Trwa ładowanie...
d14kd89
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 28 września, 17.00

...

Share
d14kd89

28.09. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Napływ BIZ w 2010 r. może wynieść 10 mld euro, podobnie w roku przyszłym - poinformował PAP wiceminister gospodarki Rafał Baniak. W ocenie Baniaka, do końca września napływ BIZ wyniesie 7,8 mld euro.

d14kd89

Projekt zmian ustawy o finansach publicznych przewiduje wzmocnienie procedur ostrożnościowych, w przypadku, gdy relacja państwowego długu publicznego do PKB przekroczy 55 proc. - podano w Strategii Zarządzania Długiem Publicznym 2011-2014. Wśród wspomnianych procedur znajduje się okresowe zwiększenie stawek podatku VAT oraz wyłączenie stosowania części ulg i zwolnień w PIT.

W sierpniu eksport z Polski wyniósł 9,29 mld euro, co oznacza spadek o 4,7 proc. mdm i wzrost o 20,8 proc. rdr - wynika z szacunków Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. W prognozach KUKE przewiduje, że w okresie sierpień-październik 2010 eksport w euro wzrośnie o 16,4 proc. rdr, a w całym 2010 roku zanotuje wzrost na poziomie 18,4 proc. rdr.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Stopa bezrobocia na Węgrzech spadła do 11,0 proc. w okresie trzech miesięcy VI-VIII 2010 r. z 11,4 proc. w III-V 2010 r.- poinformował we wtorek w komunikacie węgierski urząd statystyczny (KSH).

d14kd89

WSKAŹNIKI

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed spadł we wrześniu do minus 2 punktów z 11 punktów odnotowanych przed miesiącem - poinformował we wtorek oddział Fed w Richmond.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł we wrześniu 2010 roku do 48,5 pkt z 53,2 pkt w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na październik 2010 r. wzrósł do 4,9 pkt z 4,3 pkt we wrześniu, po korekcie - podała we wtorek niemiecka grupa badań rynkowych GfK.

d14kd89

Wydatki konsumentów we Francji spadły w sierpniu 2010 r. o 1,6 proc. mdm, po wzroście w lipcu o 2,7 proc. - poinformował we wtorek w komunikacie urząd statystyczny InSEE w Paryżu.

Wskaźnik zaufania konsumentów we Włoszech we wrześniu 2010 r. niespodziewanie wzrósł do 107,2 pkt ze 104,1 pkt w sierpniu - poinformował we wtorek w komunikacie instytut ISAE w Rzymie.

Wrześniowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że w porównaniu do sierpnia liczba osób oczekujących wzrostu inflacji zmniejszyła się - podał Ipsos w komunikacie.

BUDŻET

d14kd89

Budżet zaoszczędzi 1,4 mld zł na likwidacji ulgi akcyzowej od biokomponentów dodawanych do paliw - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Według dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego spowoduje to wzrost cen o średnio o 5-7 groszy na litrze paliwa.

DŁUG

Strategia Zarządzania Długiem na lata 2011-2014 zakłada utrzymanie poziomu 20-30 proc. długu w walutach obcych oraz osiągnięcie w horyzoncie strategii zapadalności długu krajowego na poziomie 4,5 roku.

W latach 2010-12 relacja długu do PKB będzie utrzymywać się blisko progu 55 proc. W latach 2013-2014 przewiduje się spadek tej relacji do poziomu 52,7 proc. - wynika z opublikowanej we wtorek Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2011-14. Potwierdziły się tym samym poniedziałkowe informacje PAP, że w perspektywie strategii dług nie przekroczy 55 proc. PKB.

d14kd89

Potrzeby pożyczkowe brutto budżetu państwa w 2011 roku wyniosą 167,53 mld zł wobec tegorocznych potrzeb pożyczkowych ocenianych na 193,52 mld zł - napisano w uzasadnieniu projektu budżetu na 2011 rok.

Strategia Zarządzania Długiem na lata 2011-2014 zakłada emisje benchmarków o wartości co najmniej 5 mld euro, a w horyzoncie strategii możliwe jest zwiększenie ich wartości nawet do 30 mld euro.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 1,15 proc. i wyniósł 2572,31 pkt.(

d14kd89

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,1 proc. i wyniósł 9.495,76 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,6 proc. i wyniósł 2.611,35 pkt.

SPÓŁKI

Rada nadzorcza Tauronu powołała z dniem 1 października Joannę Schmid na stanowisko wiceprezesa spółki - podał Tauron w komunikacie.

