Trwa ładowanie...
d3xwrml
d3xwrml

PwC: GPW spadła na dopiero 7. miejsce pod względem IPO w Europie w III kw.

Warszawa, 08.10.2014 (ISBnews) - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zajęła dopiero siódme miejsce pod względem wartości pierwszych ofert publicznych wśród giełd europejskich w III kw. 2014 r. i nic nie zapowiada jej rychłego powrotu do grona liderów, wynika z raportu PwC IPO Watch Europe. Z kolei na piąte miejsce wysunęła się zarządzana przez Ludwika Sobolewskiego giełda w Bukareszcie, dzięki ofercie prywatyzacyjnej spółki Electrica o wartości 444 mln euro.
Share
d3xwrml

?Aktywność na rynku pierwszych ofert publicznych (Inital Public Offering - IPO) w Europie w trzecim kwartale jest tradycyjnie niższa niż w drugim z uwagi na sezon wakacyjny. Jednak w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku odnotowano ponad dwukrotny wzrost wartości IPO (z 3,0 mld euro do 6,6 mld euro). (?) Na Giełdzie Papierów Wartościowych sytuacja jest diametralnie odmienna - kolejny kwartał z rzędu utrzymuje się niska aktywność na rynku ofert pierwotnych, za sprawą reformy OFE, braku dużych prywatyzacji oraz ogólnego odpływu kapitału z rynków wschodzących" - czytamy w komunikacie.

?Po wielu latach w czołówce rankingu najaktywniejszych giełd europejskich, warszawska GPW spadła na dalszą pozycję i nic nie zapowiada jej rychłego powrotu do grona liderów. Co symboliczne, zarówno w minionym kwartale, jak i w całym okresie pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku, w statystykach łącznej wartości ofert pierwotnych na naszym kontynencie uplasowała się za giełdą rumuńską. Stanowi to pierwszy przypadek w historii naszego raportu, gdy Warszawa nie dzierży palmy pierwszeństwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W sukcesie giełdy w Bukareszcie jest silny polski akcent, gdyż od ponad roku jej prezesem jest były szef giełdy warszawskiej Ludwik Sobolewski" - powiedział starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Filip Gorczyca, cytowany w komunikacie.

Dodał, że wprawdzie ten statystyczny sukces jest wyłącznie wynikiem jednej dużej oferty prywatyzacyjnej przeprowadzonej przez rząd rumuński, niemniej stanowi kolejny sygnał dla naszego rynku, iż bez podjęcia zdecydowanych działań marzenie o Warszawie jako centrum finansowym regionu może pozostać mrzonką.

d3xwrml

?Po niekorzystnych dla rynku kapitałowego zmianach w OFE i w obliczu braku możliwości oparcia dalszego rozwoju naszej giełdy o duże oferty prywatyzacyjne, nowe władze GPW powinny postawić na daleko idące zmiany jakościowe. Zwłaszcza, że odnotowywane w ostatnim czasie liczne nieprawidłowości i przypadki niewypłacalności emitentów na rynku długu Catalyst dały kolejny dowód na to, że pod względem jakości i standardów panujących na naszym rynku jest bardzo wiele do zrobienia" - dodał Gorczyca.

Na giełdzie w Warszawie w minionym kwartale miało miejsce zaledwie 10 IPO (trzy na rynku głównym i siedem na rynku NewConnect) o łącznej wartości 161 mln euro. Tym samym pomimo świetnej koniunktury na rynkach światowych, na polskiej giełdzie wciąż utrzymuje się niska aktywność, wskazuje PwC.

Największym IPO w Warszawie była oferta spółki Alumetal (71 mln euro), na drugim miejscu uplasowało się IPO spółki Torpol (44 mln euro), a trzecie miejsce na podium przypadło spółce Altus TFI (42 mln euro). Na rynku alternatywnym NewConnect największą ofertą było IPO spółki Boruta-Zachem (2,6 mln euro), a na drugim miejscu uplasowała się oferta spółki Zakłady Mięsne Mysław (0,9 mln euro).

(ISBnews)

d3xwrml

Podziel się opinią

Share
d3xwrml
d3xwrml