Przyjęcie euro korzystne, ale na razie bez daty
14.12. Warszawa (PAP) - Rząd podtrzymuje stanowisko, że przyjęcie euro jest korzystne dla gospodarki, jednak obecne zawirowania uniemożliwiają podanie daty adopcji euro, ale Polska...
14.12.2011 | aktual.: 14.12.2011 09:38
14.12. Warszawa (PAP) - Rząd podtrzymuje stanowisko, że przyjęcie euro jest korzystne dla gospodarki, jednak obecne zawirowania uniemożliwiają podanie daty adopcji euro, ale Polska powinna być gotowa do przyjęcia w momencie kiedy niepewność zniknie - napisano w szóstym sprawozdaniu z działalności pełnomocnika ds. wprowadzenia euro.
"Celem zagwarantowania spójności przekazu nt. strategii integracji Polski ze strefą euro w trakcie Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, Pełnomocnik Rządu przygotował Stanowisko w sprawie daty wprowadzenia euro przez Polskę, które zostało skierowane do przekazania członkom Korpusu Polskiej Prezydencji, ambasadom RP w państwach członkowskich UE oraz członkom Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. Euro. W dokumencie tym podkreślono w szczególności, że Rząd pozostaje przekonany o korzystnym wpływie przyjęcia euro na polską gospodarkę, uznając za pierwotne źródło problemów niektórych państw strefy euro sposób prowadzenia polityki fiskalnej i strukturalnej, a nie wprowadzenie wspólnej waluty. Ze względu na dużą niepewność co do terminu wypełnienia formalnych warunków przyjęcia euro oraz sytuacji w strefie euro obecnie Rząd nie określa jednak przewidywanej daty przyjęcia euro. Tym niemniej, w momencie, gdy powyższa niepewność zaniknie, Polska powinna być gotowa do wprowadzenia euro" - napisano w dokumencie.
(PAP)
map/ ana/