Trwa ładowanie...
d1tg10y
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 12 stycznia , 17.00

...

Share
d1tg10y

12.01. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w grudniu o 0,4 proc. w stosunku do listopada - powiedziała PAP Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

d1tg10y

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w 2010 r. o 3,6 proc. - poinformował w środę Federalny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa we Włoszech w listopadzie 2010 r. wzrosła o 1,1 proc., po spadku w październiku o 0,1 proc. - poinformował w środę w komunikacie Państwowy Instytut Statystyczny (Istat) w Rzymie.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w listopadzie 2010 r. wzrosła o 1,2 proc. mdm, po wzroście w październiku o 0,7 proc. - poinformował w środę w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

d1tg10y

Bank centralny Tajlandii podwyższył w środę podstawowe stopy procentowe o 25 pkt bazowych - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Portugalia nie potrzebuje pomocy z zewnątrz - zapewnił w środę minister finansów Portugalii Fernando Teixeira dos Santos. Portugalia sprzedała 10-letnie obligacje o wartości 599 mln euro - poinformowała w środę rządowa agencja ds długu IGCP.

Koszty ubezpieczenia długu Portugalii mocno spadły w środę: CDS-y spadły o 23 pkt. bazowe do 513 pkt. - wynika z danych CMA.

Niemcy uczynią wszystko, co będzie potrzebne, by zapewnić stabilność euro - powiedziała w środę w Berlinie niemiecka kanclerz Angela Merkel. Nie chciała jednak komentować szerzej propozycji zwiększenia funduszu dla ratowania krajów strefy euro.

d1tg10y

BUDŻET

Do budżetu na 2011 r. Senat zgłosił 18 poprawek. W głosowaniu wzięło udział 92 senatorów, za podjęciem uchwały w sprawie ustawy budżetowej głosowało 55, przeciw było 36, a jeden wstrzymał się od głosu.

DŁUG

MF sprzedało obligacje DS1020 za 2.250 mln zł przy popycie 4.251,5 mln zł i średniej rentowności 6,215 proc. oraz obligacje WS0429 za 250 mln zł przy popycie 1.100 mln zł i średniej rentowności 6,246 proc. - podał resort w środę w komunikacie.

d1tg10y

Przetarg uzupełniający obligacji skarbowych DS1020 i WS0429 nie zostanie zorganizowany - podał resort finansów w komunikacie.

WSKAŹNIKI

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 7 stycznia o 2,2 proc. - podano w środę w komunikacie.

GIEŁDA

d1tg10y

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,02 proc. i wyniósł 10.512,80 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,6 proc. i wyniósł 2.821,31 pkt.

SPÓŁKI

Komenda Główna Policji do dialogu konkurencyjnego w przetargu na zaprojektowanie, uruchomienie i serwis systemu telekomunikacyjnego umożliwiającego włączenie terenowych jednostek organizacyjnych administracji państwowej do Ogólnopolskiej Sieci Teleinformatycznej na potrzeby obsługi numeru alarmowego 112 (OST 112) zaprosiła: konsorcjum Nextira One Polska, TP SA i Exatel; Sygnity; Asseco Systems; konsorcjum ATM SI i Netline Group oraz konsorcjum Wasko i Unicom - podała KGP.

d1tg10y

Polimex-Mostostal do końca stycznia zamierza wydać akcje z emisji połączeniowej akcjonariuszom przejętych spółek zależnych - poinformował PAP w wywiadzie prezes Polimeksu-Mostostalu Konrad Jaskóła.

Kurs akcji spółki usługowo-handlowej Direct eServices, działającej w segmencie akcesoriów komputerowych, wzrósł w debiucie na rynku NewConnect o 60 proc. do 2,08 zł.

Obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów wyniosły w 2010 roku 55,9 mld zł, czyli były o 29,7 proc. większe niż w 2009 roku. W 2011 roku branża faktoringowa wzrosnąć może o 20-30 proc. - poinformowali na środowej konferencji przedstawiciele PZF.

Jastrzębska Spółka Węglowa chce w połowie roku przygotować prospekt emisyjny. Możliwe, że debiut spółki nie będzie poprzedzony nową emisją akcji, a w ofercie akcje sprzedawać będzie tylko Skarb Państwa - powiedział w wywiadzie dla PAP Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Jarosław Zagórowski, ocenia, że połączenie JSW z Bogdanką jest realne i uzasadnione z punktu widzenia biznesowego.

Jastrzębska Spółka Węglowa chce w połowie roku przygotować prospekt emisyjny. Możliwe, że debiut spółki nie będzie poprzedzony nową emisją akcji, a w ofercie akcje sprzedawać będzie tylko Skarb Państwa - powiedział w wywiadzie dla PAP Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Obecny prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski został wybrany przez radę nadzorczą na kolejną, trzyletnią kadencję, która rozpocznie się 13 marca tego roku i potrwa do 13 marca 2014 roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Sprzedaż biletów w multipleksach Cinema City International w sześciu krajach jego działalności wzrosła o 11,1 proc. do 30,5 mln. W samej Polsce spółka odnotowała spadek o 2,82 proc. do 15 mln sztuk - podało CCI w komunikacie.

