Trwa ładowanie...
d2v9fb2

Puławy i Tarnów podpisały porozumienie ws. zasad konsolidacji spółek

Zakłady azotowe Puławy i Tarnów podpisały porozumienie, które określa zasady konsolidacji obu spółek w ramach wspólnej grupy kapitałowej - podały spółki w komunikatach. Grupa kapitałowa będzie nosiła nazwę "Grupa Azoty".

d2v9fb2
d2v9fb2

Porozumienie przewiduje, że po podwyższeniu kapitału zakładowego ZA Tarnów - poprzez emisję akcji serii D - zarządy spółek będą rekomendować właściwej radzie nadzorczej powoływanie takiej samej liczby (dwóch lub trzech) członków obecnych zarządów do zarządu właściwej spółki.

Umowa o konsolidacji określać będzie zasady ładu korporacyjnego ZA Puławy oraz ZA Tarnów oraz model funkcjonowania grupy kapitałowej.

Podstawowymi celami strategicznymi grupy mają być: notowanie akcji Grupy Azoty w WIG20, dążenie do zapewnienia akcjonariuszom spółek z grupy jednego z najwyższych w branży zwrotu z powierzonego kapitału oraz utrzymanie trwałej pozycji jednego z liderów w zakresie produkcji nawozów w Europie i liczącego się gracza na świecie.

Umowa o konsolidacji ma być zawarta w dwóch etapach. Do 30 października 2012 r. ma być podpisana umowa w zakresie dotyczącym zasad ładu korporacyjnego, funkcjonalnej segmentacji obszarów biznesowych, kontynuacji uruchomionych projektów inwestycyjnych, w tym energetycznych, a w ciągu 30 dni po rejestracji przez sąd rejestrowy podwyższenia kapitału zakładowego ZA Tarnów - w zakresie strategii i synergii.

d2v9fb2

Umowa o konsolidacji stanie się skuteczna i będzie wykonywana pod warunkiem przeprowadzenia oferty akcji serii D ZA Tarnów, o ile w wyniku tej oferty ZA Tarnów i ZA Puławy stworzą grupę kapitałową.

Zakłady Azotowe w Tarnowie w połowie lipca wezwały do sprzedaży akcji ZA Puławy po 110 zł za akcję. W wezwaniu złożono zapisy na 10,3 proc. kapitału zakładowego ZA Puławy. Wzywający zdecydował, że kupi wszystkie akcje, na które złożono zapisy.

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski zapowiadał pod koniec sierpnia, że precyzyjny plan konsolidacji Zakładów Azotowych w Tarnowie i Zakładów Azotowych Puławy zostanie przedstawiony we wrześniu. W połączonym podmiocie Skarb Państwa chce mieć znacznie powyżej 32 proc., a być może nawet powyżej 40 proc. Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie zgody na fuzję tych spółek spodziewana jest w listopadzie.

Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Kontrolowana przez państwo Grupa PZU (w tym OFE PZU) ma ponad 10,30 proc. akcji. Reszta należy do innych funduszy emerytalnych i rozproszonego akcjonariatu.

Zakłady Azotowe Puławy to spółka giełdowa. Produkuje głównie nawozy sztuczne, a także tworzywa sztuczne. Jest jedynym w Polsce, a trzecim na świecie, producentem melaminy.

d2v9fb2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v9fb2