Przełamane wsparcia
Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów i choć skala ruchu nie była znacząca to jednak jej wymowa jest negatywna. W mojej ocenie największym problemem w ocenie sytuacji rynkowej są bardzo niskie obroty.
Po długotrwałym spadku można by było mówić, iż na obecnych poziomach nie ma już kto sprzedawać, jednakże, przynajmniej z punktu widzenia głównych indeksów jesteśmy po fali wzrostowej i mimo ostatniego spadku w dalszym ciągu indeksy znajdują się w pobliżu lokalnych maksimów. A to z kolei sugeruje, iż strona popytowa nie akceptuje obecnych poziomów cenowych. WIG-20 wyznaczył dzienne maksimum tuż po otwarciu, a w kolejnych godzinach sukcesywnie rosła przewaga strony podażowej. W samej końcówce sesji przełamane zostało kluczowe, w krótkim terminie wsparcie na 2251, a to wskazuje na korekcyjny charakter ostatniej zwyżki. Konsekwencją takiego toku myślenia jest większe prawdopodobieństwo pogłębienia spadku poniżej ostatniego minimum na 2224. Wcześniej popyt winien ujawnić się na 2238.
W przypadku przebicia czwartkowego dołka popyt winien ujawnić się na 2202 lub też 2170. Kluczowe wsparcie w średnim terminie znajduje się na 2089. Najbliższy opór znajduje się na 2256, a w razie jego przełamania potencjalnym celem winien być poziom 2264 lub też 2269. Kolejną barierą podażową jest ostatnie maksimum na 2282, ale do poprawy wskazań konieczne jest przebicie 2294 i 2313. Wtedy będzie można myśleć o kontynuacji wzrostu i ataku na szczyt na 2351. Sytuacja na światowych rynkach nie jest dziś zbyt optymistyczna. Co prawda indeksy amerykańskie zdołały odrobić większą część strat wczoraj, a Nasdaq nawet zamknął się w pozytywnym terytorium, ale już dziś na rynkach azjatyckich dominują spadki. W tym kontekście należy podkreślić, iż polski rynek w pewnej mierze wyprzedzał to co dzieje na innych rynkach, w związku z czym można powiedzieć, iż takie zachowanie jest już w cenach. Spadek poniżej 2238 będzie zwiększał prawdopodobieństwo pogłębienia spadku poniżej dołka na 2224.
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK