Trwa ładowanie...
d2qypf9

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 29 września, 17.00

...
Share
d2qypf9

29.09. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc. - podała RPP w środę w komunikacie.

d2qypf9

W ocenie RPP umiarkowane tempo wzrostu PKB i towarzysząca obecnie ograniczona presja cenowa wraz z ryzykiem osłabienia wzrostu na świecie uzasadniają utrzymanie stóp, jednocześnie RPP będzie analizowała sygnały narastania presji inflacyjnej i wzrostu oczekiwań - wynika z komunikatu RPP.

RPP utrzymała w założeniach polityki pieniężnej cel na poziomie 2,5 proc. +/- 1 pkt proc. - poinformował na konferencji prasowej szef NBP Marek Belka.

Obecny kurs złotego do euro nie jest powodem do niepokoju - powiedział na konferencji prasowej szef NBP Marek Belka.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d2qypf9

W USA zanotowano mały spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 24 września o 0,8 proc. - podano w środę w komunikacie.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik nastrojów w gospodarce dla Polski we wrześniu 2010 r. spadł do 99,0 pkt z 99,7 pkt w sierpniu 2010 r. - wynika z danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (ECFIN) Komisji Europejskiej.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wzrósł we wrześniu do 103,2 pkt ze 102,3 pkt w poprzednim miesiącu, po korekcie - podała w środę Komisja Europejska w komunikacie.

d2qypf9

Nastroje wśród konsumentów we Francji niespodziewanie poprawiły się we wrześniu, już trzeci miesiąc z rzędu, w reakcji na sygnały o wzroście zatrudnienia i poziomu płac. Indeks zaufania wzrósł w tym miesiącu do minus 35 pkt z minus 37 pkt w sierpniu i minus 38 pkt w lipcu - podało w środę w komunikacie biuro statystyczne Insee w Paryżu.

BUDŻET

Po raz pierwszy od utworzenia unii walutowej UE zaostrzy dyscyplinę budżetową. W środę KE zaproponowała nowe sankcje dla państw strefy euro za nadmierny deficyt, dług i nierównowagę gospodarczą. W całej UE wydatki publiczne nie powinny rosnąć szybciej niż PKB.

W ramach zaproponowanych w środę nowych zasad budżetowych, Komisja Europejska obiecała, że przy podejmowaniu decyzji o wszczęciu procedury karnej za nadmierny dług będzie brać pod uwagę koszty reform emerytalnych na korzyść krajów, które je przeprowadziły.

d2qypf9

Transfery środków Unii Europejskiej do Polski wyniosły w sierpniu 2010 roku 382,45 mln euro - podało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów.

DŁUG

Sytuacja gospodarcza Portugalii jest "poważna" i kraj ten powinien pokazać "odpowiedzialność" - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso podczas środowego briefingu prasowego w Brukseli.

GIEŁDA

d2qypf9

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,51 proc. i wyniósł 2585,42 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 0,43 proc. do 22.818,43 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,67 proc. i wyniósł 9.559,38 pkt

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,1 proc. i wyniósł 2.610,68 pkt.

d2qypf9

SPÓŁKI

Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało w środę umowę sprzedaży akcji Energi na rzecz Polskiej Grupy Energetycznej - poinformowała PGE w komunikacie.

Polskie Biuro Podróży Orbis, którego właścicielem jest fundusz Enterprise Investors, złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości - poinformowało PBP Orbis w komunikacie.

Grupa Orbis może potencjalnie stracić do 13,64 mln zł w wyniku upadłości Polskiego Biura Podróży Orbis, którego właścicielem jest fundusz Enterprise Investors - poinformował Orbis w komunikacie.

Prawa do akcji serii D Zakładów Przemysłu Cukierniczego Otmuchów wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na warszawskiej giełdzie o 3,7 proc., do 14 zł, a akcje tej spółki zyskały 32,6 proc. i kosztowały na otwarciu 17,9 zł.

Kurs praw do akcji EGB Investments, spółki działającej w branży windykacyjnej, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na NewConnect o 35,9 proc. do 2,65 zł.

EGB Investments, który zadebiutował dziś na New Connect, przewiduje osiągnięcie w 2010 roku 2,8 mln zł zysku netto oraz 20 mln zł przychodów - podała spółka w komunikacie.

