Trwa ładowanie...

Przez lata stał i niszczał w szopie. Samochód polskiego generała wystawiony na aukcji

W Wielkopolsce został odnaleziony legendarny Sunbeam-Talbot 80. Brytyjski sedan należał niegdyś do generała Mariana Wasilewskiego, który sprowadził go do Polski. Eksperci nie mają wątpliwości, że to jedyny egzemplarz tego samochodu w kraju. 1 lipca trafi na aukcję.

Przez lata stał i niszczał w szopie. Samochód polskiego generała wystawiony na aukcjiŹródło: Materiały prasowe
d48ro9y

Sunbeam-Talbot 80 jest w Polsce od nowości. Do kraju został sprowadzony w 1948 roku przez generała brygady Wojska Polskiego Mariana Wasilewskiego. W tamtych latach był to jedyny tego typu samochód, który jeździł po polskich drogach.

Generał Wasilewski zmarł w 2010 roku i do tego czasu był również jedynym właścicielem Talbota w Polsce. Z relacji świadków i najbliższych wynika, że był oczkiem w głowie właściciela. Przez te wszystkie lata auto przeszło jedynie kosmetyczne poprawki – kierownica oraz przednie światła zostały zastąpione przez części z polskiej Syrenki.

Ardor Auctions
Źródło: Ardor Auctions, fot: Materiały prasowe
Ardor Auctions
Źródło: Ardor Auctions, fot: Materiały prasowe

Samochód został odnaleziony dopiero 3 lata po śmierci generała. Auto ukryte było w szopie na posiadłości Wasilewskiego w Kleczewie (woj. wielkopolskie). Od momentu odnalezienia samochód dwukrotnie zmieniał już właścicieli i został dość mocno nagryziony przez ząb czas.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Ardor Auctions
Źródło: Ardor Auctions, fot: Materiały prasowe

Jednak dla kolekcjonerów nie powinno mieć to żadnego znaczenia. 1 lipca Senbeam-Talbot 80 trafi bowiem na aukcję, która odbędzie się w siedzibie Automobilklubu Polska. Jej organizatorami będą Tam Ardor Auctions iDesa Unicum.

Ardor Auctions
Źródło: Ardor Auctions, fot: Materiały prasowe
Ardor Auction
Źródło: Ardor Auction, fot: Materiały prasowes
d48ro9y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48ro9y