Trwa ładowanie...
samochód

Przez lata stał i niszczał w szopie. Samochód polskiego generała wystawiony na aukcji

W Wielkopolsce został odnaleziony legendarny Sunbeam-Talbot 80. Brytyjski sedan należał niegdyś do generała Mariana Wasilewskiego, który sprowadził go do Polski. Eksperci nie mają wątpliwości, że to jedyny egzemplarz tego samochodu w kraju. 1 lipca trafi na aukcję.

Share
Przez lata stał i niszczał w szopie. Samochód polskiego generała wystawiony na aukcji
Źródło: Materiały prasowe
d435chh

Sunbeam-Talbot 80 jest w Polsce od nowości. Do kraju został sprowadzony w 1948 roku przez generała brygady Wojska Polskiego Mariana Wasilewskiego. W tamtych latach był to jedyny tego typu samochód, który jeździł po polskich drogach.

Generał Wasilewski zmarł w 2010 roku i do tego czasu był również jedynym właścicielem Talbota w Polsce. Z relacji świadków i najbliższych wynika, że był oczkiem w głowie właściciela. Przez te wszystkie lata auto przeszło jedynie kosmetyczne poprawki – kierownica oraz przednie światła zostały zastąpione przez części z polskiej Syrenki.

Samochód został odnaleziony dopiero 3 lata po śmierci generała. Auto ukryte było w szopie na posiadłości Wasilewskiego w Kleczewie (woj. wielkopolskie). Od momentu odnalezienia samochód dwukrotnie zmieniał już właścicieli i został dość mocno nagryziony przez ząb czas.

Jednak dla kolekcjonerów nie powinno mieć to żadnego znaczenia. 1 lipca Senbeam-Talbot 80 trafi bowiem na aukcję, która odbędzie się w siedzibie Automobilklubu Polska. Jej organizatorami będą Tam Ardor Auctions iDesa Unicum.

d435chh

Podziel się opinią

Share
d435chh
d435chh