Trwa ładowanie...
d1cvjjd
10-02-2017 08:58

PZPPF: Zmiany w ustawie refundacyjnej zwiększą wydatki NFZ o ok. 500 mln zł/ rok

Warszawa, 10.02.2017 (ISBnews) - Proponowane zmiany zakładają tworzenie jednolekowych grup limitowych i skutkować będą niepotrzebnym zwiększeniem wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) o ok. 500 mln zł rocznie, szacuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF). Krajowi producenci leków, zrzeszeni w PZPPF, apelują o niewprowadzanie nowelizacją ustawy refundacyjnej zmian, które - według nich - będą skutkować nieuzasadnionymi preferencjami dla wybranych zagranicznych firm farmaceutycznych.

d1cvjjd
d1cvjjd

"Planowane zmiany (art. 15 ust. 3a i 3b projektu ustawy refundacyjnej) skutkować będą niepotrzebnym zwiększeniem wydatków NFZ w każdym roku o równowartość środków przeznaczanych na całoroczny program bezpłatnych leków dla seniorów 75+, czyli o około 500 mln zł. Stanowią też wsparcie zagranicznych koncernów, tworząc nierówne warunki konkurowania na krajowym rynku rodzimym firmom" - czytamy w komunikacie.

W nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw zmieniającego Ustawę refundacyjną Ministerstwo Zdrowia proponuje tworzenie jednolekowych grup limitowych.

"Tymczasem grupy zostały utworzone po to, aby leki na te same schorzenia konkurowały ceną. Produkty mające zbliżone właściwości terapeutyczne umieszcza się w jednej grupie, a najtańszy (pokrywający 15 % zapotrzebowania) wyznacza limit będący podstawą wysokości refundacji leku przez NFZ. Dzięki temu ceny niektórych leków spadają nawet o kilkadziesiąt procent" - czytamy dalej.

Zmiana proponowana przez resort zdrowia wprowadza możliwość wyodrębnienia do osobnych (jednolekowych) grup limitowych, leków oryginalnych po wygaśnięciu ochrony patentowej, gdy na rynku są już dostępne jego odpowiedniki generyczne, tylko na podstawie - jak stwierdził Związek - uznaniowej decyzji ministra zdrowia. W efekcie stanowi to przedłużenie monopolu tych produktów, ponieważ nie będą one musiały konkurować ceną z innymi z grupy.

d1cvjjd

"W konsekwencji uniemożliwi to uczciwą konkurencję na rynku leków w Polsce i zachwieje kondycją finansową krajowego przemysłu farmaceutycznego. To z kolei ograniczy produkcję w Polsce, zmniejszy zatrudnienie, spowoduje spadek wpływów podatkowych oraz zahamuje eksport. W dodatku zagrozi bezpieczeństwu lekowemu Polski i uzależni nasz rynek od zagranicznych koncernów farmaceutycznych" - ostrzega organizacja.

Krajowi producenci leków apelują zatem o niewprowadzanie nowelizacją ustawy refundacyjnej zmian, które będą skutkować nieuzasadnionymi preferencjami dla wybranych zagranicznych firm farmaceutycznych.

PZPPF zwraca uwagę, że krajowy przemysł farmaceutyczny dostarcza co drugi obecny w naszych aptekach lek. Krajowy przemysł farmaceutyczny bezpośrednio i pośrednio zatrudnia 100 tys. osób Odprowadza w postaci podatków równowartość kwoty, którą NFZ przeznacza na refundację produkowanych przez krajowe firmy leków. Przyczynia się do wytworzenia 1% PKB. Przy tym farmaceutyki w Polsce należą do najtańszych w Europie, podano także w materiale.

(ISBnews)

d1cvjjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cvjjd