PwC: Warszawa najbardziej atrakcyjna dla nieruchomości w regionie
Warszawa to najbardziej atrakcyjna lokalizacja dla nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo -Wschodniej; w całej Europie liderami pod tym względem są: Monachium, Dublin i Hamburg - wynika z raportu firmy doradczej PwC i Urban Land Institute.
16.01.2014 17:00
Według opublikowanego w czwartek raportu, Warszawa wyprzedziła w rankingu wszystkie miasta z naszego regionu, zajmując w ogólnoeuropejskim zestawieniu 11. miejsce. Liderem pod względem perspektyw dla rynku nieruchomości jest Monachium, na kolejnych miejscach znalazły się: Dublin, Hamburg, Berlin oraz Londyn.
"Atutem naszego rynku jest silna pozycja Polski na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, bliskość geograficzna z Niemcami oraz największy w tym regionie rynek konsumencki. Ze względu na dużą podaż powierzchni w stolicy, Warszawie wyrastają bardzo silni lokalni konkurenci - Wrocław, Kraków oraz Gdańsk" - podkreśliła, cytowana w komunikacie, dyrektor w zespole ds. nieruchomości PwC Kinga Barchoń.
Raport "Emerging Trends in Real Estate Europe 2014" - jak podkreślają jego autorzy - prezentuje rynek nieruchomości komercyjnych w trzech aspektach. Chodzi o perspektywy dla rynku nieruchomości w odniesieniu do już istniejących oraz nowych inwestycji, a także perspektywy dla działalności deweloperskiej.
W rankingu dotyczącym perspektyw dla działalności deweloperskiej Warszawa znalazła się na 15. miejscu. Moskwa, Praga, i Budapeszt zajęły odpowiednio 4., 12. i 18. miejsce. W kategorii inwestycji w nowe nieruchomości nasza stolica uplasowała się na 21. miejscu, za Moskwą i Pragą, które zajęły odpowiednio 11. i 19. miejsce i przed Budapesztem (28. miejsce).
"Warszawa wciąż pozostaje kierunkiem atrakcyjnym dla inwestorów z branży nieruchomości komercyjnych, choć w ostatnim roku lekko przesunęła się w dół rankingów. Miasto zaczyna być postrzegane jako dojrzały rynek, który coraz częściej jest porównywany z Europą Zachodnią niż Środkowo Wschodnią" - zaznaczyła Barchoń.
Tak jak rok wcześniej, liderem w rankingu dotyczącym perspektyw dla rynku nieruchomości jest Monachium. Z kolei Dublin zwycięża w kategorii nowych inwestycji.
"Utrzymująca się popularność Monachium nie jest zaskoczeniem, z uwagi na stabilną sytuację gospodarczą Niemiec, niską stopę bezrobocia oraz rosnącą populację. Wszystkie te elementy sprawiają, iż miasto to stanowi oczywisty wybór dla inwestorów poszukujących bezpiecznych inwestycji" - przekonuje Barchoń.
Dublin - jak zaznaczyła - wygrywa dzięki rosnącej w ostatnim czasie skłonności inwestorów do podejmowania większego ryzyka w oczekiwaniu na większy zysk. "Rynek ten przyciąga krajowych i międzynarodowych inwestorów atrakcyjnym poziomem cen i coraz lepszymi perspektywami ekonomicznymi Irlandii" - dodała.
Barchoń oceniła, że "inwestycje w nieruchomości biurowe w Monachium mogą przynieść zysk rzędu 4 proc., natomiast inwestorzy zainteresowani mniejszymi rynkami niemieckimi, takimi jak Stuttgart, są w stanie osiągnąć zysk w wysokości nawet 6,5 proc.".
Według raportu w Warszawie stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych kształtowały się na poziomie ok. 6,25 proc, a w miastach regionalnych są one o 1-1,5 proc. wyższe.