Trwa ładowanie...

Punkty karne do sprawdzenia przez internet. Nowa usługa cieszy się ogromnym zainteresowaniem

Od poniedziałku kierowcy mogą sprawdzić przez internet, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe.

Punkty karne do sprawdzenia przez internet. Nowa usługa cieszy się ogromnym zainteresowaniemŹródło: Eastnews, fot: Adam Wysocki
d1jk8j0
d1jk8j0

W ramach usługi "sprawdź swoje punkty karne", kierowca będzie mógł zobaczyć nie tylko ile ma naliczonych punktów, ale też datę popełnienia wykroczenia, informację o pojeździe, miejsce popełnienia wykroczenia, dane kierowcy i informację o liczbie tzw. punktów tymczasowych.

- Usługa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, do godz. 13.00 skorzystało z niej 43 tys. osób - poinformował rzecznik ministerstwa cyfryzacji Karol Manys. Dodał, że w tym samym momencie na portalu jest zalogowanych 6-7 internautów. Jego zdaniem znacznie więcej użytkowników należy się spodziewać w godzinach wieczornych. E-usługa jest dostępna bezpłatnie na portalu obywatel.gov.pl. Aby z niej skorzystać, potrzebny jest jednak Profil Zaufany (eGO). Dziś taki profil ma 120 tys. osób. Można go założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości lub "z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości". Zdaniem Manysa profil najłatwiej założyć korzystając z usługi banków. Na razie oferują ją trzy duże banki, ale ona stanowią 35 proc. rynku - dodał. Obecnie z takiej opcji mogą skorzystać klienci banków: PKO BP, Inteligo (internetowe ramię PKO BP), ING, Millennium Bank oraz Envelo (platformy pocztowej). Zapewnił, że wkrótce usługę tę będą
świadczyły także inne banki.

- Ta usługa bardzo rozpowszechniła naszą Cyfrową Tożsamość, która wcześniej nie cieszyła się wielką popularnością. Bo człowiek po to chce mieć cyfrową tożsamość, by korzystać z cyfrowych usług, a jak ich nie ma, to się tym nie interesuje - powiedziała w poniedziałek w Łodzi minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

d1jk8j0

Serwis Obywatel.gov.pl został uruchomiony w marcu 2015 roku. Ma on dostarczać obywatelom informacje najwyższej jakości o działaniach administracji rządowej i usługach publicznych. W 2016 roku serwis odwiedziło ponad 4,7 mln unikalnych użytkowników, którzy wykonali ponad 18 mln odsłon. Obecnie serwis oferuje 176 usług, w tym 35 usług online.

Uruchomienie usługi "Sprawdź swoje punkty karne" to pierwszy etap Programu CEPiK. CEPiK, czyli System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zawiera informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i kierowcach posiadających polskie prawo jazdy. Kolejne e-usługi w ramach tego programu zostaną uruchomione w 2018 r.

d1jk8j0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jk8j0