Trwa ładowanie...
d29b2rz

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 26 października, 17.00

...

Share
d29b2rz

26.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Tempo wzrostu PKB w III kw. było przynajmniej na poziomie z II kw - powiedziała we wtorek Halina Dmochowska, wiceprezes GUS.

Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 11,5 proc. wobec zrewidowanego 11,4 proc. w sierpniu - podał GUS.

d29b2rz

Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 8,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku, po wzroście o 6,6 proc. rdr w sierpniu, a mdm wzrosła o 1,2 proc. - podał GUS.

Z danych GUS na koniec września 2010 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 295,4 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 62,4 tys. więcej niż w sierpniu 2010 r. i o 3,5 tys. mniej niż przed rokiem.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-wrzesień była o 11,9 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2009 roku przy mniejszym o 1,1 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,8 proc.- podał GUS w komunikacie.

Obroty w handlu detalicznym we wrześniu 2010 r. wzrosły o 10,0 proc. rdr po wzroście w sierpniu o 6,8 rdr - podał we wtorek GUS.

d29b2rz

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła we wrześniu o 14,8 proc. rdr, po wzroście w sierpniu o 16,3 proc., a mdm wzrosła o 6,4 proc. - podał GUS.

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły we wrześniu w ujęciu rdr o 12,2 proc., po wzroście o 21,3 proc. w sierpniu - podał GUS.

W III kwartale 2010 r. zanotowano niewielkie pogorszenie nastrojów konsumenckich - podał we wtorek w komunikacie GUS.

Z danych GUS na koniec września 2010 roku wynika, że 522 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 43,9 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 26,0 tys. osób - podał GUS we wtorek w komunikacie.

d29b2rz

Przewozy ładunków w wrześniu 2010 r. wzrosły o 0,3 mln ton do 36,1 mln ton z 35,8 mln ton w sierpniu po korekcie - podał we wtorek GUS.

Możliwie szybkie i bezpieczne wejście do strefy euro pozostaje strategicznym celem Polski - poinformował wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro Ludwik Kotecki.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Bank centralny Szwecji, Riksbank, podwyższył we wtorek swoją główną stopę procentową o 25 pkt bazowych - poinformował bank w komunikacie.

d29b2rz

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w III kw. 2010 r. o 0,8 proc. kdk, po wzroście w II kw. o 1,2 proc. - poinformowało we wtorek we wstępnych wyliczeniach Biuro Krajowej Statystyki w Londynie.

BUDŻET

Przedstawione przez rząd Węgier plany znacznego zredukowania deficytu budżetowego są "śmiałe, ale także ryzykowne" i zawierają wiele elementów niepewnych - oświadczyli w poniedziałek przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

DŁUG

d29b2rz

Polska nie domaga się już zmiany statystycznej metodologii liczenia długu publicznego, ale chce, by koszty reformy emerytur były w pełni i trwale odliczane od deficytu i długu przy podejmowaniu w UE decyzji o procedurze karnej przeciwko krajowi z nadmiernym zadłużeniem.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 116,92 punktów bazowych.

WSKAŹNIKI

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w październiku 2010 roku do 50,2 pkt z 48,6 pkt w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board.

d29b2rz

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł w październiku do 5 punktów z minus 2 punktów odnotowanych przed miesiącem - poinformował we wtorek oddział Fed w Richmond.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w sierpniu o 1,23 proc. rdr i wyniósł 148,59 punktów.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na listopad 2010 r. pozostanie bez zmian, na poziomie 4,9 pkt - podała we wtorek niemiecka grupa badań rynkowych GfK.

We Francji niespodziewana poprawa zaufania konsumentów - w październiku 2010 indeks zaufania wzrósł do minus 34 pkt z minus 35 pkt we wrześniu - podał we wtorek w komunikacie instytut statystyczny Insee.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,47 proc. i wyniósł 2.629,35 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 0,67 proc. do 23.261,5 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,25 proc. i wyniósł 9.377,38 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,3 proc. i wyniósł 3.041,54 pkt.

SPÓŁKI

Budowa księgi popytu na akcje Giełdy Papierów Wartościowych została skrócone o cztery godziny; zamiast o 17.00 zakończy się o godzinie 13.00 w czwartek, 28 października - poinformowała giełda w aktualizacji do prospektu emisyjnego. Na potrzeby budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych przedział cenowy akcji GPW został ustalony na 36-46 zł.

Prezes GPW Ludwik Sobolewski ocenia, że zainteresowanie ofertą akcji warszawskiej giełdy ze strony inwestorów instytucjonalnych jest na "ponadprzeciętnie wysokim poziomie".

Zysk netto GPW po 9 miesiącach 2010 roku spadł do 76,6 mln zł z 81,2 mln zł w tym samym okresie zeszłego roku. Zysk operacyjny wzrósł po trzech kwartałach do 74,9 mln zł z 63,1 mln zł w analogicznym okresie 2009 - poinformowała giełda w aneksie do prospektu emisyjnego.

