Przez lata ustalali ceny. Potężny kartel rozbity

Siedem spółek uczestniczyło w kartelu, który przez co najmniej 11 lat ustalał ceny i dzielił rynek cementu w Polsce. Dziś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję prezesa UOKiK.

Przez lata ustalali ceny. Potężny kartel rozbity
Źródło zdjęć: © Fotolia | Bernd Leitner

13.12.2013 | aktual.: 14.12.2013 08:46

Siedem największych cementowni w Polsce uczestniczyło w kartelu, który przez co najmniej 11 lat ustalał ceny i dzielił krajowy rynek cementu - uznał w piątek Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK), potwierdzając wcześniejszą decyzję UOKiK o ich ukaraniu.

Wyrok sądu dotyczy decyzji prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel z 2009 r. "Postępowanie Urzędu wykazało wówczas, że największe cementownie w Polsce, co najmniej od 1998 roku dzieliły rynek, ustalając dopuszczalne udziały uczestników porozumienia oraz ceny minimalne cementu, wysokość podwyżek, terminy i kolejność ich wprowadzania" - podkreślił w piątek Urząd.

Według UOKiK, zmowa cementowni mogła mieć negatywne skutki dla innych podmiotów, dla których cement jest półproduktem. Dotyczyło to - jego zdaniem - głównie branży budowlanej, a także było odczuwalne dla konsumentów.

"Uczestnicy rozbitego przez UOKiK kartelu posiadali blisko 100 proc. udziałów w rynku produkcji i sprzedaży cementu szarego w Polsce. Ich nielegalne, wieloletnie działania przyczyniły się do zniekształcenia konkurencji" - podkreślił UOKiK.

Chodzi o spółki zajmujące się produkcją i sprzedażą cementu: Lafarge Cement, Górażdże Cement, Grupa Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska oraz Cementownie Warta i Odra.

Jak poinformował Urząd, w trakcie postępowania dwóch kartelistów zdecydowało się na współpracę z nim, a złożone przez nich wyjaśnienia w istotny sposób przyczyniły się do wyjaśnienia sprawy. "Dlatego prezes UOKiK odstąpiła od ukarania Lafarge Cement oraz obniżyła karę pieniężną wobec Górażdże Cement - na spółkę nałożono sankcję w wysokości 5 proc. przychodu" - podkreślono.

Na pozostałe pięć spółek - Grupę Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska oraz Cementownie Warta i Odra nałożono maksymalny wymiar kary przewidziany przez prawo - 10 proc. rocznego przychodu uzyskanego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. "Są to najwyższe kary finansowe nałożone w historii Urzędu" - podkreślił UOKiK.

Zmianie uległy kary finansowe nałożone wcześniej przez Urząd na producentów cementu. Zostały one obniżone łącznie przez SOKiK z ponad 411 mln zł do 339 mln zł. Wyrok nie jest prawomocny, a przedsiębiorcom przysługuje apelacja.

W opublikowanym w piątek oświadczeniu firma Cemex Polska napisała, że wyrok sądu jest nieprawomocny. "Wniesienie apelacji przez spółkę od wyroku sądu I instancji do Sądu Apelacyjnego w Warszawie jest bardzo prawdopodobne" - podkreślono.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)