ABM Solid wyemitował obligacje o wartości 20 mln zł - podała spółka w komunikacie. Środki pozyskane z emisji będą przeznaczone na częściowe sfinansowanie przejęcia krajowej spółki z branży budowlanej.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na zaprojektowanie, budowę i wdrożenie Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej - etap I złożyło ośmiu oferentów, a wśród nich konsorcjum z udziałem Asseco Poland, konsorcjum z ATM oraz spółka Wasko - poinformowała PAP Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA. Jest to jeden z największych tegorocznych przetargów teleinformatycznych, gdyż jego wartość szacowana jest na około 0,5 mld zł.

Zakłady Lentex złożyły zaktualizowaną ofertę wiążącą na zakup od Skarbu Państwa Zakładów Tworzyw Sztucznych "Gamrat" - podał Lentex w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło firmę LERG SA do dalszego etapu prywatyzacji spółki Gamrat - poinformowało MSP w komunikacie.

Tauron Czech Energy, spółka zależna grupy Tauron Polska Energia podpisała umowę z czeską platformą obrotu energią Power Exchange Central Europe - podał Tauron w komunikacie prasowym.

Grupa Tauron rozważa akwizycje na rynku czeskim i słowackim - powiedział dziennikarzom Krzysztof Zamasz, członek zarządu Tauronu.

Firma bukmacherska Fortuna Entertainment Group chce do końca 2010 roku przeprowadzić ofertę publiczną swoich akcji i zadebiutować na giełdach w Warszawie i Pradze - poinformowała Fortuna w komunikacie prasowym.

Enea spodziewa się rozstrzygnięcia przetargu na wybór wykonawcy dla budowy bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice w trzecim kwartale przyszłego roku - poinformował prezes Enei, Maciej Owczarek.

Spółka inwestycyjno-doradcza Novainvest, podmiot dominujący grupy skupiającej spółki telekomunikacyjne, internetowe oraz IT, przeprowadzi emisję do 1.553.821 nowych akcji serii E z prawem poboru o wartości do prawie 2 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Interbud-Lublin, który ze sprzedaży 2 mln akcji serii E pozyskał 30 mln zł, zamierza przeznaczyć te środki głównie na zakup gruntów pod inwestycje wielorodzinne i komercyjne oraz na kapitał obrotowy - poinformowała spółka w środowym komunikacie prasowym.

W połowie 2011 roku BBI Development rozpocznie liczące około 10.000 mkw PUM i 8.000-9.000 mkw powierzchni biurowej etapy inwestycji Koneser, w tym samym czasie spółka odda do użytku budowany obecnie I etap tego projektu. Prezes spółki nie wyklucza dalszego zwiększania zaangażowania w akcje dewelopera - poinformował w środę Michał Skotnicki, prezes spółki.

Macrologic oczekuje, że w 2010 r. wypracuje podobny poziom przychodów jak w 2009 r., ale przy niższej, bo około 10 proc. rentowności netto. Spółka wdraża obecnie plan poprawy rentowności, którego efekty mają być widoczne począwszy od października. Producent oprogramowania planuje sprzedaż udziałów w dwóch spółkach stowarzyszonych: MIS i Humansoft. Spółką Macrologic interesują się zagraniczni inwestorzy branżowi, ale na razie obecni akcjonariusze nie planują sprzedaży swoich udziałów.

Wandalex zamierza silniej rozwijać część działalności związaną z segmentem magazynowym. Spółka negocjuje pierwsze umowy na budowę magazynów automatycznych - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Wandaleksu Marek Skrzeczyński.

Wandalex spodziewa się, że drugie półrocze tego roku będzie dla spółki lepsze niż pierwsze, jednak ocenia, że trudno będzie odrobić stratę z pierwszych sześciu miesięcy. Spółka oczekuje, że powrót do wielkości przychodów z 2008 roku, czyli około 100 mln zł, potrwa jeszcze rok lub dwa lata, pod warunkiem utrzymania się wzrostu popytu na rynku - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Wandaleksu Marek Skrzeczyński.

Telewizja Puls podpisała 28 września z TP Emitel umowę dotyczącą nadawania dwóch kanałów komercyjnych na drugim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej - podała stacja w komunikacie.

