Trwa ładowanie...
d4huwkm
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Gospodarka

Przyjeżdżają do Polski na zakupy i zostawiają miliardy. Rekordowe dane

Turyści zakupowi zostawili w tym roku w Polsce już prawie 10 mld zł - obliczył Narodowy Bank Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przyjeżdżają do Polski na zakupy i zostawiają miliardy. Rekordowe dane
(Fotolia, Fot: gui yong nian)
d4huwkm

W całym 2014 roku przychody z tytułu wydatków cudzoziemców w Polsce z tytułu podróży zagranicznych wyniosły 35,2 mld zł, z czego odwiedzający jednodniowi wydali 18,7 mld zł, czyli 53,0 proc.

W pierwszym półroczu 2015 roku była to natomiast kwota 9,8 mld zł i stanowiła ona 56,5 proc. ogółu przychodów z tytułu podróży.

Polacy u swoich sąsiadów zostawiają znacznie mniej. Wydatki naszych rodaków na podróże zagraniczne wyniosły w całym 2014 roku 27,9 mld zł, z czego wydatki z tytułu podróży jednodniowych wynosiły 8,7 mld zł i stanowiły 31,0 proc. wszystkich wydatków na podróże zagraniczne. W pierwszych dwóch kwartałach 2015 r. kwoty te były równe odpowiednio 13,1 mld zł i 4,9 mld zł.

d4huwkm

Jak wyjaśnia NBP stosunkowo wysoki udział wydatków jednodniowych, wynika z faktu, że osoby zamieszkujące tereny przygraniczne, bardzo dobrze rozpoznają ofertę handlowo-usługową w miejscowościach znajdujących się po drugiej stronie granicy.

Ze względu na niewielkie odległości i swobodę w przekraczaniu granicy nie traktują one tych wyjazdów jako podróży zagranicznych. Efekt ten jest dodatkowo wzmacniany przez podmioty gospodarcze działające w obszarze przygranicznym, które często dostosowują swoją ofertę oraz działania promocyjne do klientów z drugiej strony granicy.

Dokonywanie zakupów za granicą jest szczególnie popularne na zachodniej i południowej granicy Polski.

W ujęciu geograficznym, największe znaczenie mają transakcje realizowane przez osoby zamieszkujące w sąsiedztwie granicy polsko - niemieckiej. Aż 38,0 proc. wydatków realizowanych przez odwiedzających Polskę podróżnych jednodniowych w 2014 roku to wydatki Niemców.

d4huwkm

Podziel się opinią

Share

d4huwkm

d4huwkm