Trwa ładowanie...
d2cupns
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 19 października, 17.00

...

Share
d2cupns

19.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 11,8 proc. rdr, po wzroście o 13,6 proc. rdr w sierpniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 13,2 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

d2cupns

Ceny produkcji przemysłowej we wrześniu wzrosły o 4,3 proc. w stosunku do września 2009 roku, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Deficyt sektora finansów publicznych w 2010 roku wyniesie ok. 8 proc. lub lekko poniżej. Jednak jeśli w IV kwartale bieżącego roku utrzyma się obserwowane w II i III kwartale tempo wzrostu gospodarczego, to może on spaść nawet do ok. 7 proc. - uważa Halina Wasilewska-Trenkner, doradca prezesa NBP i były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Wzrost eksportu w 2010 roku wyniesie 18,4 proc., a importu 19,4 proc., zaś deficyt w obrotach towarowych ukształtuje się na poziomie 12 mld euro - wynika z raportu Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

Zdaniem byłego ministra finansów Mirosława Gronickiego bardzo prawdopodobne jest, że kolejne spowolnienie gospodarcze w Polsce rozpocznie się w 2014 lub 2015 roku. Według Gronickiego, jeżeli nic nie zostanie zrobione w celu redukcji deficytu strukturalnego, poziom długu publicznego liczony wg definicji unijnej około 2018 roku mógłby osiągnąć poziom 70 proc. PKB.

d2cupns

Wpływy z przyjazdów cudzoziemców do Polski, turystów i odwiedzających jednodniowych, w 2010 roku wyniosą 9,7 mld dolarów wobec 9,5 mld dolarów w 2009 roku - wynika z prognoz Instytutu Turystyki.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu deficyt w sierpniu 2010 r. wyniósł 7,5 mld euro wobec deficytu 4,1 mld euro miesiąc wcześniej - podał we wtorek Europejski Bank Centralny w komunikacie.

Bank centralny Chin podwyższa stopy procentowe o 25 pkt bazowych - poinformował bank w komunikacie we wtorek na swojej stronie internetowej.

d2cupns

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła we wrześniu do 610 tys. w ujęciu rocznym, z 608 tys. w sierpniu po korekcie - podał we wtorek Departament Handlu USA w komunikacie.

BUDŻET

Deficyt budżetowy Grecji w 2010 r. może wynieść 8,2 proc. PKB zamiast 7,8 proc. szacowanych w projekcie budżetu - podaje gazeta "To Vima" bez ujawniania źródła informacji.

DŁUG

d2cupns

Ministerstwo Finansów zorganizuje w czwartek przetarg zamiany, na którym zamierza odkupić obligacje DS1110 oraz PS0511 - podał resort we wtorkowym komunikacie. W zamian MF chce sprzedać papiery WZ0121 i IZ0823.

Podaż obligacji drogowych emitowanych przez BGK na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego w 2011 roku będzie zbliżona do tej planowanej na 2010 rok. Emitowane będą zapewne obligacje długoterminowe - poinformował PAP Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

Polska oczekuje, że KE wyjdzie bardziej naprzeciw polskim postulatom ws. uwzględnienia - przy obliczaniu długu i deficytu publicznego - kosztów reform emerytalnych na korzyść krajów, które je przeprowadziły - powiedział w poniedziałek minister finansów Jacek Rostowski.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 115,94 punktów bazowych.

d2cupns

WSKAŹNIKI

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa, rośnie nieprzerwanie już od jedenastu miesięcy - poinformowało we wtorek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w październiku 2010 r. gorsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Opublikowany we wtorek raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, spadł do minus 7,2 pkt z minus 4,3 pkt we wrześniu.

GIEŁDA

d2cupns

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 1,39 proc. i wyniósł 2626,39 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 0,3 proc. do 23.477,20 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,43 proc. i wyniósł 9.539,45 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 1,6 proc. i wyniósł 3.001,85 pkt.

SPÓŁKI

Zakłady Azotowe Puławy złożyły wiążącą ofertę kupna Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych "Fosfory" od Ciechu. Wkrótce mogą wpłynąć kolejne oferty - poinformowały spółki we wtorkowych komunikatach.

Dolnośląskie Surowce Skalne dostarczą na budowę odcinka autostrady A1 Piekary Śląskie - Maciejów kruszywa wartości 21,7 mln zł netto - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Spółka Polmed zadebiutuje na GPW 21 października - poinformowała spółka w komunikacie.

Wyniki całego sektora oponiarskiego, w tym Firmy Oponiarskiej Dębica będą w trzecim kwartale 2010 roku ponownie obciążone wzrostem kosztów produkcji m.in. z powodu rosnących cen surowców, w tym przede wszystkim kauczuku - poinformował we wtorek prezes Dębicy Jacek Pryczek.

