Trwa ładowanie...
d1wt1jg

Radni znów nie dali dodatkowych pieniędzy na aquapark

Rada Miejska Słupska (pomorskie) odrzuciła projekt uchwały dotyczący przekazania dodatkowych pieniędzy na kontynuowanie budowy aquaparku. To druga odmowa radnych na dofinansowanie inwestycji kwotą niemal 17,4 mln zł.

Share
d1wt1jg

15 radnych Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Nowego Słupska było przeciw, a 6 radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej - za przekazaniem pieniędzy. Tak samo rada głosowała w sprawie dofinansowania inwestycji 30 grudnia ub.r.

Radni, którzy nie zgadzają się na przesunięcie pieniędzy z innych zadań na aquapark, podkreślali w środę, że nie są przeciwko tej inwestycji, ale nie chcą zwiększać finansowych kłopotów miasta.

Aquapark zaczęto budować w maju 2011 r. Obiekt miał kosztować 57,7 mln zł i powstać do czerwca 2012 r. 19,2 mln zł potrzebnej kwoty pokrywała unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

W styczniu ub.r. miasto zerwało umowę z wykonawcą obiektu z powodu opóźnień. Budowlańcom naliczono kary umowne w wysokości 31,2 mln zł, z czego dotychczas wyegzekwowano 6,4 mln zł. Pozostałą część kwoty, tj. 24,6 mln zł miasto chce odzyskać od wykonawcy w postępowaniu przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Wykonawca odpowiedział na to kontrpozwem, domagając się 24,6 mln zł za dodatkowe roboty. Sprawa jest w toku.

d1wt1jg

Według ratusza aquapark został wykonany w 70 proc. Do kontynuowania budowy potrzeba jeszcze 33,9 mln zł, na które opiewa najtańsza oferta złożona w ostatnim przetargu na dokończenie inwestycji. Miasto ma 16,5 mln zł. Resztę chce pozyskać, ograniczając niektóre wydatki inwestycyjne na rok 2014. W ten sposób, według wyliczeń ratusza, budowa zamknęłaby się w kwocie 76,6 mln zł.

Większość radnych nie chce się jednak zgodzić na takie rozwiązanie. Podczas środowej sesji niektórzy z nich sugerowali zwrócenie się do Najwyższej Izby Kontroli z wnioskiem o zbadanie prawidłowości wydawania publicznych pieniędzy przy budowie aquaparku.

Na wstrzymanej w styczniu 2013 r. budowie właściwie nic się nie dzieje. Jedynie podczas minionego weekendu panował tam duży ruch. Ratusz zorganizował dni otwarte budowanego aquaparku. Niedokończony obiekt obejrzało ponad tysiąc osób.

d1wt1jg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wt1jg
d1wt1jg