Ponar sprzeda DM IDM wszystkie posiadane przez siebie akcje Relpolu, stanowiące 32,5 proc. kapitału spółki, po 4,40 zł za akcję - poinformował Ponar w środowym komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państw po raz kolejny przedłużyło wyłączność negocjacyjną dla Dolnośląskich Surowców Skalnych w procesie prywatyzacji Kopalni Surowców Skalnych w Złotoryi. Nowy termin upływa 4 października - podało MSP w komunikacie.

Akcjonariusze Ciechu zdecydują podczas NWZA, zwołanego na 28 października, o sposobie pozyskania kapitału przez grupę. Zarząd przygotował dwa warianty pozyskania środków. Jednym z nich jest emisja akcji z zachowaniem prawa poboru, a drugim emisja obligacji zamiennych na akcje - poinformował Ciech w środowym komunikacie.

WALUTY

Pogorszenie nastrojów inwestorów w Europie powoduje, że złoty się osłabia i jeszcze przed weekendem będzie testował kluczowy poziom 3,99 za euro. W ślad za wydarzeniami na rynkach bazowych i notowaniami złotego podążać będzie krajowy dług, który po decyzji RPP o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie zareagował lekkim spadkiem rentowności papierów 5-letnich.

ENERGETYKA

Rada Ministrów zmieniła uchwałę w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" - poinformował CIR w komunikacie.

OPINIA

Dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn powiedział we wtorek, że obawia się, że ożywienie globalnej gospodarki będzie zbyt słabe, by nastąpił wzrost zatrudnienia - podaje agencja AFP.

Rentowności polskich obligacji w lecie 2010 r. sięgnęły dołków, teraz rozpocznie się ich powolny wzrost - ocenił w rozmowie z PAP Arkadiusz Bogusz, szef zespołu papierów dłużnych w Credit Suisse Asset Management. Jego zdaniem wzrost gospodarczy w 2011 r. wyniesie ok. 4,0 proc., inflacja na koniec 2010 r. wzrośnie do ok. 2,8 proc. rdr, a główna stopa procentowa w 2011 r. znajdzie się na poziomie 4,25-4,50, który, zdaniem Bogusza, jest naturalny dla polskiej gospodarki.

Po kryzysie zadłużeniowym związanym z ciężką sytuacją fiskalną niektórych krajów Unii Europejskiej większość państw naszego kontynentu zaciska pasa przez znaczne ograniczanie deficytów budżetowych. Związane jest to z powszechnym niezadowoleniem społecznym, którego symbolem stały się liczne strajki w Grecji. Teraz fala protestów zatacza jednak coraz szersze kręgi i w środę na ulice wyszli obywatele aż 12 europejskich krajów - pisze w komentarzu przesłanym PAP Łukasz Bugaj, analityk Xelion.

Po dwóch dniach spadków, środowa sesja na warszawskim parkiecie przyniosła wzrosty indeksów. Zdaniem analityków jeśli w ciągu dwóch tygodni rynek nie zdoła przebić kwietniowych szczytów giełdę czeka większa korekta.

SONDAŻ

Poparcie dla PO spadło w ciągu ostatnich dwóch tygodni o 2 pkt proc., do 50 proc. PiS straciło 1 pkt proc. poparcia. Na partię J. Kaczyńskiego głosowałoby obecnie 34 proc. badanych - wynika z najnowszego sondażu partyjnego przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Odsetek Polaków popierających rząd wzrósł we wrześniu o 2 pkt. proc. do 37 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP. Negatywne zdanie o rządzie ma 51 proc. pytanych, o 5 pkt. proc. mniej niż w sierpniu.

PALIWA

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 1 grosz - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 475 tys. baryłek, czyli o 0,1 proc., do 357,86 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji drożeje po danych makro z Chin - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 44 centy do 76,62 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na listopad 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 79,04-79,06 USD za baryłkę.

Ceny miedzi w Londynie rosną podczas tej sesji po spadku kursu dolara, co zachęca do większych zakupów surowców - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 7.984,25 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8027,50 USD/t. (PAP)

ana/ jtt/

d2qypf9

Podziel się opinią

Share
d2qypf9
d2qypf9