Trwa ładowanie...
d31m8t7
d31m8t7

Putin nominuje Elwirę Nabiulliną na szefa Banku Centralnego

12.03. Moskwa (PAP/Reuters,AP,ITAR-TASS) - Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że zmierza zgłosić kandydaturę swej głównej doradczyni ds. gospodarczych Elwiry...
Share
d31m8t7

12.03. Moskwa (PAP/Reuters,AP,ITAR-TASS) - Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że zmierza zgłosić kandydaturę swej głównej doradczyni ds. gospodarczych Elwiry Nabiullinej na kolejnego szefa Banku Centralnego Rosji. Kadencja obecnego prezesa Siergieja Ignatjewa upływa w czerwcu.

49-letnia Elwira Nabiullina to była minister rozwoju gospodarczego w latach 2007-2012, w tym gdy rządem (w latach 2008-2012) kierował Władimir Putin. Po powrocie na fotel prezydencki Putin powołał na wysokie stanowiska w swojej administracji kilkoro bliskich współpracowników, w tym Nabiulliną.

Decyzję o jej nominowaniu Putin ogłosił we wtorek po spotkaniu z kandydatką i obecnym szefem banku Ignatjewem.

d31m8t7

Nabiullina zwróciła się do Putina z prośbą, by w przypadku zatwierdzenia przez parlament jej kandydatury na stanowisko szefa Banku Centralnego obecny prezes został jej doradcą.

"Ja też bym chciał o to poprosić" - powiedział Putin, zwracając się do Siergieja Ignatjewa, któremu podziękował za pracę.

Putin musiał do 24 marca formalnie nominować następcę Ignatjewa, który odchodzi po 11 latach pracy, w ciągu których, jak pisze Reuters, Bank Centralny zbudował swą wiarogodność poprzez obniżenie inflacji do wskaźnika jednocyfrowego.

Agencja Associated Press pisze, że głosowanie nad kandydaturą Nabiullinej w Dumie Państwowej, niższej izbie parlamentu, gdzie prokremlowska partia ma większość, będzie czystą formalnością.(PAP)

mmp/ mc/ jtt/

d31m8t7

Podziel się opinią

Share
d31m8t7
d31m8t7