Zysk netto Grupy TVN w trzecim kwartale 2010 roku wyniósł 61,02 mln zł w porównaniu z 58,2 mln zł zysku rok wcześniej. Konsensus rynkowy zakładał zysk netto na poziomie 35,8 mln zł.

TVN obniżył prognozę liczby klientów platformy "n" na koniec 2010 roku do ponad 800 tys. z 870 tys. W trzecim kwartale platforma cyfrowa zrealizowała tegoroczny cel 60 zł ARPU - podał TVN w raporcie kwartalnym.

Roczna marża EBITDA grupy TVN będzie utrzymana około poziomu osiągniętego dotychczas - podała spółka w prezentacji.

TVN spodziewa się schłodzenia rynku reklamy w IV kw. 2010 roku - podała spółka w prezentacji na stronie internetowej.

Grupa TVN w całym 2010 roku chce utrzymać dotychczasowe dynamiki wyników pomimo spodziewanego schłodzenia rynku reklamy w czwartym kwartale - wynika z wypowiedzi prezesa TVN Marcusa Tellenbacha.

Przychody grupy TVN w czwartym kwartale będą rosły podobnie jak w I-III kwartale - poinformował we wtorek dziennikarzy członek zarządu TVN John Driscoll.

Zysk netto grupy Banku Millennium w trzecim kwartale 2010 roku wyniósł 76,3 mln zł, podczas gdy rok wcześniej bank miał stratę w wysokości 87 mln zł - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się nieznacznie powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 72 mln zł.

Bank Millennium ocenia, że szczyt pogorszenia jakości portfela kredytów w leasingu i korporacyjnym został już osiągnięty i w przyszłości jakość tych portfeli może się poprawiać - poinformował Joao Bras Jorge, członek zarządu banku.

Bank Millennium rozważa emisję euroobligacji - poinformował Bogusław Kott, prezes banku.

Bank Millennium będzie chciał utrzymać poziom marży odsetkowej na obecnym poziomie - poinformował Bogusław Kott, prezes banku.

Stalprofil w trzecim kwartale poprawił rok do roku przychody i rentowność. Spółka chce w 2011 roku rozpocząć poszukiwania firm do przejęcia, na które może wydać około 30 mln zł - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Stalprofilu Jerzy Bernhard.

Stalprofil spodziewa się, że pierwsza oferta publiczna jego firmy zależnej Izostal może zostać przeprowadzona w listopadzie. Spółka ocenia, że zainteresowanie inwestorów ofertą Izostalu jest duże - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Stalprofilu Jerzy Bernhard.

Oferta konsorcjum Mirbudu o wartości 128,8 mln zł na budowę obwodnicy Ełku została wybrana jako najkorzystniejsza - poinformowała spółka w komunikacie.

PZ Cormay podwyższył prognozy na 2010 rok i szacuje, że przychody grupy wyniosą 62,03 mln zł, zysk brutto 6,7 mln zł, a zysk netto 6,0 mln zł - podał PZ Cormay w komunikacie. W 2011 roku Cormay chce zwiększyć przychody o 30 proc. rok do roku.

NFI Empik Media&Fashion szuka firm do przejęcia na rynku polskim, rosyjskim i tureckim, ale nie spodziewa się finalizacji akwizycji w 2010 roku - poinformował PAP w wywiadzie Jacek Bagiński, dyrektor finansowy spółki.

Skonsolidowane przychody NFI Empik Media & Fashion w III kwartale 2010 roku, w porównywalnej liczbie sklepów, wzrosły dzięki wysokim dynamikom w Rosji i Niemczech oraz poprawie sprzedaży w Polsce. Grupa odnotowała także wzrost EBITDA, ale wynik netto był ujemny z powodu wyższej amortyzacji, kosztów finansowych oraz negatywnego wpływu różnic kursowych po osłabieniu rubla wobec euro - poinformował PAP w wywiadzie Jacek Bagiński, dyrektor finansowy spółki.

Największe związki zawodowe działające w KGHM szacują, że w pierwszej połowie listopada zakończą się referenda strajkowe w oddziałach Polskiej Miedzi i zostaną podjęte decyzje co do dalszych działań.

Kurs akcji spółki Krynicki Recykling spadł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na warszawskiej giełdzie o 7,75 proc., do 3,69 zł.

Krynicki Recykling prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia dwóch firm z branży - poinformował dziennikarzy prezes spółki Adam Krynicki.

Action podpisał z Centrum Projektów Informatycznych MSWiA umowę na "Dostawę urządzeń brzegowych dla potrzeb wdrożenia aplikacji informatycznych realizowanych w ramach projektów prowadzonych przez CPI MSWiA, w tym aplikacji Zintegrowanego Modułu Obsługi Końcowego Użytkownika, wpierającej zadania z obszaru wydawania dowodów osobistych, ewidencji ludności i aktów stanu cywilnego" - poinformowało CPI MSWiA. Z informacji PAP wynika, że wartość kontraktu to 8 mln zł brutto.

