Przewoził ludzi w ryzykowny sposób. Sąd go uniewinnił
Policjanci zatrzymali do kontroli 67-letniego mężczyznę kierującego ciągnikiem rolniczym, który na przyczepie wiózł pięć osób. Sąd jednak uniewinnił rolnika. Czy przewóz osób na przyczepie jest dozwolony?
14.11.2024 08:28
Portal farmer.pl przypomniał sprawę rolnika, którego we wrześniu 2020 r. w miejscowości Chwiram, w gminie Wałcz (woj. zachodniopomorskie), policjanci zatrzymali do kontroli. Rolnik kierował wówczas ciągnikiem rolniczym z przyczepą towarową, na której siedziało 5 pasażerów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mężczyzna tłumaczył policji, że przewoził pasażerów tylko na krótkim odcinku drogi, które miały mu pomagać przy pracy w polu. Policja ostrzegała, że transport osób na przyczepie stanowi poważne zagrożenie w razie nagłego zdarzenia na drodze.
Przepisy zakazują przewozu liczby pasażerów przekraczającej liczbę miejsc wskazanych w dokumentach pojazdu. Grozi za to mandat od 100 do 500 zł oraz nawet 10 punktów karnych. Policjanci zatrzymali rolnikowi prawo jazdy i skierowali do sądu wniosek o ukaranie.
Jak się jednak okazało, Sąd Rejonowy w Wałczu uniewinnił rolnika. Koszty postępowania zostały pokryte z budżetu państwa, a rolnik otrzymał 432 zł zwrotu kosztów sądowych. Sędzia nie uzasadnił jednak wyroku, gdyż żadna ze stron o to nie wnioskowała.
Czy można przewozić ludzi na przyczepie? To zależy
W odpowiedzi na pytania czytelników, portal zwrócił się do Komendy Głównej Policji o wyjaśnienie, czy przewóz osób na przyczepie rolniczej może być dozwolony w wyjątkowych sytuacjach.
Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podkreślił, że przewóz ludzi w miejscach do tego nieprzystosowanych jest zabroniony, chyba że przyczepa spełnia konkretne wymogi i pasażerowie są odpowiednio zabezpieczeni.
– Przewożenie ludzi w nieprzystosowanym do tego celu ciągniku jest niedopuszczalne. Bezwzględnie zabronione jest przewożenie osób na elementach karoserii, dyszlach, narzędziach, pomostach, itp. Przewóz pasażerów jest możliwy tylko, jeśli kabina ciągnika jest fabrycznie wyposażona w dodatkowe siedzisko, a dokument rejestracyjny przewiduje możliwość przewożenia drugiej osoby – podkreślił w rozmowie z portalem Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Jak wynika z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, przewóz osób w przyczepach jest zasadniczo zabroniony, z wyjątkiem:
- dzieci do szkół w przyczepach przystosowanych do przewozu osób;
- drużyn roboczych lub konwojentów w przyczepach ciągniętych przez ciągnik, jeśli pasażerowie trzymają się uchwytów, ich liczba nie przekracza 5, a prędkość wynosi do 20 km/h;
- pasażerów w przyczepach turystycznych na siedząco;
- dzieci w specjalnie przystosowanych przyczepach ciągniętych przez rower.
Zgodnie z Art. 63 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, można przewozić osoby poza kabiną kierowcy w samochodach ciężarowych, pod warunkiem spełnienia wymagań technicznych, przewozu pasażerów na siedząco, bez ładunku między nimi a kabiną, i przy prędkości do 50 km/h.