Trwa ładowanie...
dpkdj41
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 24 stycznia, 20.00

...

Share
dpkdj41

24.01. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Wzrost PKB w Polsce w 2011 roku wyniósł 4,2 proc., zaś w tym roku spowolni do 2,3 proc. - wynika z najnowszych prognoz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

dpkdj41

Rada Polityki Pieniężnej dyskutowała na wtorkowym posiedzeniu roboczym kwestię wsparcia finansowego dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Temat ten będzie poruszany na kolejnych posiedzeniach Rady, gdy zostaną określone warunki, na jakich NBP miałby udzielić pożyczki - poinformowała PAP Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP.

Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych w grudniu spadła o 2.366,6 mln zł w porównaniu z listopadem - podał NBP.

W poniedziałek, 23 stycznia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.078,93 mln zł wobec 27.535,32 mln zł w piątek - podał NBP. Na depozycie na koniec dnia znajdowało się w piątek 200 mln zł.

PKB w IV kwartale 2011 roku rósł w tempie ok 4 proc. - napisał Bankowy Fundusz Gwarancyjny w swoim comiesięcznym biuletynie.

dpkdj41

Polska może nie przyłączyć się do paktu fiskalnego, jeśli będzie on dzielił Unię Europejską na członków strefy euro oraz pozostałe kraje - poinformował we wtorek premier Donald Tusk.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Bank centralny Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu swojego posiedzenia.

Bank centralny na Węgrzech nieoczekiwanie pozostawił we wtorek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Główna stopa procentowa wynosi nadal 7,00 proc.

dpkdj41

Zamówienia w przemyśle strefy euro spadły w listopadzie 2011 r. mdm o 1,3 proc., po wzroście poprzednio o 1,5 proc., po korekcie - poinformował we wtorek w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

Zadłużenie W. Brytanii przekroczyło 1 bln (tysiąc miliardów) funtów szterlingów. Jest to najwięcej od 1993 r., gdy zaczęto gromadzić dane. Według opublikowanych we wtorek danych, wielkość tego zadłużenia na koniec grudnia 2011 roku osiągnęła 1,4 bln funtów.

WYDARZENIA - ZAGRANICA

Zadłużona Grecja i przeciągające się rozmowy z prywatnymi wierzycielami stały się głównym tematem na poniedziałkowym szczycie strefy euro. Mówiono m.in. także o pakcie fiskalnym. Jego obecna wersja to dobra podstawa do dalszej debaty - ocenił szef eurolandu.

dpkdj41

Polska podpisze międzyrządowy traktat o pakcie fiskalnym, jeśli zawarte w nim rozwiązania będą wystarczająco wspólnotowe i zgodne z polskimi interesami, "a jak nie - to nie" - zapewnił w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Wszystkie kraje spoza euro i niektóre z eurolandu popierają polski pomysł organizacji szczytów euro z udziałem obserwatorów spoza strefy - powiedział we wtorek minister finansów Jacek Rostowski po poniedziałkowej debacie nt. projektu paktu fiskalnego.

Hiszpania sprzedała bony, 3- i 6-miesięczne, o łącznej wartości 2,51 mld euro. Target wynosił 2,5 mld euro - poinformował we wtorek Bank Hiszpanii.

Australia pójdzie w ślady Unii Europejskiej i także zakaże importu ropy naftowej z Iranu - ogłosił we wtorek australijski szef dyplomacji Kevin Rudd. W poniedziałek o embargu na irańską ropę zdecydowali ministrowie UE.

dpkdj41

DŁUG

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 246,18 punktów bazowych, wobec 256,71 punktów bazowych na koniec ubiegłego tygodnia.

NBP nie podjął jeszcze decyzji, czy doda obligacje emitowane przez rząd polski nominowane w walutach obcych do listy akceptowanych aktywów w transakcjach zabezpieczonych - poinformował we wtorek PAP Witold Koziński, wiceprezes NBP. Zaznaczył, że płynność tych papierów jest niska, dlatego kwestia ta jest nadal badana przez bank centralny. Wiceprezes dodał także, że NBP nie obserwuje nadal popytu na operacje repo oraz swap walutowy.

WSKAŹNIKI

dpkdj41

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2012 r. 50,5 pkt wobec 48,8 pkt w grudniu - podały źródła rynkowe we wstępnych wyliczeniach.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2012 roku 48,7 pkt wobec 46,9 pkt na koniec grudnia - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2011 r. 50,4 pkt wobec 48,3 pkt w grudniu - podano wstępne wyliczenia na stronach internetowych.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2011 roku 48,5 pkt wobec 48,9 pkt na koniec grudnia - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2012 roku 51,7 pkt wobec 50,3 pkt na koniec grudnia - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2012 roku 50,9 pkt wobec 48,4 pkt na koniec grudnia - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2012 roku 54,5 pkt wobec 52,4 pkt na koniec grudnia - podano wstępne wyliczenia.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w styczniu 2012 roku w stosunku do ostatniego grudniowego pomiaru do 24,0 pkt. z 23,9 pkt. - poinformował Związek Banków Polskich oraz Pentor.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł w styczniu i wyniósł 12 punktów, wobec 3 punktów zanotowanych w grudniu - poinformował oddział Fed w Richmond.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,04 proc. i wyniósł 2264,78 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,53 proc., do 5.751,90 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,47 proc. i wyniósł 3.322,65 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,27 proc. i wyniósł 6.419,22 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu sesji spadł o 0,89 proc. i wyniósł 18.849,68 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,22 proc. i wyniósł 8.785,33 pkt.