Art New Media do końca 2011 roku chce przenieść się na główny parkiet. Spółka jest zainteresowana rozwojem w obszarze PR. W tej chwili kupuje papiery notowanej na NewConnect Liberty Group. Obecnie ma ponad 30 proc. akcji firmy, docelowo zamierza osiągnąć ok. 50-proc. udział w jej akcjonariacie.

Producent gier na platformy stacjonarne i mobilne, spółka 11 bit studios 28 października zadebiutuje na NewConnect - poinformowała 11 bit studios w komunikacie prasowym.

Multikino planuje debiut na giełdzie pod koniec listopada lub na początku grudnia - powiedział PAP prezes Multikina Piotr Zygo.

Infovide-Matrix w ciężar wyników za 2010 r. utworzy rezerwę w wysokości około 2,5 - 3 mln zł w związku z zamiarem złożenia wniosku o upadłość przez spółkę Utilis IT - poinformował PAP wiceprezes Infovide-Matrix Borys Stokalski.

Przedstawiciele TUI Poland szacują, że w 2011 roku rynek turystyczny w Polsce wrośnie o około 15 proc. Biuro podróży planuje wzrost 2-3 razy większy i chce osiągnąć około 15 proc. udziału w rynku, a w ciągu maksymalnie 5 lat zostać liderem na polskim rynku turystycznym z udziałem około 20 proc. - poinformował na wtorkowej konferencji prezes TUI Poland Marek Andryszak.

Carrefour Polska stawia na rozwój sieci franczyzowej, w przyszłym roku planuje otworzyć 200 osiedlowych sklepów franczyzowych Carrefour Express. W kolejnych latach tempo otwarć w tym segmencie może być podobne - poinformowali przedstawiciele spółki na spotkaniu prasowym.

Zysk spółki DuPont, drugiego co do wielkości producenta chemikaliów na świecie, wyniósł w III kwartale 2010 r. 0,40 USD na akcję - podała firma w komunikacie we wtorek.

Ford Motor Co., zanotował w III kw. 2010 r. zysk netto w wysokości 1,69 mld USD, najwyższy w ponad 100-letniej historii tego koncernu.

WALUTY

W środę, jeśli chodzi o Polskę, oczy inwestorów będą zwrócone głównie w kierunku NBP i Rady Polityki Pieniężnej, która ogłosi swoją decyzję odnośnie stóp procentowych. Kierunek notowań złotego oraz papierów dłużnych będzie zależał od tego, czy stopy zostaną podniesione czy pozostawione bez zmian.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8207 a kurs złotego do euro na 3,9351 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3912 USD i 113,11 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

BUDOWNICTWO

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej wzrosła w ostatnim tygodniu o 1,2 proc., zaś cena maksymalna pręta żebrowanego spadła o 5,6 proc. - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

OPINIA

Wtorkowa sesja na GPW nie zmieniła ogólnego obrazu rynku, pomimo że zakończyła się niewielkim spadkiem indeksu WIG 20 - oceniają analitycy. Ich zdaniem, dopóki indeks znajduje się powyżej poziomu 2.600 pkt, rynkowi nie grozi korekta.

Niska inflacja bazowa, wskazująca na brak ogólnej presji inflacyjnej w gospodarce, to najważniejszy z argumentów przemawiający za utrzymaniem podstawowych stóp procentowych bez zmian na obecnym posiedzeniu RPP - sądzą analitycy banków inwestycyjnych w Londynie.

Dynamika sprzedaży detalicznej, która we wrześniu wyniosła 8,6 proc. rdr, może się nie utrzymać w świetle danych z rynku pracy, dowodzących wzrostu stopy bezrobocia do 11,5 proc. rdr. - sądzi BNP Paribas.

Grecja prawdopodobnie ogłosi niewypłacalność w ciągu najbliższych 3 lat, bo cięcia budżetowe nie wystarczą, aby zredukować zadłużenie - uważa Mohamed A. El-Erian, prezes Pacific Investment Management Co.

Kombinacja silnego ożywienia gospodarczego w gospodarkach rynków wschodzących oraz luźna polityka monetarna w gospodarkach rozwiniętych powinna umożliwić kontynuację wzrostów cen akcji na światowych rynkach w kolejnych 12 miesiącach - uważa Lars Kalbreier, główny analityk ds. globalnego rynku akcji w Credit Suisse.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji tanieje w reakcji na oczekiwania, że słabszy popyt na paliwa spowoduje wzrost amerykańskich zapasów surowca - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 47 centów do 82,05 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na grudzień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 83,09-83,11 USD za baryłkę.

Ceny miedzi w Londynie podczas tej sesji spadają z poziomów najwyższych od ponad 27 miesięcy, bo wysokie notowania metalu zniechęcają inwestorów w Chinach do jego nabywania - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 8.470,00 USD za tonę, po spadku o 0,6 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8474,00 USD/t.(PAP)

amp/ jtt/

d29b2rz

Podziel się opinią

Share
d29b2rz
d29b2rz