Trwa ładowanie...

Rachunki napędzają ceny. Sprzedawcy tłumaczą się klientom

Ceny na sklepowych półkach, bazarach i targowiskach rosną. Winna jest rekordowa inflacja oraz drastycznie drożejący prąd oraz gaz. To przekłada się na koszty produkcji, a dalej na ceny w sklepach. Część z handlowców postanowiła w obrazowy sposób wytłumaczyć klientom skąd podwyżka cen w ich sklepie.

Na drzwiach sklepów i piekarnii pojawiły się kartki z informujące o kosztach.  Flickr, Fot: yisris CC BY SA 2.0)Na drzwiach sklepów i piekarnii pojawiły się kartki z informujące o kosztach. Flickr, Fot: yisris CC BY SA 2.0)Źródło: Flickr, fot: yisris CC BY SA 2.0
d3mkb22
d3mkb22

Jest drogo. Powie to każdy, kto, robiąc zakupy, spojrzy na niepełny koszyk, za który zapłacił już ponad 100 złotych. W ciągu roku tylko ceny warzyw i owoców skoczyły o 18,2 proc. Droższe jest również mięso i produkty mleczne.

Prąd i gaz coraz droższe w całej UE. Poranna kawa to dla niektórych luksus

Część z handlowców już postanowiła w obrazowy sposób wytłumaczyć klientom, skąd podwyżka cen w ich sklepie. Na drzwiach pojawiły się kartki informujące o kosztach.

Taką też na jednym z bazarków znalazł choćby Paweł Biedrzycki, bloger i inwestor indywidualny. Na Twitterze opublikował zdjęcie z wejścia do piekarni sieci SPC.

Jak informują sprzedawcy pieczywa, ich rachunki za energię wzrosły o 340 proc., cena gazu o 650 proc., podstawowego składnika - mąki o 100 proc.

d3mkb22

Drożyzna jest kilku czynników

Po pierwsze inflacja. Główny Urząd Statystyczny, publikując szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za grudzień 2021 r., wyliczył, że inflacja w grudniu wyniosła 8,6 proc.

To jednak nie koniec złych wiadomości. Ceny w 2022 roku będą dalej rosnąć, choć według przewidywań ekonomistów, tempo może nico zmaleć.

Ceny napędzają również rachunki za media, gaz, prąd, ale też rosnące koszty pracy. GUS podaje, że ceny nośników energii w porównaniu do grudnia 2020 r. wzrosły o 14,3 proc. W stosunku do minionego listopada wzrosły o 0,8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mkb22
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mkb22