Trwa ładowanie...
d3nksrw
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 15 grudnia, 17.00

...

Share
d3nksrw

15.12. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

BUDŻET

Deficyt budżetu państwa po listopadzie 2010 roku wyniósł 42.524,8 mln zł, co daje 81,4 proc. deficytu planowanego na poziomie 52,2 mld zł - podało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów.

d3nksrw

Ministerstwo Finansów zapłaciło w listopadzie 2010 roku równowartość 531,7 mln euro kapitału od długu zagranicznego oraz równowartość 72,6 mln euro odsetek - podał resort finansów w komunikacie.

Stan środków walutowych w dyspozycji Ministra Finansów na koniec listopada 2010 r. wyniósł łącznie 5.249,9 mln euro, czyli 21.385,1 mln złotych - podał resort finansów w komunikacie.

W przyszłym roku może pojawić się propozycja naprzemiennej waloryzacji rent i emerytur - poinformowała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

MAKROEKONOMIA - KRAJ

d3nksrw

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu mogą wzrosnąć powyżej 3 proc. rdr a w stosunku do listopada o 0,3 proc. - spodziewają się analitycy resortu gospodarki.

W tym roku napływ BIZ do Polski może przekroczyć 10 mld euro, natomiast w przyszłym utrzymanie tego poziomu będzie dobrym wynikiem - poinformowała PAP Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych w PAIiIZ. Obecnie PAIiIZ obsługuje 145 projektów, natomiast zakończonych zostało 47. Kolejne dwa zostaną zamknięte do końca grudnia.

Zatrudnienie w Polsce w III kw. wzrosło o 0,8 proc. rdr - Eurostat. Zatrudnienie w III kwartale 2010 roku w Polsce wzrosło o 0,8 proc. rdr - podał Eurostat.W II kwartale zatrudnienie wzrosło o 0,7 proc. rdr.

Po przyjęciu euro i odebraniu kompetencji RPP w zakresie polityki pieniężnej, organ ten mógłby działać, jako część analityczno-doradcza NBP bez umocowania konstytucyjnego - powiedział w Sejmie podczas debaty nad zmianami w konstytucji minister w Kancelarii Prezydenta Hubert Łaszkiewicz.

d3nksrw

Polska stoi na stanowisku, że to Komisja Europejska powinna być inicjatorem debaty nad Wieloletnimi Ramami Finansowych (WRF) UE na lata 2014-2020 i będzie się sprzeciwiać próbom ograniczenia pola manewru KE w tej kwestii - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w listopadzie wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podał w środę amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Produkcja przemysłowa w USA w listopadzie 2010 r. wzrosła o 0,4 proc., wobec spadku w październiku 2010 o 0,2 proc. - podała w środę Rezerwa Federalna (Fed).

d3nksrw

Zagraniczni inwestorzy zwiększyli w październiku posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 27,6 mld USD - poinformował Departament Skarbu USA w środę w swoim comiesięcznym raporcie.

Unia Europejska uniknęła prowizorium budżetowego na przyszły rok. Po porażce negocjacji w listopadzie, Parlament Europejski przegłosował w środę przyjęty już przez reprezentującą rządy Radę UE nowy budżet w wysokości 126,5 mld euro.

Bank centralny Szwecji, Riksbank, podwyższył w środę swoją główną stopę procentową o 25 pkt bazowych - poinformował bank w komunikacie.

Do końca 2012 roku kraje UE powinny zakończyć ratyfikację planowanej nowelizacji Traktatu z Lizbony, prowadzącej do ustanowienia trwałego mechanizmu antykryzysowego dla państw strefy euro - oświadczyła w środę w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel.

d3nksrw

Przywódcy krajów Unii Europejskiej zatwierdzą utworzenie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego na szczycie Unii Europejskiej w tym tygodniu - powiedziała w Środę kanclerz Niemiec Angela Merkel w Berlinie.

