Putin zarabia więcej niż Miedwiediew
Najwyżsi urzędnicy państwowi Rosji, w tym prezydent Dmitrij Miedwiediew i premier Władimir Putin, ogłosili swoje dochody za zeszły rok. Prezydent zarobił w 2009 roku 3,34 mln rubli (115,3 tys. dolarów), a premier - 3,89 mln rubli (134,2 tys. dolarów).
Agencja Reutera przypomina w poniedziałek, że na mocy zeszłorocznego dekretu Miedwiediewa urzędnicy mają ujawniać dochody, posiadane nieruchomości i samochody, a prezydent ogłosił walkę z korupcją jako jeden z priorytetów swych rządów.
Rosyjscy działacze społeczni zajmujący się walką z korupcją uważają, że znaczna część majątku urzędników może pozostać nieznana, ponieważ przepisy nie nakazują im ujawniania udziałów w firmach.
Dochody ogłoszone przez Miedwiediewa i Putina nie zmieniły się znacząco od tych z 2008 roku. Wśród ministrów najwyższe dochody osiągnął Jurij Trutniew, były biznesmen, a obecnie minister ds. zasobów naturalnych i ekologii - w 2009 roku zarobił 5,35 mln dolarów. Wicepremier i pełnomocnik ds. Kaukazu Północnego Aleksandr Chłoponin jest na drugim miejscu z 2,35 mln dolarów.
Reuters zwraca uwagę na wysokie dochody niektórych członków rodzin rosyjskich oficjeli. Małżonka wicepremiera Igora Szuwałowa w 2009 roku zarobiła 22,15 mln dolarów.
Wicepremierzy Szuwałow i Chłoponin oraz minister kultury Aleksandr Awdiejew zadeklarowali jako jedyni wśród ministrów nieruchomości posiadane za granicą, w tym w Wielkiej Brytanii, Austrii, Włoszech i Francji.
Reuters zauważa, że obowiązujący dekret nakazuje urzędnikom ujawnienie całego majątku przed zwierzchnikami, ale informacja ta jest poufna. Zdaniem Jeleny Panfiłowej z rosyjskiego oddziału Transparency International te dane powinny być ogłoszone publicznie, tak, aby społeczeństwo miało pełny obraz.
Jak dodaje Reuters, prawo nie zakazuje też rosyjskim urzędnikom posiadania udziałów w firmach, ale w przypadku konfliktu interesów zaleca przekazać je powiernikom. Według Panfiłowej przepisy nie precyzują, jak ma wyglądać to przekazanie.
Transparency International umieściła Rosję na 146. miejscu w swoim rankingu korupcji. Na pierwszych miejscach tej liczącej 180 pozycji listy są kraje ocenione przez TI jako najmniej skorumpowane; im dalsze miejsce, tym stopień korupcji jest wyższy. (PAP)