Trwa ładowanie...
d3jhkve
Parkiet
aktywa

Rachunków IKE znowu ubyło, ale aktywa wzrosły

Coraz mniej osób oszczędza na starość w IKE. Instytucje finansowe prowadzą już tylko 833 tys. rachunków, a na niewiele ponad jedną czwartą z nich trafiły składki.
Share
Rachunków IKE znowu ubyło, ale aktywa wzrosły
Źródło: Jupiterimages
d3jhkve

Liczba rachunków Indywidualnych Kont Emerytalnych stopniała w ciągu ostatniego półrocza do 833 tys. - wynika z zestawienia Komisji Nadzoru Finansowego. To o 20,5 tys. mniej niż na koniec 2008 r. Liczba kont spada od początku zeszłego roku. Na koniec 2007 r. wynosiła 915 tys. Coraz gorzej jest też z bieżącym przekazywaniem na nie składek. W ostatnim półroczu zasilone zostało tylko 221 tys. kont, czyli niewiele ponad jedna czwarta. Na koniec minionego roku wpływy odnotowywało co trzecie.

*Ubogi krewny OFE *

W sumie na IKE Polacy mają ulokowane 1,82 mld zł, 200 mln zł więcej niż pół roku wcześniej. Można byłoby tłumaczyć to poprawą sytuacji na giełdzie, ale z danych KNF wynika, że do IKE napłynęło 236,6 mln zł wpłat. Dla porównania aktywa OFE w I półroczu przekroczyły 150 mld zł. Ale OFE są obowiązkowe. Twórcy reformy w 1999 r. mieli jednak nadzieję, że III filar będzie się rozwijał i przystąpi do niego nawet co trzeci przyszły emeryt. Do tego jednak brak zachęt. _ Wyraźnie widać, że obecna forma IKE nie zdaje egzaminu _- mówi "Parkietowi" Piotr Szczepiórkowski, wiceprezes Aviva TUnŻ.

d3jhkve

*Maklerzy zyskują, banki tracą *

Jedynie domom i biurom maklerskim przybyło w ostatnim półroczu nowych klientów IKE. I to o ponad 5 proc., a aktywa o prawie jedną trzecią. Jednak ich udział w rynku z ponad 10,5 tys. klientów i 159 mln zł aktywów jest nadal niewielki.

Znaczne straty poniosły banki. Liczba prowadzonych przez nie kont zmalała o 7,1 proc. O 2,5 proc. spadła liczba IKE prowadzonych przez ubezpieczycieli, jednak ich udział w rynku wciąż przekracza 74 proc. W TFI zamknięto 1,6 proc. rachunków. KNF nie podaje danych danych w rozbiciu na firmy. W lipcu "Parkiet" zrobił takie zestawienie. Jednak firmy potem wysyłane także do KNF informacje jeszcze prostowały.

*Dziś decyzja rządu o III filarze *

d3jhkve

Zdaniem ekspertów bez dodatkowych zachęt podatkowych na zmianę negatywnego trendu trudno liczyć. Na dodatkowe ulgi nie zgadza się jednak resort finansów. Dziś ma on na posiedzeniu rządu przedstawić stanowisko do obywatelskiego projektu dotyczącego ulg dla III filara w PIT. Choć nie dotyczy IKE, to jego autorzy liczyli na dopisanie ich w czasie prac w Sejmie. MF sprzeciwiało się temu rozwiązaniu, jednak teraz twierdzi, że do pomysłu powróci, gdy... minie kryzys. W zeszłym roku zgodził się tylko na podniesienie limitu wpłat zwolnionych z podatku Belki.

_ W perspektywie 35 lat oszczędzania i wykorzystania limitu ulga podatkowa w wyniku zastosowania procentu składanego może urosnąć do 180 tys. zł przy stopie zwrotu 6,5 proc. rocznie _ - mówi Małgorzata Popielewska z Union Investment TFI.

Aleksandra Kurowska
PARKIET

d3jhkve

Podziel się opinią

Share
d3jhkve
d3jhkve