DŁUG

Ministerstwo Finansów sprzedało w środę na aukcji zamiany obligacje PS0416 za 950,267 mln zł, a odkupiło papiery PS0511 o wartości 936,644 mln zł - podał resort w komunikacie.

Ministerstwo Finansów, po środowym przetargu zamiany, ma w przyszłym roku do odkupu obligacje PS0511 o wartości 20.225,765 mln zł - poinformował resort finansów w komunikacie.

d3nksrw

Agencja ratingowa Moody's Investors Service umieściła rating kredytowy Hiszpanii, Aa1, na liście obserwacyjnej ze wskazaniem możliwego jego obniżenia - podała agencja w komunikacie.

Agencja ratingowa Standard & Poor's potwierdziła w środę rating kredytowy Słowacji A+/A-1 - podała agencja w komunikacie.

WSKAŹNIKI

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł w grudniu do 10,57 pkt z minus 11,14 pkt w poprzednim miesiącu - podała w środę nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York).

W USA zanotowano mały spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 10 grudnia o 2,3 proc. - podano w środę w komunikacie.

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) pozostał bez zmian w grudniu i wyniósł 16 punktów - poinformowała NAHB w komunikacie w środę.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,45 proc. i wyniósł 2.787,09 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,07 proc. i wyniósł 10.309,78 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,5 proc. i wyniósł 2.911,41 pkt.

SPÓŁKI

Ministerstwo Skarbu Państwa rozważa sprzedaż akcji PKO BP we wtórnej ofercie publicznej (Secondary Public Offering ) - wynika z nieoficjalnych informacji PAP, pochodzących z kilku źródeł rynkowych.

Minister Skarbu Państwa przesunął termin składania ofert na kupno 53,2 proc. akcji Grupy Lotos z 4 lutego na 18 marca - poinformował resort w ogłoszeniu prasowym. Przesunięcie terminu związane jest z koniecznością uwzględnienia w memorandum informacyjnym założeń ogłoszonej przez spółkę strategii do 2015 roku.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce, by do 11 stycznia 2011 roku inwestorzy zainteresowani kupnem akcji Zakładów Azotowych w Puławach oraz Zakładów Chemicznych w Policach uzupełnili złożone dokumenty - poinformował PAP rzecznik prasowy resortu skarbu Maciej Wewiór.

Vivendi, Deutsche Telekom, Zygmunt Solorz-Żak i wierzyciele Elektrimu podpisali ugodę, która kończy wieloletni spór o prawa do udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC). Vivendi otrzyma 1,25 mld euro i zrzeknie się praw do PTC, a Deutsche Telekom będzie uznany za jedynego właściciela PTC - podał Vivendi w komunikacie prasowym.

Tauron może jeszcze w tym tygodniu podpisać umowę w sprawie refinansowania zadłużenia - poinformował prezes spółki Dariusz Lubera.

Tauron spodziewa się jednocyfrowych wzrostów cen energii w 2011 roku, zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych.

Prezes Tauronu, Dariusz Lubera, ocenia, że do sprzedaży aktywów Vattenfalla w Polsce dojdzie w przyszłym roku. Podtrzymuje, że spółka jest zainteresowana jedynie aktywami dystrybucyjnymi. Gdyby na sprzedaż wystawiona była cała działalność Vattenfalla łącznie z aktywami ciepłowniczymi, Tauron mógłby startować w przetargu np. z Fortum lub Dalkią.

Tauron najpóźniej w styczniu zdecyduje o wyborze paliwa do planowanego bloku energetycznego w Blachowni - poinformował w środę Dariusz Lubera, prezes grupy.

Grupa Tauron będzie handlować energią na obu giełdach energii - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Dariusz Lubera, prezes spółki.

Urząd Regulacji Energetyki nie wyklucza większej obniżki taryfy niż wnioskowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - powiedział PAP prezes URE, Mariusz Swora.

