Trwa ładowanie...
dtyx366

Putin: mogą być problemy z tranzytem gazu przez Ukrainę

Premier Rosji <!--wpwikipedia url='http://wikipedia.wp.pl/wiki/W%C5%82adimir_Putin'-->Władimir Putin<!--/wpwikipedia--> ostrzegł Unię Europejską, że znów mogą wystąpić problemy z tranzytem rosyjskiego gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy. Zdaniem Putina, Kijów może mieć trudności z zapłatą za rosyjskie paliwo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Putin: mogą być problemy z tranzytem gazu przez Ukrainę
(AFP)
dtyx366

Szef rosyjskiego rządu wystąpił z tym ostrzeżeniem w rozmowie telefonicznej z premierem Szwecji Frederikiem Reinfeldtem. Kraj ten w tym półroczu sprawuje przewodnictwo w UE. "W toku rozmowy Władimir Putin zwrócił uwagę kierownictwa Unii Europejskiej na napływające z Kijowa, w tym kanałami oficjalnymi, sygnały o możliwych problemach z zapłatą za rosyjski gaz" - poinformowała służba prasowa premiera Rosji. Według niej Putin miał podkreślić, iż "mogą wystąpić problemy z tranzytem rosyjskiego gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy, przeznaczonego dla europejskich odbiorców".

W piątek, na spotkaniu z władzami partii Jedna Rosja rosyjski premier oznajmił, że Kijów może znów mieć problemy z zapłatą za rosyjski gaz, gdyż - jak powiedział, powołując się na premier Ukrainy Julię Tymoszenko - prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko blokuje płatności. Putin rozmawiał w piątek z Tymoszenko przez telefon.

Premier Rosji zaznaczył, że "specyfika obecnej sytuacji polega na tym, że pieniądze na Ukrainie są". Putin wyjaśnił, że Kijów dysponuje rezerwami walutowymi w wysokości 27-28 mld dolarów. W jego ocenie, to Juszczenko utrudnia normalną współpracę ukraińskiego banku centralnego z rządem. Rosyjski premier zauważył też, że Unia Europejska nie przekazała Ukrainie obiecanego kredytu gazowego. Podkreślił także konieczność bezwzględnego wywiązania się przez Kijów ze wszystkich zobowiązań kontraktowych w sferze gazowej.

Rosyjsko-ukraińskie spory gazowe na początku tego roku doprowadziły do wstrzymania przez Rosję na dwa tygodnie dostaw gazu do krajów Unii Europejskiej.

Jerzy Malczyk

dtyx366

Podziel się opinią

Share
dtyx366
dtyx366