Eurocash planuje prywatną emisję nie więcej niż 11.285.056 warrantów subskrypcyjnych serii A uprawniających do objęcia tylu samo akcji serii L, a decyzję mają podjąć akcjonariusze na walnym zgromadzeniu 25 października - podała spółka w projektach uchwał na walne.

Cena emisyjna do 1,0 mln akcji serii H sieci klinik medycznych Polmed została ustalona na 3,5 zł, czyli w górnej granicy widełek przedziału cenowego - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Poltronic, importer i dystrybutor szerokiego zakresu elektroniki, 1 października planuje zadebiutować na NewConnect - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

PKP PLK wybrał ofertę konsorcjum, którego liderem jest ZUE, na modernizację infrastruktury kolejowej na odcinku Ciechanów-Mława. Wartość oferty wynosi 455,8 mln brutto, czyli 373,6 mln netto - podała spółka w komunikacie prasowym.

Około 5 tys. pracowników Telekomunikacji Polskiej i Centertela od początku października przejdzie do Orange Customer Service, spółki, która obsługiwać będzie klientów obu firm - poinformował PAP Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP.

Comarch chce sprzedać jeden z dwóch budynków biurowych przy ulicy Puławskiej w Warszawie. Cena wywoławcza to 6,5 mln zł - poinformował PAP Paweł Kozyra, rzecznik Comarchu.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na zaprojektowanie, budowę i wdrożenie Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej - etap I złożyło ośmiu oferentów, a wśród nich konsorcjum z udziałem ATM-u oraz spółka Wasko - poinformował portal Tetraforum.pl. Jest to jeden z największych tegorocznych przetargów teleinformatycznych, gdyż jego wartość szacowana jest na około 0,5 mld zł.

Swissmed, który ma szpital i przychodnie w Gdańsku oraz przychodnię w Gdyni, liczy, że jeszcze w listopadzie uda mu się wprowadzić na NewConnect swoją spółkę zależną Prywatny Serwis Medyczny (PSM), a z emisji akcji pozyska ok. 4 mln zł - poinformował PAP prezes Swissmedu Roman Walasiński.

Swissmed Centrum Zdrowia chce w 2010 roku zanotować zysk netto przy ok. 30-proc. wzroście przychodów - poinformował PAP prezes Roman Walasiński. Chce też oddzielić w grupie działalność szpitali od przychodni, które przeniesione byłyby do spółki zależnej PSM. Ta z kolei mogłaby w przyszłości trafić do innego inwestora.

Paged prognozuje, że w 2010 roku wypracuje 18,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto przy przychodach na poziomie 340 mln zł - podał Paged w komunikacie.

WALUTY

Rząd w ciągu tygodnia przyjmie plan o nazwie "Narodowe ramy strategiczne euro" - informuje "Dziennik". Dokument nie określi precyzyjnej daty przystąpienia Polski do strefy euro, ale według informacji gazety, nieoficjalnie ministrowie myślą o 2015 roku.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3460 USD i 113,22 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

OPINIA

Przekroczenie granicy 100 mld zł deficytu sektora finansów publicznych w 2010 roku pozostaje w krótkim okresie bez wpływu na rating Polski - powiedział Piotr Kowalski, prezes agencji ratingowej Fitch Polska.

Jeśli koszt ratowania irlandzkiego banku Anglo Irish Bank Corp. przewyższy 35 mld euro, to wówczas możliwa jest kolejna akcja agencji ratingowej Standard & Poor's i obniżenie ratingu kredytowego Irlandii - ocenia Trevor Cullinan, analityk kredytowy Standar & Poor's.

Brak postępu w konsolidacji polityki fiskalnej jest jednym z powodów tłumaczących, dlaczego złoty nie spisuje się tak dobrze, jak uzasadniałyby to dobre dane PKB - napisali we wtorkowym komentarzu (CEEMEA Inwestor) analitycy Morgana Stanley'a.

Globalny wzrost gospodarczy będzie w drugie połowie 2010 roku niższy od prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego - twierdzi John Lipsky, pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego MFW.

KADRY

Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej poprzedniej kadencji, będzie nowym dyrektorem Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego - podała "Rzeczpospolita" na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji tanieje, po raz pierwszy od 5 sesji, w reakcji na spodziewany wzrost zapasów tego surowca - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 49 centów do 76,03 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na listopad 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 77,87-77,89 USD za baryłkę.

Ceny miedzi w Londynie spadają podczas tej sesji. Na rynku nadal dominują obawy o kryzys zadłużenia w Europie - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 7.872,00 USD za tonę, po spadku notowań o 0,5 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7860,50 USD/t.(PAP)

ana/ gor/

d14kd89

Podziel się opinią

Share
d14kd89
d14kd89