SPÓŁKI

Synthos planuje z zysku osiągniętego w 2011 roku przeznaczyć na wypłatę dywidendy 300 mln zł - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Cyfrowy Polsat zamówił pakiet danych w usłudze bezprzewodowej transmisji danych w sieci Mobyland o wielkości 13 mln gigabajtów i łącznej wartości 103 mln zł - poinformował NFI Midas we wtorkowym komunikacie.

W przetargu na trzecią część projektu "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych", złożone zostały dwie oferty: konsorcjum Kamsoft i Asseco Poland zaproponowało cenę 159,85 mln zł brutto, a Sygnity zaproponowało 163,68 mln zł brutto.

Resort skarbu podtrzymuje plan sprzedaży PLL LOT jeszcze w tym roku - poinformowała PAP rzeczniczka MSP Magdalena Kobos. Dodała, że resort rozmawia z dwoma potencjalnymi inwestorami. Znana jest nazwa jednego z nich - Turkish Airlines.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ogłosił przetarg na wdrożenie Centralnego Systemu Bankowego wraz z niezbędną infrastrukturą oraz usługą utrzymania - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE. Wartość zamówienia może wynieść kilkadziesiąt mln zł.

Akcje szwajcarskiej spółki rafineryjnej Petroplus Holdings, spadły na giełdzie w Zurychu o 88 proc. w reakcji na komunikat firmy, że planuje ogłoszenie niewypłacalności, bo nie udało się jej osiągnąć porozumienia z kredytodawcami - podają maklerzy.

Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie Mostostalu Warszawa od decyzji o wyborze oferty konsorcjum Astaldi jako najkorzystniejszej w przetargu na budowę spalarni w Bydgoszczy - poinformowała PAP Małgorzata Stręciwilk, rzeczniczka KIO.

NWZ Apatora uchwaliło przeprowadzenie nieodpłatnego skupu 2 mln akcji własnych od spółki zależnej Apator Mining w celu umorzenia. Uchwaliło także likwidację utworzonego wcześniej na pokrycie kosztów buy-backu funduszu o wartości 17,97 mln zł - podała spółka w uchwałach NWZ z 23 stycznia 2012 r.

Millennium Fundusz Inwestycyjny Otwarty, w którego imieniu występuje Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, zmniejszył zaangażowanie w Mirbudzie do 4,93 proc. udziału w kapitale zakładowym oraz głosów na WZA spółki - podał Mirbud w komunikacie

Multimedia Polska zwiększyły liczbę usług RGU o 147 tys. do ponad 1,5 mln w 2011 roku, z czego 770 tys. to usługi telewizyjne, ponad 400 tys. usługi internetowe i 244 tys. usługi telefoniczne - podały Multimedia w komunikacie prasowym.

Spółka bukmacherska, Fortuna Entertainment Group, otrzymała zezwolenie Ministerstwa Finansów na prowadzenie działalności bukmacherskiej przez Internet. Spółka uruchomi zakłady w serwisie efortuna.pl w środę, 25 stycznia - podała Fortuna w komunikacie.

Zysk operacyjny koncernu chemicznego DuPont wyniósł w IV kwartale 2011 r. 35 centów na akcję - podała spółka w raporcie kwartalnym we wtorek.

Zysk operacyjny na akcję ubezpieczyciela Travelers, spółki z indeksu Dow Jones Industrial Average, wyniósł w IV kw. 2011 1,48 USD - podała spółka we wtorkowym raporcie kwartalnym.

Spółka Verizon Communications Inc., jedna z największych firm telekomunikacyjnych w USA, zanotowała w IV kw. 2011 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 52 centów - podała spółka we wtorek w komunikacie.

Johnson&Johnson zanotował w IV kwartale 2011 r., skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,13 USD - poinformowała spółka we wtorek w raporcie kwartalnym.

Zysk McDonald's w IV kw. 2011 r. wyniósł 1,33 USD na akcję - podała spółka we wtorek w raporcie kwartalnym.

WALUTY

We wtorek, przy dość dużych obrotach na rynku, doszło do niewielkiej korekty, jeśli chodzi o kurs złotego, jednak w drugiej części dnia polska waluta zaczęła się ponownie umacniać. Pozytywny sentyment sprzyjający złotemu powinien się utrzymać w kolejnych dniach, a test poziomu 4,25 za euro nie jest w najbliższym czasie wykluczony. Także na rynku długu doszło do korekty i realizacji części zysków przez inwestorów, a obecnie rynek może znaleźć się w trendzie bocznym.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2970 a kurs złotego do euro na 4,2885 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3003 USD i 100,89 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

INFRASTRUKTURA

W II połowie 2011 roku ogłoszono w Polsce 7.207 przetargów drogowo-mostowych - podała spółka Pressinfo w komunikacie. Wartość ogłoszonych przetargów wyniosła 11,9 mld zł.

