Trwa ładowanie...

Przez rok najbardziej zdrożały mieszkania w Gdańsku i Gdyni

W ciągu roku ceny ofertowe mieszkań używanych wzrosły najbardziej w Gdańsku i Gdyni, a spadły w Kielcach i Rzeszowie - wynika z raportu serwisu nieruchomości Domy.pl i doradców finansowych Open Finance. W stolicy zmiana była niewielka.

Share
Przez rok najbardziej zdrożały mieszkania w Gdańsku i GdyniŹródło: WP.PL, fot: Izabela Trzaska
d1q79er

W czerwcu br. średnie ceny ofertowe lokali na rynku wtórnym najbardziej wzrosły rok do roku w Gdańsku, Gdyni i Opolu - odpowiednio: o 5 proc., do 5869 zł za metr kw. mieszkania, o 3,3 proc., do 6088 zł i o 3,1 proc., do 4260 zł.

Szef serwisu nieruchomości Domy.pl Marcin Drogomirecki zwrócił uwagę na wyraźny wzrost średnich stawek w Gdańsku i Gdyni w porównaniu z czerwcem ub.r. "Na rynku wtórnym w obu miastach stale przybywa ofert sprzedaży wyraźnie droższych, nowych mieszkań i apartamentów o wyższym standardzie" - podkreślił.

W Kielcach cena metra kw. mieszkania obniżyła się w czerwcu 2014 roku najbardziej wobec tego samego okresu rok wcześniej, czyli o 1,8 proc., do 4249 zł. Drugi pod względem skali spadków cen był Rzeszów (o 1,7 proc.) - za metr kwadratowy trzeba było tam zapłacić 4704 zł.

d1q79er

W ciągu roku średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła o 0,4 proc. i wynosiła 8292 zł.

Jak mówił niedawno PAP Drogomirecki, nadal najpopularniejsze są lokale dwupokojowe, a także trzypokojowe, jeżeli można je kupić za niewielką dopłatą.

Drogomirecki szacuje, że skala wzrostu cen mieszkań z tzw. drugiej ręki na koniec roku będzie zależała m.in. od tego, jak będzie wyglądała sytuacja gospodarcza naszego kraju, a przede wszystkim na rynku pracy. - Nie spodziewam się znaczącego wzrostu cen mieszkań. Przed nami okres stabilizacji cen na rynku wtórnym. Tańsze będą lokale w starym budownictwie, o niższym standardzie. Wyższych cen należy spodziewać się w przypadku mieszkań świetnie zlokalizowanych, o wysokim standardzie, które stanowią ofertę dla osób zamożniejszych - ocenił.

d1q79er
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q79er