Trwa ładowanie...
d1wykee
d1wykee

Przy jednolitym podatku, rząd chce zmienić strukturę klina podatkowego - prasa

Warszawa, 30.05.2016 (ISBnews) - Pracując nad jednolitym podatkiem, który miałby połączyć PIT i składki na ZUS, rząd chce zmienić strukturę klina podatkowego, podał "Dziennik Gazeta Prawna".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1wykee

"Progresja jest potrzebna, jeśli chcemy osiągnąć wzrost. Wysoki klin dla osób wchodzących na rynek pracy przy niskich dochodach działa zaporowo. Zmiany w PIT nic nie dadzą, bo nawet przy dużej kwocie wolnej i tak trzeba odprowadzić do systemu 35% wynagrodzenia brutto jako składki na ubezpieczenia społeczne" - powiedział Paweł Wojciechowski - główny ekonomista ZUS, który kieruje zespołem ekspertów w sprawie podatku, cytowany przez "DGP".

Gazeta podała, że dla najmniej zarabiających składka zostałaby radykalnie obniżona - w jednym z wariantów mowa jest o około 10-proc. składce.

"Efektem byłby wzrost płac netto i jednoczesny spadek kosztów zatrudnienia ze względu na zmniejszający się klin. Żeby zachować neutralność budżetową i nie krzywdzić najmniej zarabiających niskimi emeryturami w przyszłości, budżet dopłacałby do ubezpieczeń dla najuboższych, a najbogatszym zwiększono by obciążenia. Choćby likwidując tzw. 30-krotność - czyli zasadę, że po osiągnięciu w ciągu roku dochodu w wysokości 30-krotności średniego wynagrodzenia od kolejnych pensji nie odprowadza się składek na ubezpieczenie" - czytamy dalej.

d1wykee

Wojciechowski podkreślił, że jego zespół jest na wczesnym etapie prac nad tą koncepcją, zaś ostateczne decyzje będą podejmowane przez Radę Ministrów.

"DGP" zwraca uwagę, że problemem polskiego klina podatkowego w porównaniu z krajami OECD jest jego małe zróżnicowanie: najniższe i najwyższe stawki są zupełnie inaczej rozłożone.

(ISBnews)

d1wykee

Podziel się opinią

Share

d1wykee

d1wykee