W ofercie deweloperów pod koniec 2011 roku znajdowało się 14 tys. gotowych lokali, z czego największą nadpodaż gotowych mieszkań, na poziomie ok. 5 tys., zanotowano w Warszawie - wynika z raportu CEE Property Group.

Ponad 400 mln zł na inwestycje przeznaczy w tym roku samorząd województwa łódzkiego, to ponad 40 proc. wszystkich planowanych wydatków. Przyjęty we wtorek przez radnych budżet województwa zakłada deficyt na poziomie 61 mln zł, czyli 6,72 proc. planowanych dochodów.

FUNDUSZE

Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje, aby powszechnie towarzystwa emerytalne (PTE) nie wypłacały dywidendy za 2011 rok, a wypracowane zyski przeznaczyły na wzmocnienie bazy kapitałowej - podała Komisja w komunikacie.

OPINIE, PROGNOZY

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się niewielkimi spadkami indeksów. Zdaniem analityków w perspektywie krótkoterminowej potencjał wzrostowy rynku się wyczerpuje, tym bardziej, że inwestorzy czekają na publikację istotnych danych makro w tym tygodniu. Jeśli będą dobre, to WIG 20 może atakować poziom 2.305 pkt, a potem nawet 2.400 pkt.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył we wtorek prognozy wzrostu gospodarczego na świecie w latach 2012 - 2013 oraz ostrzegł przed recesją w Europie i spowolnieniem w gospodarkach chińskiej i indyjskiej.

Najprawdopodobniej w marcu opublikujemy szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce - poinformował PAP we wtorek dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki.

Nałożenie podatku od wydobycia gazu łupkowego powinno nastąpić nie wcześniej niż w ciągu pięciu, sześciu lat, gdy będzie już wiadomo, jakie są zasoby wydobywalne, koszty i relacje między nakładami a zyskami. Na obecnym etapie każda dodatkowa opłata byłaby barierą inwestycyjną - ocenia Andrzej Cylwik, prezes Case-Doradcy.

Polskie PKB w 2015 roku może wzrosnąć dzięki polityce spójności o dodatkowe 5,7-7,4 proc. - wynika z badań opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W 2015 r. PKB na mieszkańca może sięgnąć 69 proc. średniej unijnej; teraz jest to ok. 63 proc.

Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2012 roku wyniesie 5,39 proc. rdr - poinformował Pentor w komunikacie.

2012 rok powinien przynieść poprawę sytuacji na warszawskiej giełdzie. W połowie roku główne indeksy powinny być wyżej niż obecnie, skalę wzrostów ograniczać będzie jednak niepewność co do przyszłości strefy euro - uważa Grzegorz Łętocha, dyrektor departamentu zarządzania aktywami w BPH TFI.

Kurs złotego na koniec stycznia ukształtuje się na poziomie 4,32 za euro - uważają ekonomiści z banku BZ WBK.

Bank of America/Merrill Lynch podniósł prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2012 r. do 3,0 proc. wobec 2,6 proc. prognozowanych poprzednio - wynika ze styczniowego raportu banku. Ekonomiści banku zmienili także prognozę dla polityki pieniężnej i obecnie spodziewają się dwóch podwyżek stóp po 25 pb w I połowie roku.

Krótkoterminowo polska waluta wykazuje objawy "wykupienia", dlatego możliwa jest przejściowa stabilizacja kursu w okolicach 4,28-4,30 za euro. Po tym ruchu technicznym należy się spodziewać dalszego umocnienia, a kolejne ważne poziomy to 4,25-4,20 za euro - oceniają ekonomiści z banku ING.

POLITYKA

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oceniła w poniedziałek, że jednym z ważniejszych zadań przywódców europejskich na nadchodzące lata jest budowa unii politycznej w Europie. Podkreśliła, że celem Niemiec nie jest stworzenie "zamkniętego klubu" strefy euro.

Teraz tylko kilka krajów popiera pełne przejście do 30-proc. redukcji emisji CO2; duńska prezydencja nie będzie forsować tego celu, jeśli nie uda jej się przekonać głównych gospodarek UE - zapewnił duński minister ds. klimatu i energii Martin Lidegaard.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji są poniżej 100 USD za baryłkę, bo oczekiwania wzrostu zapasów paliw w USA przeważają nad obawami o skutki embarga wobec Iranu. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 19 centów do 99,77 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 110,65-110,67 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną i są blisko najwyższych poziomów od 4 miesięcy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.395 USD za tonę, po wzroście o 0,4 proc.

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej w ciągu roku nie zmieniła się, zaś cena maksymalna pręta żebrowanego wzrosła o 5,6 proc. - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. (PAP)

zdz/ ana/

dpkdj41

Podziel się opinią

Share
dpkdj41
dpkdj41