W przetargu organizowanym przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA na budowę Scentralizowanego Systemu Dostępu do Informacji Publicznej wpłynęło pięć ofert, a wśród nich oferty Compu, Comarchu oraz konsorcjum Sygnity i Winuela - poinformowała PAP Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA.

Capital Group International Inc. ma 67.546.647 akcji Telekomunikacji Polskiej, stanowiących 5,057 proc. kapitału zakładowego i głosów na WZA - podał telekom w komunikacie.

TFI Allianz Polska zwiększył zaangażowanie w spółce Netmedia i obecnie ma 5,32 proc. kapitału zakładowego i głosów na WZA - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Bank of America Corp. zanotował w III kw. 2010 r. zysk na akcję na poziomie 27 centów - podał bank w komunikacie we wtorek.

Goldman Sachs Group zanotował w III kw. 2010 r. zysk na akcję w wysokości 2,98 USD - poinformowała spółka we wtorek w komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8268 a kurs złotego do euro na 3,9317 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3859 USD i 113,16 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

Sprzedaż netto w TFI wyniosła we wrześniu 405 mln zł, większość środków płynęła do funduszy pieniężnych i gotówkowych oraz dłużnych - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

PRYWATYZACJA

Ministerstwo Skarbu Państwa utworzy, w oparciu o Dipservice i TON Agro, holding nieruchomościowy, który w 2011 roku zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. MSP analizuje, jakie jeszcze spółki nieruchomościowe mogą być włączone do grupy - poinformował PAP rzecznik prasowy resortu skarbu Maciej Wewiór.

Kulczyk Holding jest jednym z dwóch inwestorów, które resort skarbu wybrał do równoległych negocjacji w sprawie sprzedaży 51 proc. akcji Enei - wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Z informacji agencji Bloomberg wynika, że drugim inwestorem wybranym przez ministerstwo jest GDF Suez.

ENERGETYKA

Wszyscy sprzedawcy prądu w Polsce chcą podwyżek w przyszłym roku dla gospodarstw domowych - od około 13 proc. do prawie 22 proc. Firmy te złożyły wnioski taryfowe do Urzędu Regulacji Energetyki - poinformowała rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

BUDOWNICTWO

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej wzrosła w ostatnim tygodniu o 0,2 proc., zaś cena maksymalna pręta żebrowanego spadła o 2,0 proc. - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

OPINIA

Wtorek na warszawskiej giełdzie upłynął pod znakiem spadków, m.in. z powodu podwyżki stóp procentowych w Chinach. Ewentualne zejście WIG-u 20 poniżej poziomu 2.603 pkt., czyli wsparcia poprzedniego spadku, zwiększa ryzyko dłuższej korekty - oceniają analitycy.

Bank Morgan Stanley (MS) podtrzymał prognozę podwyżki podstawowych stóp procentowych w Polsce, zakładającą, iż dojdzie do niej jeszcze w październiku.

Pomimo wakacji sprzedaż nowych mieszkań w III kwartale wzrosła. Ceny kolejny już kwartał z rzędu pozostawały stabilne - podała firma doradcza REAS. Jednocześnie, sygnały napływające z firm wskazują na to, że deweloperzy zamierzają w ostatnim kwartale roku wprowadzić na rynek więcej nowych inwestycji.

Spowolnienie wzrostu gospodarczego w gospodarkach rozwiniętych może wpłynąć na ograniczenie ożywienia na rynkach wschodzących - ocenia Nouriel Roubini, profesor New York University.

Zasadnicze problemy Grecji, Irlandii, Włoch, Portugalii i Hiszpanii nie zostały rozwiązane - ocenia Nouriel Roubini, profesor New York University.

Światowa gospodarka wyszła z recesji, ale nie z kryzysu - ocenił we wtorek Gill Marcus, gubernator banku centralnego RPA.

PROGNOZA

Ministerstwo Gospodarki prognozuje, że wzrost PKB w III i IV kwartale może wynieść po 3,5 proc., a produkcja przemysłowa w październiku może również osiągnąć wynik dwucyfrowy - powiedziała we wtorek PAP Aneta Piątkowska, dyrektor departamentu analiz i prognoz resortu gospodarki.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji tanieje w reakcji na oczekiwany wzrost zapasów paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 42 centy, czyli 0,5 proc., do 82,66 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na grudzień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 83,92-83,94 USD za baryłkę.

Ceny miedzi w Londynie spadają podczas tej sesji z najwyższych poziomów od 27 miesięcy - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 8.445,00 USD za tonę, niemal bez zmian, po wcześniejszym wzroście notowań o 0,6 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8312,50 USD/t.(PAP)

amp/ ana/

d2cupns

Podziel się opinią

Share
d2cupns
d2cupns