Rachunki klientów Vattenfalla wzrosną o 15,5 proc.

O 15,5 proc. wzrosną od początku lutego
rachunki indywidualnych odbiorców energii na Górnym Śląsku, gdzie
prąd dostarcza firma Vattenfall. Firma uważa, że średnio rachunek
za prąd będzie wyższy o 10 zł.

09.01.2009 | aktual.: 09.01.2009 16:09

Sama energia, której koszty stanowią ok. połowę rachunku, drożeje o ok. 28 proc.

W piątek Vattenfall opublikował swoją nową taryfę. Wejdzie ona w życie, choć nie została zatwierdzona jeszcze przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Firma toczy spór prawny z URE, dotyczący konieczności zatwierdzania taryf. Na prośbę Urzędu złożyła stosowny wniosek taryfowy, ale taryfę wprowadza niezależnie od tego, jakie będzie stanowisko URE.

Firma podkreśla, że nadal należy do najtańszych dostawców prądu w Polsce.

_ Utrzymanie rachunków za energię wśród trzech najniższych w Polsce jest naszym tradycyjnym celem, nawet w tych trudnych czasach. Z obliczeń, którymi dysponujemy, wynika niezbicie, że cel ten osiągnęliśmy _ - ocenił w piątek dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy, Grzegorz Lot.

Jednocześnie Vattenfall monitoruje sytuację na rynku producentów energii. "Zwróciliśmy się do dostawców z pytaniem o możliwość rozważenia renegocjacji zawartych wcześniej kontraktów hurtowych. Gdyby cena węgla znacząco spadła, być może elektrownie zgodziłyby się na obniżkę cen w ciągu roku. W tym wypadku proporcjonalnie obniżymy nasze ceny" - zapewnił Lot.

Potwierdził, że wciąż nie zakończył się spór prawny, czy sprywatyzowane firmy energetyczne powinny uzyskiwać urzędową akceptację dla swoich cenników.

_ Uważamy, że jest swego rodzaju paradoksem, że pomiędzy sprywatyzowanymi przedsiębiorstwami energetycznymi a prezesem URE trwa spór o ochronę portfeli klientów w sytuacji, gdy właśnie prywatne firmy energetyczne mają realnie najniższe rachunki w Polsce _ - skomentował dyrektor.

Na początku stycznia prezes URE zatwierdził taryfy wielu firm energetycznych, m.in. przedsiębiorstwom z grupy Tauron (Enion Energia, EnergiaPro Gigawat), działającym na terenie sąsiadującym z terenem Vattenfalla. Ich nowe ceny prądu zaczną obowiązywać 16 stycznia i będą średnio o 19,3 proc. (EnergiaPro Gigawat) i 21,5 proc. (Enion Energia) wyższe niż dotąd. W gospodarstwach domowych oznacza to od kilku do kilkunastu zł dodatkowo miesięcznie, a średni wzrost rachunku to ok. 10 proc.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)