Trwa ładowanie...
dw8cacd

Rafalska: Program Rodzina 500+ może zwiększyć wskaźnik dzietności do ponad 1,6

Warszawa, 01.04.2016 (ISBnews) - Uruchamiany dziś program Rodzina 500+ doprowadzi do tego, że nawet 60% kosztów wychowania dzieci może pokrywać państwo, a wskaźnik dzietności może wzrosnąć do powyżej 1,6 (z 1,29 w 2014 r.), uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Share
dw8cacd

"Chcemy, żeby wzrost narodzin w polskich rodzinach był większy. Nasze prognozy według danych GUS-owskich to jest wzrost narodzin o 278 tys. w skali 11 lat. Wydaje mi się, że to jest prognoza bardzo umiarkowana - wydaje mi się, że wskaźnik wzrośnie do ponad 1,6, chociaż żeby była zagwarantowana prosta zastępowalność pokoleń, musiałby przekroczyć 2" - powiedziała Rafalska w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Jak podano w uzasadnieniu do projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, wprowadzającej program Rodzina 500+, współczynnik dzietności w Polsce spada systematycznie od 1989 r. Jednocześnie od 1997 r. przyjmuje wartości charakteryzujące zjawisko niskiej dzietności (poniżej 1,5), a od 2001 r. oscyluje wokół wartości 1,3. W 2014 r. współczynnik dzietności w Polsce wyniósł 1,29.
Resort wskazywał wcześniej, że długofalowa i strategiczna polityka rodzinna przynosi efekty w innych krajach: Irlandii, Wielkiej Brytanii. Na Węgrzech, po wprowadzeniu ustawy o ochronie rodziny, wskaźnik dzietności wzrósł do 1,43 z 1,24. W Estonii ta wielkość ta wzrosła do 1,72 z 1,32.
"Właśnie nasze wsparcie na drugie dziecko uzasadnione było tym, żeby sytuacja demograficzna ulegała poprawie, ponieważ wieloletnie zaniechania poprzednich ekip zaskutkowały tym, że bez dodatkowych zachęt dla rodziny, bez dobrej polityki rodzinnej i społecznej okazywało się, że ta sytuacja depresji demograficznej Polski pogłębia się, że wskaźnik dzietności jest bardzo niski, że poza granicami Polski Polki rodzą chętniej i częściej" - skomentowała minister.

"Tym razem państwo mówi, że pomoże w wychowaniu dzieci, w ciągu roku przeznaczając na ten cel 6 tys. zł. W skali całego programu, bo program jest adresowany do 18. roku życia, jest to 108 tys. zł - pokrywa to 60% kosztów wychowania dzieci" - wskazała też Rafalska
Minister podkreśliła, że może "z całą odpowiedzialnością" potwierdzić, że budżet na ten program jest zagwarantowany.

"Pieniądze są zabezpieczone w tym roku - mamy na ten cel 17 mld zł w dwóch pozycjach: w budżetach wojewodów i w rezerwie celowej, utworzonej specjalnie na ten cel. I w roku 2017 będzie to ok. 23 mld zł, które na pewno będą zabezpieczone, bo jest to absolutnie priorytetowe zadanie" - podsumowała Rafalska.

dw8cacd

Wsparciem w ramach tego programu objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci (na drugie i kolejne dziecko lub także na pierwsze w rodzinach, gdzie dochód na osobę nie przekracza 800 zł bądź też w przypadku dzieci niepełnosprawnych - 1 200 zł).

(ISBnews)

dw8cacd

Podziel się opinią

Share
dw8cacd
dw8cacd