Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela, 14‑15 marca
...
15.03.2009 | aktual.: 15.03.2009 21:26
ZAGRANICA
- Ostatnia sesja w tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych zakończyła się niewielkimi wzrostami i była to czwarta wzrostowa sesja z rzędu.
- Rząd USA oczekuje, że prywatny kapitał wesprze skarb państwa w działaniach na rzecz poprawy kondycji amerykańskich banków - oświadczył w niedzielę doradca prezydenta Baracka Obamy Austan Goolsbee.
- W trakcie niedzielnej konferencji ministrów do spraw ropy Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC) w Wiedniu postanowiono utrzymać obowiązujące od grudnia ubiegłego roku kwoty produkcyjne.
- Konglomerat ubezpieczeniowy American International Group (AIG), który otrzymał ponad 170 miliardów dolarów od amerykańskiego rządu na ratunek przed bankructwem, wypłaca premie w łącznej wysokości 165 milionów dolarów swoim dyrektorom.
- Kuba otrzyma ponad 19 tys. ton ryżu wartości 12 mln dol. i 406 ton mleka w proszku, w ramach pomocy humanitarnej, którą zaoferowały Brazylia i Hiszpania - poinformowała w piątek ambasada Hiszpanii na Kubie.
- Bernard Madoff, makler-oszust, który wyłudził od inwestorów około 65 miliardów dolarów i w czwartek przyznał się do winy przed sądem w Nowym Jorku, okradł szereg znanych fundacji dobroczynnych, a także tysiące indywidualnych klientów.
- Rząd USA zatrudnił specjalistę od prawa upadłościowego by zadecydować o losie dwu kolosów motoryzacyjnych - poinformowała w piątek firma prawnicza z Nowego Jorku - Willkie Farr & Gallagher LLP.
- Ministrowie finansów G20 reprezentujący kraje wnoszące ok. 80 proc. do globalnego PKB obiecali w sobotę, że wzmocnią działania prowadzące do wyciągnięcia światowej gospodarki z recesji, w której znalazła się na skutek kryzysu na finansowych rynkach.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wezwał w sobotę do zreformowania światowych instytucji finansowych, w tym Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego (BŚ).
- W opublikowanym w niedzielę wywiadzie prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wezwał tamtejszych najbogatszych biznesmenów do spłacenia społeczeństwu "moralnych długów" w obliczu obecnego kryzysu gospodarczego.
- Rosja zaproponowała przestawienie światowego handlu ropą naftową na kontrakty wieloletnie. Zapowiedziała też, że będzie zmniejszać eksport tego surowca i zwiększać jego zużycie wewnętrzne.
- Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w sobotę w Londynie, że jest przeciwna dalszemu fiskalnemu stymulowaniu niemieckiej gospodarki wykraczającemu poza dotychczas podjęte działania, ponieważ na obecnym etapie nie widzi potrzeby takiego działania.
- Arabskie linie lotnicze Emirates, które mają już cztery największe samoloty na świecie - A380 - a zamówiły ich 58, uskarżają się na jakość tych maszyn - pisze w sobotę "Spiegel" w wydaniu internetowym.
- Około tysiąca Rosjan wzięło w niedzielę udział w manifestacji we Władywostoku (daleki wschód Rosji) przeciwko polityce rządu wobec kryzysu gospodarczego. Protest zorganizowali komuniści.
KRAJ
- Wicepremier i szef PSL Waldemar Pawlak skrytykował PO i PiS za to, że w poprzedniej kadencji Sejmu nie została wdrożona dyrektywa MiFID, która mogła - zdaniem Pawlaka - uchronić firmy przed negatywnymi skutkami opcji walutowych.
- Polska nie zamierza wetować unijnej pomocy dla krajów trzecich w ich staraniach na rzecz ochrony klimatu - zapewnił minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Domaga się jednak sprawiedliwego podziału obciążeń między państwa członkowskie UE.(PAP)
bas/