Wartość podpisanych przez ING Bank Śląski umów o kredyt hipoteczny wynosiła pod koniec listopada ponad 3 mld zł. Bank rozpoczyna proces modernizacji, odświeżenia wyglądu placówek - poinformowała Małgorzata Kołakowska, prezes banku.

mBank planuje pozyskać w 2011roku 277 tys. nowych klientów. Bank chce w przyszłym roku utrzymać depozyty na obecnym poziomie i zwiększyć portfel kredytowy - poinformowali w środę przedstawiciele banku.

Pfleiderer Grajewo do końca grudnia planuje rozpocząć przekazywanie dokumentów do kilku inwestorów, zainteresowanych współfinansowaniem projektu dokończenia budowy fabryki płyt MDF w Rosji . Spółka w dalszym etapie nie wyklucza dofinansowania tego projektu środkami z emisji akcji - poinformował PAP Wojciech Gątkiewicz, prezes Grajewa.

Centrozap w wyniku przejęcia od dwóch zastawców 31,5 mln akcji Pronox Technology w upadłości układowej po 0,1 zł za sztukę oraz 16,5 tys. akcji w transakcji pozagiełdowej po 1,65 zł zwiększył udział w tej spółce do 63,3 proc. kapitału, dającego 61,75 proc. głosów z 32,65 proc kapitału i 31,85 proc. głosów - podał Centrozap w komunikacie.

Spółka Tro Media podwyższyła prognozę przychodów na ten rok do 7,95 mln zł z 3,2 mln zł zapowiadanych wcześniej. Jednocześnie zdecydowała o opublikowaniu prognozy zysku netto. Ma on w tym roku wynieść 4,15 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Cena emisyjna i cena sprzedaży akcji Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO) został ustalony na 18 zł wobec przedziału 14-18 zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Quercus TFI złożyło do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny i w pierwszych miesiącach 2011 roku spółka planuje przenieść notowania z NewConnect na rynek główny - poinformował dziennikarzy Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Lug, producent opraw oświetleniowych, zamierza w drugim kwartale 2011 roku przenieść się z rynku NewConnect na parkiet główny. Przenosinom nie będzie towarzyszyć emisja akcji - podała spółka w komunikacie.

Platforma "n" podtrzymuje prognozę pozytywnej EBITDA w 2011 roku, nawet jeśli uda się jej wygrać prawa do pokazywania meczów Ekstraklasy - poinformował dziennikarzy Markus Tellenbach, prezes należącej do TVN spółki.

Polski Holding Rekrutacyjny zadebiutował w środę na rynku NewConnect. Do godziny 13.00 nie zawarto żadnej transakcji na akcjach tej spółki.

TelForceOne spodziewa się, że 2011 roku rozpocznie sprzedaż aparatów komórkowych myPhone poza Europą - powiedział PAP wiceprezes TelForceOne Wiesław Żywicki.

W styczniu 2011roku Robyg rozpocznie na warszawskim Bemowie prace przy Osiedlu Kameralnym, w pierwszym etapie inwestycji powstaną 133 mieszkania. Za budowę i sprzedaż będzie odpowiedzialny Robyg, ale właścicielem projektu jest Nanette Real Estate - podał Robyg w środowym komunikacie.

Gaz-System planuje ogłoszenie w roku 2011 przetargów wartości 1,1 - 1,2 mld zł - poinformował w środę PAP prezes spółki Jan Chadam.

Spółka zależna Ceramiki Nowej Gali otrzymała dofinansowanie projektu budowy zakładu produkcji płytek ceramicznych. Kwota dofinansowania to 52,8 mln zł - poinformowała Ceramika Nowa Gala w komunikacie.

BBI Development wybrał na wykonawcę części podziemnej inwestycji Plac Unii spółkę Warbud, prace mają się zakończyć w kwietniu 2012 roku i będą kosztować 56,4 mln zł. Deweloper rozważa przyśpieszenie realizacji części handlowej projektu Koneser - poinformował w rozmowie z PAP Michał Skotnicki, prezes BBI Development.

