WP

Przewoźnicy drogowi mogą mieć nowy problem. Nagły zwrot akcji w Brukseli

Nagle, wbrew przewidywaniom, Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego zmieniła zdanie w sprawie przepisów o firmach transportowych. Jej nowy pomysł jest mocno nie po myśli polskich przewoźników.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polscy przewoźnicy mogą mieć problem
Polscy przewoźnicy mogą mieć problem (PAP, Fot: Marcin Obara)
WP

Do nagłego przewrotu doszło pod koniec ubiegłego tygodnia. Jak pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita", po półtora roku prac komisja odrzuciła dwa pakiety zmian dotyczące delegowania i odpoczynku kierowców. W zamian przyjęła zupełnie nowe propozycje niemieckiego socjalisty Ismaila Ertuga.

Czytaj też: Polscy kierowcy ciężarówek opanowali Europę. Jest ich mnóstwo na niemieckich drogach

Te zaś są mocno nie na rękę polskim firmom transportowym i zawierają dużo większe ograniczenia niż projekty, które odczuciła komisja. Co zawiera projekt Niemca? Między innymi przepis o tym, że każdy przewoźnik musi wykonywać większość swojej działalności na trasach krajowych i w ramach przewozach dwustronnych (czyli z jednego państwa do drugiego i z powrotem).

WP

Zobacz też: Polska kolej przyspiesza. Miliardy złotych do wydania

Dodatkowo zgodnie z tym projektem przewoźnicy będą musieli stosować wobec kierowców przepisy tego kraju, w którym zwykle pracują. W praktyce oznaczałoby to konieczność sprawdzania na nowych inteligentnych tachografach, gdzie dany kierowca spiędził najwięcej czasu, i podpisywanie co miesiąc nowej umowy według prawa tego państwa. Zapewne - jak prognozuje "Rz" - oznaczałoby to także konieczność płacenia w tym kraju podatków i składek.

Czytaj też: Transporty podwyższonego ryzyka. NIK krytycznie o przewozie niebezpiecznych ładunków

WP

Jak ocenił w rozmowie z "Rz" dyrektor generalny Raben Paweł Trębicki, nowy projekt ma na celu przede ochronę lokalnych rynków. Będzie zaś dużym ciosem dla polskich firm, które opanowały już ponad 30 proc. unijnych przewozów międzypaństwowych.

Czytaj też: Rząd przyjął projekt ustawy o tachografach. Ma ukrócić oszustwa

Nie wszystkie jednak jest już przesądzone. Projekt musi jeszcze zostać zatwierdzony przez koordynatorów ds. transportu z różnych grup politycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Finanse
WP
WP