Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela, 28.03-29.03
...
KRAJ
- Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia S.A. opiera się kryzysowi. Od pięciu lat wypracowuje zysk a w roku 2008 wyremontowała o 30 proc. więcej jednostek niż w roku poprzednim. "Liczba klientów korzystających z naszych usług mimo kryzysu nie zmniejsza się"- powiedział w sobotę w rozmowie z PAP prezes zarządu Stoczni Edward Stachoń.
- Eurodeputowany SdPl Dariusz Rosati uważa, że rząd Donalda Tuska za mało czyni, aby ochronić Polaków przed skutkami kryzysu. "Jeżeli będziemy mieli w tym roku w Polsce recesję, to będzie to recesja na życzenie rządu" - powiedział.
- Obecny kryzys w światowej motoryzacji przyspieszy postęp technologiczny w tej branży i w perspektywie kilku lat spowoduje, że auta będą nowocześniejsze, tańsze i bardziej dostępne - ocenia prof. Andrzej Barczak z Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
- Lista banków udzielających kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich znacznie się skurczyła. Choć taki kredyt można zaciągnąć, trzeba się liczyć z tym, że warunki jego uzyskania są bardzo restrykcyjne - informują eksperci.
- Od wtorku firmę będzie można zarejestrować w "jednym okienku". Przedsiębiorca bez przeszkód będzie mógł zawiesić działalność na dowolny okres. Rozwiązania takie przewidują przepisy nowelizacji ustawy o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, które wchodzą w życie 31 marca.
- Osoby, które bez własnej winy popadły w długi i nie są w stanie ich spłacić, od 31 marca będą mogły ogłosić tzw. upadłość konsumencką.
- 14 firm otrzymało certyfikat Firmy Przyjaznej Pracownikom w ramach II edycji ogólnopolskiej Akcji Certyfikacyjnej, prowadzonej przez NSZZ "Solidarność". Uroczystość wręczenia wyróżnień odbędzie się w poniedziałek w pałacu prezydenckim w Warszawie.
ZAGRANICA
- Kanclerz Niemiec Angela Merkel przeciwna jest pobudzaniu globalnej gospodarki poprzez działania fiskalne (zwiększenie wydatków publicznych, ulgi podatkowe)
na dużą skalę, ponieważ obawia się, iż wygenerowane w ten sposób odbicie okaże się nietrwałe.
- Liderzy G20 zobowiążą się na szczycie w Londynie do wystrzegania protekcjonizmu i sfinalizowania rozmów o liberalizacji światowego handlu, ale nie wezmą na siebie nowych, konkretnych zobowiązań w sprawie polityki fiskalnej - podaje w niedzielę "Financial Times".
- Kryzys gospodarczy najsilniej odbija się na bułgarskim przemyśle przetwórczym i turystyce - powiedział w sobotę minister gospodarki i energetyki Petyr Dymitrow.
- Gazprom zaprzeczył w niedzielę, że poparł spółkę RosUkrEnergo (RUE) w jej sporze z Naftohazem przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie.
- Ukraina poprosiła Rosję o przykręcenie kurka z gazem - informuje w sobotę dziennik "Kommiersant", wyjaśniając, że strona ukraińska zwróciła się do rosyjskiego Gazpromu o zmniejszenie w 2009 roku dostaw tego surowca z 40 do 33 mld metrów sześciennych.(PAP)
ana/