WALUTY

Złoty ma potencjał aprecjacyjny, który umożliwia jego umocnienie w najbliższym czasie do poziomu z przedziału 3,90-3,96 za euro - poinformowali dilerzy walutowi. W środę sesja na rynku walutowym przebiegała spokojnie, a PLN był zależny od ruchów na euro-dolarze. Dane makro z USA nie miały większego znaczenia. Zdaniem dilerów obligacji krajowy rynek długu będzie się umacniał w okresie przedświątecznym.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,9978 a kurs złotego do euro na 3,9877 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3360 USD i 111,88 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

Dobiega końca rozpatrywanie wniosków taryfowych na 2011 rok, wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w przyszłym roku wyniesie około 5 proc. - poinformowało PAP źródło w Urzędzie Regulacji Energetyki. Prezes URE Mariusz Swora w rozmowie z PAP nie chciał potwierdzić tych informacji, podkreślił natomiast, że wzrost cen będzie co najwyżej kilkuprocentowy.

W środę ruszyło połączenie energetyczne ze Szwecją poprzez mechanizm market coupling na kablu SwePol o mocy 600 MW - powiedział PAP Grzegorz Onichimowski, prezes Towarowej Giełdy Energii.

MOTORYZACJA

Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w listopadzie 2010 roku w Polsce wyniosła 33.913 czyli w ujęciu rok do roku wzrosła o 25,962 proc. - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

KADRY

Następny prezes Europejskiego Banku Centralnego nie musi koniecznie być z któregoś z największych krajów w strefie euro, jak np. Niemcy - ocenił w środę premier Luksemburga Jean-Claude Juncker.

POLITYKA

Senatorowie opowiedzieli się w środę za ograniczeniem o 50 proc. subwencji budżetowych dla partii politycznych. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku.

OPINIA

Zarówno inflacja towarów i usług konsumpcyjnych, jak i bazowa pozostaną w ramach celu inflacyjnego NBP - 1,5 - 3,5 proc. rdr do końca 2012 r. - ocenia JP Morgan w komentarzu do ogłoszonych we wtorek danych GUS o inflacji za listopad.

W 2011 roku indeks szerokiego rynku warszawskiej giełdy wzrośnie o 10-20 proc., jednak należy się liczyć z dużą zmiennością - uważa Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Dynamika wzrostu polskiego PKB w przyszłym roku przyspieszy do 4,2 proc., a w 2012 r. spowolni do 3,8 proc. - wynika z prognozy Bank of America Merrill Lynch. Ekonomiści banku spodziewają się, że średnioroczny CPI w 2011 r. wyniesie 3,4 proc., a w 2012 r. obniży się do 3,2 proc.

Środowe notowania na warszawskim parkiecie miały spokojny, lekko spadkowy przebieg, ale w końcówce sesji WIG 20 wystrzelił w górę i zakończył dzień na plusie, na rekordowych poziomach w tym roku. Analitycy oceniają, że do końca roku rynek będzie zdobywał nowe szczyty, realne jest dojście WIG-u 20 do 2.900 pkt.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 9,85 mln baryłek, czyli o 2,8 proc., do 346,02 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają w reakcji na wzrost zapasów paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2011, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 75 centów do 87,53 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie podczas tej sesji spadają z rekordowego poziomu osiągniętego podczas wtorkowego handlu, a inwestorzy przystąpili do realizacji zysków - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie jest wyceniana na 9.101,50 USD za tonę, po spadku o 0,7 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 9057,50 USD/t.

Cena ropy Brent w kontraktach na styczeń 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 90,75-90,77 USD za baryłkę.(PAP)

osz/ jtt/

d3nksrw

Podziel się opinią

Share
d3nksrw
d3nksrw