Kompania Węglowa, posiadająca 9,9 proc. akcji Zakładów Azotowych Puławy, nie zamierza sprzedawać tych walorów co najmniej tak długo, jak akcje tej spółki będzie posiadał również Skarb Państwa - zadeklarował w środę wiceprezes KW Jacek Korski.

Polski Bank Przedsiębiorczości, wcześnie działający pod nazwą WestLB Bank Polska, rozważa za dwa lata debiut na GPW, z której chce pozyskać około 100 mln zł. Bank chce w 2011 roku udzielić kredytów o wartości 1,2 mld zł i zwiększyć zyskowność do 12-13 mln zł - poinformował Maciej Stańczuk, prezes PBP.

Kurs akcji Wadeksu, producenta systemów odprowadzania spalin, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na GPW o 6,91 proc. do 12,99 zł.

Czwarty kwartał 2010 r. był dla Infovide-Matrix nie gorszy niż czwarty kwartał rok wcześniej, zarówno pod względem zysku, jak i przychodów - poinformował PAP wiceprezes spółki Borys Stokalski.

Prezes BRE Banku opowiada się za wypłatą dywidendy z zysku za 2010 rok. Jednocześnie zapewnia, że bank nie planuje emisji akcji w najbliższym czasie. Zysk netto BRE Banku w 2011 roku powinien być wyższy niż w 2010 roku.

Spółka Fast Finance wyemitowała we wtorek 11.270 sztuk obligacji o łącznej wartości 11,27 mln zł - podała firma w komunikacie. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zwiększanie portfela wierzytelności.

PKP Cargo przewiozły w XII 9,2 mln ton ładunku, o 2 proc. więcej rdr - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Polska waluta powinna pozostać do końca tego tygodnia silna, wspierają ją oczekiwania na podwyżki stóp procentowych coraz jaśniej artykułowane przez członków RPP oraz polepszający się sentyment globalny. Lepsze nastroje wśród inwestorów to głównie zasługa dobrze sprzedanego przez Portugalię długu oraz oczekiwania na taki sam scenariusz w czwartek, kiedy swoje papiery będą oferowały Hiszpania i Włochy.

Narodowy Bank Polski ustalił w środę kurs złotego do dolara na 2,9466 wobec 3,0065 we wtorek, a kurs złotego do euro na 3,8403 wobec 3,8858 we wtorek - poinformował NBP.

OPINIA

W tym roku polski wzrost gospodarczy przyspieszy do ok. 4 proc. rdr, a średnioroczna inflacja mierzona CPI wyniesie ok. 3,2 proc. - powiedział w rozmowie z PAP Vlad Sobell, ekonomista Daiwa Capital Markets, zajmujący się rynkami wschodzącymi.

Unia Europejska nie ma wystarczających środków, aby ratować Hiszpanię, gdyby ta upadła, co oznaczałoby koniec strefy euro - ocenia laureat nagrody Nobla ekonomista Christopher Pissarides.

W 2011 roku nie należy spodziewać się spadku cen żywności na rynkach światowych - ocenił minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem, częściowe zalanie upraw w Polsce na pewno odbije się na plonach w 2011 roku.

Jeżeli wzrost gospodarczy w 2011 roku przekroczy 3,5 proc. jest szansa na spadek bezrobocia do 9,9 proc. na koniec 2011 roku - poinformowła minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

W tym roku wzrost gospodarczy w Polsce może wynieść nieco powyżej 4 proc., w porównaniu z 3,8 proc. w 2010 r. - wynika z prognozy banku Millennium. Zdaniem ekonomistów banku średnioroczny CPI wyniesie 3,5 proc., a RPP podniesie stopy procentowe o 75 pb, rozpoczynając cykl podwyżek w I kwartale 2011 r.

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Jarosław Zagórowski, ocenia, że ceny węgla koksowego mogą wzrosnąć w tym roku o kilka procent. Pozytywny wpływ na rynek ma ożywienie gospodarcze w Europie i powódź w Australii.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną i są najwyższe od ponad tygodnia w reakcji na ograniczenie dostaw surowca po zamknięciu naftociągu Trans-Alaska, który przesyła 15 proc. amerykańskiej ropy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty 2011, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 6 centów do 91,17 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na II 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 98,37-98,39 USD za baryłkę.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 13 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną podczas tej sesji. Na rynku większy optymizm po tym, gdy w poniedziałek Japonia zadeklarowała, że będzie kupować europejskie obligacje, podobnie jak uczyniły to wcześniej Chiny. Inwestorzy przystąpili do kupowania metalu, bo słabną obawy o kryzys zadłużenia w Europie - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.594,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,9 proc. (PAP)

zdz/ ana/

d1tg10y

Podziel się opinią

Share
d1tg10y
d1tg10y