

JSW chce zwiększyć wydobycie do 14 mln ton w roku 2015 i następnych, bez zwiększania zatrudnienia - powiedział dziennikarzom prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Ceny węgla koksowego na rynku spadają i zbliżają się obecnie do poziomów z 2010 roku, więc JSW powinna podjąć działania racjonalizujące koszty - powiedział dziennikarzom prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, odpowiedzialny za komunikację na Śląsku, podpisał umowę z konsorcjum BRE Banku i Asseco Poland, zwycięzcami projektu Śląskiej Karty Usług Publicznych o łącznej wartości blisko 190 mln zł - poinformował bank w poniedziałkowym komunikacie.

Grupa Kapitałowa Polnord wydała klientom w 2011 roku 912 lokali, z czego 53 proc. (479 wydań) miało miejsce w IV kwartale - poinformowała spółka w komunikacie.

W lutym zarząd Asseco Poland planuje spotkania z inwestorami, partnerami biznesowymi i analitykami, podczas których chce poznać ich opinie na temat sposobu dalszego rozwoju grupy: skokowego lub organicznego - zapowiedział prezes grupy, Adam Góral.

W przetargu na budowę Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego wpłynęły 4 oferty. Oprócz konsorcjum Vinci i Warbudu, które zaoferowało najniższą kwotę, budową zainteresowane są Rafako, Mostostal Warszawa oraz konsorcjum z Erbudem - poinformował na stronie internetowej szczeciński Zakład Unieszkodliwiania Odpadów.

Makarony Polskie szacują, że w 2011 r. przychody ze sprzedaży grupy wyniosły 211,058 mln zł - poinformowały Makarony Polskie w komunikacie.

AD Drągowski może przeznaczyć do 2 mln zł na skup do 1 mln akcji własnych - wynika z nowych projektów uchwał na NWZA spółki zwołane na 11 stycznia. Wcześniejsze projekty uchwał zakładały przeznaczenie na skup do 1,5 mln zł.

Polmed prawdopodobnie utrzymał w 2011 roku dynamikę przychodów, która po trzech kwartałach wynosiła ok. 40 proc., a rentowność netto utrzymała się na poziomie ok. 10 proc. - wynika ze słów prezesa Polmedu Radosława Szuberta. W 2012 roku Polmed planuje otwarcie trzech placówek, będzie koncentrował się na sprzedaży i poprawie wyników. Liczy też na nowy projekt, który zwiększy konkurencyjność spółki, ale na razie nie ujawnia szczegółów.

Kurs akcji SFD, właściciela sklepu z suplementami diety i serwisu sportowego, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 42,9 proc., do 0,20 zł.

Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wzrosła w grudniu 2011 roku w ujęciu rocznym o 14,3 proc. do ponad 1,96 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych netto) - poinformował w komunikacie prasowym IMS Health, firma badająca rynek farmaceutyczny. W całym 2011 roku wzrost rynku wyniósł 4,8 proc.

WALUTY

W poniedziałek polska waluta pozostawała stabilna, jej kurs poruszał się w wąskim przedziale wahań. Inwestorzy czekają na konkretniejsze decyzje dotyczące rozwiązania kłopotów strefy euro. W świetle tego lokalne wydarzenia i dane makroekonomiczne mają dużo mniejsze znaczenie, a w najbliższych dniach złoty powinien poruszać się w przedziale 4,45-4,50 za euro. Na rynku długu doszło do umocnienia polskich obligacji, a rynek w obecnej chwili z największym zainteresowaniem śledzi sytuację na Węgrzech.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,5150 a kurs złotego do euro na 4,4902 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2782 USD i 97,87 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

USA odpowiedzą siłą, jeśli Iran będzie próbował zamknąć cieśninę Ormuz, przez którą transportowana jest ropa naftowa - zapowiedział w niedzielę szef Pentagonu Leon Panetta. Irańscy Strażnicy Rewolucji zagrozili tego dnia po raz kolejny, że zamkną Ormuz.

Rurociąg naftowy wybudowany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, w celu ominięcia strategicznej cieśniny Ormuz, będzie gotowy do użytku najpóźniej w czerwcu - poinformował w poniedziałek minister ds. energetyki Muhammad ibn Zain al-Hamili.

Norweski koncern energetyczny Statoil ogłosił w poniedziałek o odkryciu nowego złoża na Morzu Barentsa. Statoil szacuje zasoby złoża, zawierającego ropę i gaz, i nazwanego Havis, na 200-300 milionów baryłek surowca.

OPINIA

Złoty w horyzoncie trzech miesięcy osłabi się do 4,55 za euro, a w horyzoncie 12 miesięcy umocni się do 4,28 za euro - prognozuje francuski bank inwestycyjny Natixis. Ekonomiści banku uważają, że NBP w II połowie 2012 r. obniży stopy procentowe w sumie o 50 pb.

Głównie z powodu nadal wysokiej inflacji i osłabienia złotego, RPP nie zmieni w środę oprocentowania stóp procentowych, choć utrzyma jastrzębi ton komentarzy - sądzą analitycy banków inwestycyjnych w Londynie. Główna stopa wynosi 4,5 proc.

Średnia cena ropy Brent w 2012 r. będzie na poziomie 115 USD za baryłkę, a średnia cena miedzi wyniesie 7350 USD za tonę - prognozuje Deutsche Bank. Ekonomiści banku przewidują, że średnia cena Brent w ciągu trzech lat wzrośnie do 125 USD za baryłkę.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają z powodu kryzysu zadłużenia w Europie. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 66 centów do 100,90 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na II 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 113,45-113,47 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw, że kryzys zadłużenia w Europie wpłynie na spadek popytu na surowce. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.445 USD za tonę, po spadku o 1,8 proc.(PAP)

pif/ ana/

d42nu5u

Podziel się opinią

Share
d42nu5u
d42nu5u