Trwa ładowanie...
d2sromv

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek, 1 listopada

...
Share
d2sromv

01.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

KRAJ

W reakcji na obniżkę prognoz dla eurostrefy na 2012 r., szwajcarski bank inwestycyjny UBS obniżył prognozę PKB dla Polski do 2,9 proc. z wcześniejszej 3,3 proc. w skali roku. Przewidywana przez bank prognoza za 2013 r. to 3,4 proc. rok do roku.

d2sromv

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli Bankowi Polskiej Spółdzielczości (BPS) pożyczki w wys. 25 mln euro na sfinansowanie kredytu dla małych i średnich firm oraz rozwoju gospodarki rolnej

PKN Orlen obniża od wtorku hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 29 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 30 zł i oleju napędowego o 21 zł na tysiąc litrów.

ZAGRANICA

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim niespodziewanie spadł w październiku 2011 r. do 50,8 pkt z 51,6 pkt w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się tymczasem indeksu na poziomie 52,0 pkt.

d2sromv

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w październiku 2011 roku 47,4 pkt wobec 50,8 pkt we wrześniu, po korekcie.Tymczasem analitycy spodziewali się, że indeks spadnie do 50,0 pkt z 51,1 pkt, przed korektą.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w III kw. 2011 r. o 0,5 proc. kdk, po wzroście w II kw. o 0,1 proc. Analitycy szacowali, że PKB w III kw. wzrósł o 0,3 proc.

Grecki premier Jeorjos Papandreu zapewnił we wtorek kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że referendum ws. drugiego pakietu pomocy dla Grecji wzmocni pozycję kraju w strefie euro oraz na arenie międzynarodowej - podało biuro szefa rządu w Atenach.

Tysiące ludzi wyszły we wtorek na ulicę Nicei, w południowej Francji, domagając się sprawiedliwości społecznej. Na dwa dni przed rozpoczęciem szczytu G20 w pobliskim Cannes, manifestanci skandowali: "Najpierw ludzie, potem finanse!".

d2sromv

Kryzys w Grecji będzie tematem nadzwyczajnych konsultacji, które odbędą się w środę we francuskim Cannes, przed rozpoczęciem szczytu G20 - poinformował rząd w Berlinie.

Na Białorusi od wtorku rosną akcyzy na alkohol i papierosy i olej napędowy, a w Mińsku drożeją o 37 proc. bilety komunikacji miejskiej. Niezależna prasa zauważa, że prawdopodobnie nieuniknione są kolejne podwyżki w następnych miesiącach.

Ministerstwo finansów Irlandii ogłosiło, że rządowy dług jest niższy o 3,6 mld euro niż pierwotnie sądzono, ponieważ suma tej wielkości została przez pomyłkę policzona dwa razy w rozliczeniach między dwiema rządowymi agencjami. (PAP)

pr/

d2sromv

Podziel się opinią

Share
d2sromv
d2sromv