Przez te leki Polska złamała unijne prawo

Trybunał UE uznał, że Polska złamała unijną dyrektywę w sprawie leków, utrzymując w mocy pozwolenie na dopuszczenie do obrotu leków generycznych (zamienników) leku sercowego Plavix, objętego w UE ochroną do 2008 roku.

- Utrzymując w mocy decyzje ministra właściwego do spraw zdrowia, dotyczące pozwoleń na dopuszczenie do obrotu generycznych produktów leczniczych będących odpowiednikami produktu referencyjnego Plavix, oraz wprowadzając i utrzymując w obrocie po dniu 1 maja 2004 roku produkty lecznicze, w odniesieniu do których pozwolenia na dopuszczenie do obrotu nie zostały wydane zgodnie z dyrektywą w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi, Polska uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy prawa UE - głosi wyrok.

Tym samym Trybunał Sprawiedliwości UE zgodził się z Komisją Europejską, która pozwała Polskę. KE argumentowała, że Polska nie może się powoływać na ustanowiony w traktacie akcesyjnym okres przejściowy, a decyzje wydane przed wejściem Polski do UE 1 maja 2004 roku nie mogą więc być postrzegane jako "pozwolenia na dopuszczenie do obrotu" w rozumieniu postanowień aktu o przystąpieniu Polski do UE.

W odniesieniu do leku Plavix, Trybunał zauważył, że objęty był on w UE dziesięcioletnim okresem wyłączności danych, który upłynął dopiero w dniu 15 lipca 2008 roku. Polska utrzymała natomiast w mocy decyzje o dopuszczeniu do obrotu generycznych produktów leczniczych Zyllt, Areplex, Klopidogrel i Clopidix, będących odpowiednikami leku Plavix, między dniem 1 maja 2004 r. a dniem 15 lipca 2008 roku, tj. datą, kiedy kończyła się ochrona tego leku.

- Wspomniane produkty lecznicze, które stanowiły również przedmiot spornej praktyki administracyjnej, nie były objęte tymczasowym odstępstwem przewidzianym w akcie o przystąpieniu, a co za tym idzie, powinny były być objęte od dnia 1 maja 2004 roku obowiązującymi wówczas uregulowaniami UE - podkreślił Trybunał.

Źródło artykułu:PAP
dyrektywapolskaprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)