Przekręt na półtora miliarda złotych. 10 osób zatrzymanych ws. karuzeli VAT-owskiej
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali kolejne 10 osób w związku ze śledztwem dotyczącym grupy wyłudzającej podatek VAT na fikcyjnym obrocie sprzętem elektronicznym. Według ustaleń prokuratury Skarb Państwa mógł na tym stracić ponad półtora miliarda złotych.
O zatrzymaniach poinformowała w poniedziałek rzeczniczka CBŚP Iwona Jurkiewicz. - W minionym tygodniu w Warszawie, Wrocławiu i Bydgoszczy oraz w innych miejscowościach w woj. mazowieckim i kujawsko-pomorskim funkcjonariusze CBŚP i KAS przeprowadzili akcję, podczas której zatrzymali kolejnych 10 osób - powiedziała Jurkiewicz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Energia z wiatru jest najtańsza. Ekspertka podaje wyliczenia. "Ta różnica jest ogromna"
Ósma seria zatrzymań
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Rzecznik tej prokuratury, prokurator Marcin Saduś, przekazał, że były to ósme, masowe zatrzymania w tej sprawie.
Zatrzymane osoby mają być związane ze sprawą grupy, która według ustaleń śledczych grupa działała w branży elektronicznej od 2014 roku do grudnia 2018 roku na terenie całej Polski i poza jej granicami. - W proceder zaangażowanych było ok. 1,7 tysiąca firm z branży elektronicznej. Prawie 500 z nich było zarejestrowanych za granicą - wyjaśniła rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.
- Fikcyjne podmioty wystawiały faktury VAT, dokumentujące rzekomy obrót sprzętem RTV i AGD. Spółki wykazywały je w deklaracjach podatkowych i w ten sposób zaniżały wartość należnego podatku - tłumaczy Pasieczyńska. Były to przede wszystkim telewizory, karty pamięci, telefony komórkowe i tablety, które podlegały kilkukrotnemu, pozornemu obrotowi przez zaangażowane spółki. W dalszej kolejności sprzęt z wykorzystaniem innego systemu karuzeli podatkowej ostatecznie trafiał do faktycznej dystrybucji i rąk użytkowników.
- Jak szacują śledczy z Wydziału II do Spraw Przestępczości Finansowo-Skarbowej Prokuratury Regionalnej, działania sprawców naraziły Skarb Państwa na uszczuplenia podatkowe w podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 1,5 miliarda złotych - podkreślił Marcin Saduś z Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
Jak dodał, zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełniania oszustw oraz przestępstw karno-skarbowych. - Po wykonanych przez prokuratora czynnościach sąd, uwzględniając wniosek prokuratora, zastosował wobec jednego z kluczowych podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Wobec pozostałych dziewięciu osób, których rola w procederze nie była tak istotna, zastosowano środki o charakterze wolnościowym - wyjaśnił.
Zabezpieczyli pieniądze i nieruchomości
- W trakcie przeprowadzonych ostatnich dni czynności dokonano zabezpieczenia na mieniu podejrzanych o łącznej wartości kilku milionów złotych, na które składają się nie tylko nieruchomości, ale także pieniądze - dodał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Za zarzucane czyny może grozić do 10 lat więzienia.
Rzeczniczka CBŚP Iwona Jurkiewicz poinformowała, że w trakcie ubiegłotygodniowych przeszukań 30 miejsc zamieszkania podejrzanych oraz siedzib podmiotów gospodarczych, funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci. Stanowi to obecnie materiał dowodowy w sprawie - zaznaczyła.
Rzeczniczka CBŚP dodała, że w jednym z mieszkań w Warszawie funkcjonariusze odkryli profesjonalną uprawę grzybów halucynogennych, w różnym stadium ich rozwoju oraz wysuszone już grzybki. - W tym samym lokalu ujawniono również środki psychotropowe w postaci marihuany - dodała.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj